Télen megnő a kihűlés veszélye

Amikor nagyon hideg van és hull a hó, még elővigyázatosabbaknak kell lennünk, különösen a szívbetegeknek.

Ha a test belső hőmérséklete 35 C-fok alá süllyed, a bőr felé vezető hajszálerek összeszűkülnek, hogy a létfontosságú szervek, például a szív vérellátása megfelelő maradjon. Ezt nevezzük kihűlésnek, szakszóval hipotermiának, amikor a szervezetnek nincs elég energiája arra, hogy megtartsa a meleget. A kihűlés pedig lassítja a keringést, a légzést, az idegrendszer működését. Ám nemcsak az alacsony hőmérséklet válhat veszélyessé, hanem az erős szél, a hó és az eső is. Ahogy öregszünk, testünk egyre nehezebben tudja fenntartani a normál hőmérsékletet, viszont egyre kevésbé érzékeny a hidegre – ez a kettős rizikó fenyegeti az időseket, különösen pedig a szívbetegeket. Ezért jó, ha minden kinti tevékenységet alaposan végiggondolnak, kerülik a megerőltető munkát, mert még a hólapátolás vagy a magas hóban történő gyaloglás is árthat. Ugyanilyen veszélyes lehet, ha felkészülés nélkül hosszabb ideig terhelik magukat, például sportolnak, mert ilyenkor jelentősen megnő a kihűlés veszélye.

Bajt jelez, ha

  • a kéz- és lábujjakon a fagyás jelei mutatkoznak
  • zavarodottság és nyugtalanság, majd apátia lép fel, az éberség, a tudat, a valóságérzékelés eltompul
  • a pulzus csökken, majd fokozatosan gyengül és szabálytalanná válik, ha a sérült nem kap melegítést, a vérkeringés megáll
  • akár eszméletét is veszítheti a beteg
  • a légzés lelassul és felszínes
  • a kezdeti szakaszban a sérült remegni kezd (a test így próbál hőt termelni)
Érdekes

Az Amerikai Szív Szövetség tanácsai

  • Ahelyett, hogy egyetlen vastag kabátot viselnénk, öltözzünk rétegesen, mert a rétegek közti levegősáv is tartja a hőt.
  • Mindig viseljünk sapkát, mert sok hőt veszthetünk a fejünkön keresztül. Különösen fontos, hogy a fület is melegítsük, akár külön fülvédővel. Ugyanígy ajánlott a vastag kesztyű és zokni viselése, hiszen a végtagokon keresztül is sok hő távozhat.
  • Ha havat kell lapátolnunk, használjunk kisebb lapátot, amelyre egyszerre kevesebb hó fér rá. A túl sok hó lapátolása hirtelen úgy megemelheti a vérnyomást, mint például a súlyemelés. Ha lehetséges, csak toljuk a havat.
  • Nagy hidegben nem tanácsos alkoholt fogyasztani, hiszen miközben az alkohol a melegség érzését kelti, kitágítja az ereket, így a hő távozik a főbb szervekből, amelyeknek pedig nagy szükségük lenne rá.
  • Ha a szabadban dolgozunk, előtte ne fogyasszunk nehéz ételeket, mert ez túl nagy terhet róhat a szívünkre.
  • Aki eleve szívproblémával küzd, csakis kisebb megterhelést jelentő mozgást végezzen

A legfontosabb teendők

  • Fűtsük be a szobát, vagy vigyük át a sérültet melegebb helyiségbe. Ha vizes, nedves, nyirkos a ruhája, adjunk rá száraz ruhát. Takarjuk be több pokróccal, hogy hamarabb fölmelegedjen. Húzzunk sapkát a fejére.
  • Adjunk neki meleg ételt, italt! Ha eszméleténél van, itassuk meg meleg (de nem forró) itallal, etessük meg nagy tápértékű ennivalóval (például csokoládéval).
  • Hívjuk a mentőt! Kiérkezéséig ismételten vizsgáljuk meg, hogy a sérült nem vesztette-e el az eszméletét, légzése és pulzusa rendben van-e. Minden állapotváltozás fontos.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?