Szlovákia még nem készült fel a marihuána legalizálására

Közismert, hogy Európában a legtöbb marihuána-fogyasztó (44%) a Cseh Köztársaságban van. Egyre többen – ismert személyiségek és politikusok is – hangoztatják, hogy a könnyű drogokat inkább legalizálni kellene, mint betiltani.

Önnek erről mi a véleménye?

„Csáky Pál miniszterelnök-helyettes már nem egyszer kifejtette Szlovákia hivatalos álláspontját erről a kérdésről: a marihuána legalizálása megnyitná a kábítószeres pokolba vezető utat. Az én véleményem is ez. Szlovákia még nem készült fel erre a lépésre, és őszintén bízom benne, hogy soha nem is fog. A marihuána az elmúlt években jelentős változáson ment keresztül: a korábbi 6 százalékos THC-tartalma mára 14-17 százalékra emelkedett. Ha ez így megy tovább, hamarosan eléri a hasist, amely hatását tekintve megegyezik a marihuána hatásával, legalizálásáról mégsem beszél senki. Európában ehhez lehet a legkönnyebben hozzájutni, ugyanakkor ez jelenti a legnagyobb veszélyt a fiatalok számára.”

A marihuána legalizálásával a kemény drogok is szabad utat nyerhetnének?

„Ezt nehéz megmondani, de a társadalom kábítószerek iránti toleranciája egészen biztosan megváltozna. Nem tartom kizártnak, hogy ezután az az érdekcsoport kerülne előtérbe, amelyik mondjuk az extazy legalizálását követelné. Amíg olyan problémákkal kell megküzdenünk, mint az alkoholfogyasztás és dohányzás, addig nem nyithatunk vitát a marihuánafogyasztásról. 1994-ben az indiai kendertől való függőség miatt Szlovákiában megközelítőleg 30 személyt kezeltek, 2003-ban számuk meghaladta a 240-et. Engedélyezésével termesztése is szabaddá válna, ami egyesek számára jelentős bevételi forrás lenne.”

Mi a véleménye arról, hogy Hollandiában már nem törvénybe ütköző a könnyű drog fogyasztása? Ön szerint ez rossz lépés volt?

„Még a hollandok körében sincs egység ebben a kérdésben. Szüntelenül módosítják liberális törvényeiket: a megengedett 30 grammot már 5-re csökkentették. A hatóságok nagyon nehezen tudják figyelemmel kísérni, honnan kerül a kábítószer az üzletekbe – a források ellenőrizhetetlenek. Egyre többen ellenzik a legalizálásnak ezt a formáját. Sokak szerint inkább szigorítani kellene a törvényt. Mindehhez hozzá kell tenni, hogy az Európai Unió tagállamai közül épp Hollandia fordítja a legtöbb pénzt a kábítószer elleni harcra: egy lakosra számítva évente 134 eurót. Ezzel szemben Ausztria csak 8-12 eurót, a marihuánát tekintve náluk mégis jobb a helyzet, mint Hollandiában.”

Szlovákia a középmezőnyben

Egyre nő a marihuána fogyasztása a fiatalok körében. A 15-16 évesek 27 százaléka kipróbálta már. Az európai országok tekintetében Szlovákia a negatív ranglista 10-13. helyén van. Legtöbben – 44 százalék – Csehországban, legkevesebben – 3 százalék – Romániában fogyasztanak marihuánát. Az Európa Tanács támogatásával a felmérésben több mint 100 ezer fiatal vett részt. Ugyanennek a korosztálynak a 25 százaléka dohányzik Szlovákiában, s ezzel a 10-11. helyen szerepelünk. A túlzott alkoholfogyasztás tekintetében 15 százalékkal a 22-26. helyen szerepelünk. Az alkohol és a tabletta kombinálásában 15 százalékkal a második helyen áll Szlovákia. Rendkívül megnőtt az extasy fogyasztása – 3 százalék–, s negatív jelenség, hogy könynyen hozzáférhető.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?