Tartsuk kordában az asztmát!

Ha nem kezelik megfelelően és idejében az asztmát, súlyos egészségkárosodást okozhat, sőt halált is. Talán ez volt a legfontosabb gondolata annak a sajtóértekezletnek, amelyet az asztma világnapja, május 6-a alkalmából tartottak. Világszerte egyre többen szenvednek ettől a betegségtől, s ez a trend jellemző Szlovákiára is.

Ha minden érintett megfelelő gyógyszeres kezelést kapna, a betegek felének nem kellene tartania attól, hogy romlik az életminősége. Ez azonban csak akkor képzelhető el, ha idejében felismerik a betegséget. Ma már nagyon sok jó minőségű gyógyszer áll rendelkezésre, amelyek nemcsak a gyulladást csökkentik, hanem a tüneteket is enyhítik. Dr. Ladislav Chovan, a Szlovákiai Pneumológiai Társaság elnöke szerint a betegek kétharmada úgy gondolja, hogy betegségüket teljesen ellenőrzés alatt tartják. Nem tudatosítják azt sem, hogy a fel nem ismert asztma jelentős mértékben rontja a tüdő funkcióit.

Bár manapság már csak kevesen halnak bele ebben a betegségbe, a halálesetek száma mégis évente eléri a 180 ezret. Elsősorban azok vannak veszélyben, akiket asztmatikus rohamok gyötörnek, akik nem részesülnek megelőző gyógyszeres kezelésben, s mindig csak tüneteket enyhítő szereket alkalmaznak. Nagyon sokan vannak azok, akik nem járnak ellenőrzésre, nem működnek együtt az orvossal, s nem tartják be az orvos utasításait.

Szlovákiában – akárcsak világszerte – növekszik az allergiás esetek száma. Az előrejelzések szerint tíz év múlva minden második ember túlérzékeny lesz. Az már rég bizonyított, hogy a kezeletlen vagy rosszul kezelt allergiából gyakran alakul ki asztma. Nem csoda hát, ha ez a betegség a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos betegségek után a harmadik leggyakoribb kór.

Az asztma korszerű kezelésének alapját a modern gyógyszerek képezik, de nagyon fontos szereet játszik a betegek és a potenciális betegek tájékoztatása a betegségről. A felmérések azt igazolják, hogy az ember minél többet tud a betegségről, kialakulásának okairól, a megelőzésről, a tünetekről és a kezelés lehetőségeiről, annál könnyebben birkózik meg a rá nehezedő teherrel. Ezek az okok vezettek 2003-ban ahhoz, hogy létrehozzák a Szlovákiai Asztmások Szövetségét, amely legfőbb feladatának a betegek alapos és folyamatos tájékoztatását tartja.

Valójában mi is az asztma? A légutak krónikus gyulladásos megbetegedése, amely nehézlégzéssel, köhögési rohamokkal és a tüdő jellegzetes „sípolásával” jelentkezik. Normális légzéskor a levegő szabadon áramlik a tüdőbe és a tüdőből, hogy oxigénnel lássa el a vért. Az egészséges ember és a jól kezelt asztmás beteg légcsöve átjárható, a levegő akadálytalanul halad rajta keresztül.

Ha az asztmát nem kezelik, tüneteit nem enyhítik, a légcső beszűkül, nyálkahártyája megduzzad és nagy mennyiségű nyák képződik rajta. Az asztmás légcsöve összeszűkül, akadályozza a levegő áramlását, a szervezet kevés oxigénhez jut. A légzés nehézzé válik, a tüdő „sípol", az ember teherbíró képessége csökken. Legrosszabb esetben roham jelentkezik, amely veszélyes lehet, ha nem jól kezeljük. Ha a beteg nem kap azonnal segítséget, akár bele is halhat a rohamba. A tünetek leggyakrabban éjszaka vagy a kora reggeli órákban jelentkeznek.

A Global Burden of Asthma Report adatai szerint a világon kb. 300 millió asztmás van. A betegség leggyakrabban gyermekkorban jelentkezik. Becslések szerint Szlovákiában a felnőtteknek 3, a gyerekeknek pedig 10 százaléka szenved a légutak gyulladásos betegségében. Légzési problémáik lehetnek a dohányosoknak, a stresszben és rossz életkörnyezetben élőknek is. Csak az tudja igazán, milyen nagy kincs az egészséges légzés, aki már legalább egyszer tapasztalta az oxigénhiányt.

Bár évről évre többet tudunk a tünetekről, a betegségről, egyértelmű választ nem ismerünk arra a kérdésre, hogy valójában mi okozza az asztmát. Egy biztos, az állandóan romló környezet nagyon erős kockázati tényező, amely elsősorban a városi emberekre és a rossz környezetben élőkre hat. Az átlagosnál nagyobb veszélyben vannak azok a gyerekek, akiknek szülei asztmásak vagy ekcémásak. Tehát mind a veleszületett adottságok, mind pedig a környezeti tényezők közrejátszanak a betegség kialakulásában. Az asztmatikus roham kiváltói viszont ismertek. Legfontosabb a házi por, a virágpor, a macska- vagy kutyaszőr, a dohányfüst, a szennyezett levegő, a megerőltető mozgás, az erős nevetés vagy sírás, a vegyi anyagok, néhány gyógyszer, pl. az aszpirin vagy a béta blokátorok. Minden asztmás más tényezőre reagál, minden betegnél más váltja ki a rohamot, ezért a pontos diagnosztizálásához alapos kivizsgálás és a tüdőkapacitást felmérő teszt elvégzése szükséges. (ki)

Többet a www.zasr.sk vagy a www.eastma.sk honlapon találhatnak a betegségről.

Nehéz a légzés?

Ha kíváncsi arra, milyen a tüdőkapacitása, május 23-án 15 és 20 óra között jöjjön el a lakhelyén lévő Nay Elektrodomba. A Szlovákiai Asztmások Szövetsége és a GlaxoSmithKline gyógyszertársaság szervezésében mindenkinek felmérik a tüdőkapacitását.

Tornázzon!

Május 17-én a pozsonyi Mladosť sportcsarnokban 10 órától háromórás mozgás kezdődik az asztmások számára. Mint ismeretes, az asztmások életmódjának egyik legfontosabb része a rendszeres sport. Jó, ha tudják, hogy mindenféle mozgás segít a betegnek, mert erősíti a légzőszervek izmait, és ezek elősegíti a helyes légzést.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?