Szilveszterkor megengedett a nassolás

Szilveszterre készülve kisminkeljük magunkat, felvesszük legújabb, legszexisebb, vagy legkényelmesebb ruhánkat és indulunk bulizni. Sajnos keveseknek „adatik” meg, hogy ezt a hosszú éjszakát alkoholfogyasztás nélkül vészeljék át, aminek a következménye, hogy az új év első napja fájdalmasan kezdődik majd.

A másnaposságot szinte mindenki tapasztalhatta már, ha nem saját magán, hát a környezetén. Mégsem tartozik a felkutatott és megmagyarázott „betegségek” közzé. A lehetséges kiváltó okok skálája széles: az alkohol lebomlásakor a szervezetbe nagy mennyiségű sejtmérgező acetaldehid kerül, amely izgatóan hat – az idegek mellett – a gyomor nyálkahártyájára is.

A legtöbb kellemetlen következményért a dehidratáció a felelős, az alkohol ugyanis a kiválasztást serkentve a szervezet vízleadását fokozza. Ennek köszönhető a száj szárazsága, az ajkak kicserepesedése, a fejfájás és a szédülés. A gyomornyálkahártya-irritáció miatt pedig az alkohol emésztési nehézségeket, émelygést, hányást okozhat.

De nem az etilalkohol az egyedüli bűnös a „macskajaj” kialakulásában. A gyümölcscukor is hozzájárul a másnapossági tünetek megjelenéséhez. Ennek köszönhető, hogy míg a tiszta szesz, a vodka, vagy a fehérborok viszonylag könnyen kialudhatók, addig az édes borok és likőrök nagyon erős panaszokat tudnak kiváltani másnap. A magyarázat a bennük lévő anyagok szerotonin nevű hormon elválasztását fokozó hatásában keresendő. Ez egy neurotranszmitter, mely az agyi fájdalomérzés, valamint az érzelmek kialakulásában játszik szerepet. Ha a szervezetben túl sok szerotonin van, fejfájást, levertséget érzünk, azonkívül az erek kitágításával az amúgy is vízhiányos szervezetben a vérnyomást tovább csökkenti, ezzel romlik az agy oxigénellátása. A véráramba jutott alkohol mintegy 95%-át a máj bontja le szén-dioxidra és vízre. A többi 5% a vizelettel és a kilélegzett levegővel változatlan formában ürül ki a szervezetből. Egy átlagos, egészséges felnőtt szervezete óránként testsúlyától függően 5–10 gramm etanolt képes lebontani. A még lebontatlan alkohol addig kering a vérrel, amíg a máj onnan fel nem veszi, hogy lebontsa. Hölgyek számára kevesebb alkohol fogyasztása ajánlott, mert lassabban bontják le a szeszt és a férfiak testének nagyobb hányada víz, ezért a férfiakban a felszívódó alkohol jobban felhígul, mint a nőkben.

A tünetek súlyossága az elfogyasztott alkohol mennyiségétől és az egyéni érzékenységtől függ. Általában az alkoholfogyasztás abbahagyása után több órával kezdenek jelentkezni a tünetek, amikor a véralkoholszint süllyedni kezd, és legtöbbször annak nullára csökkenésekor a legsúlyosabbak.

A másnaposságra már italozás közben gondoljunk!

Mielőtt elkezdenénk az italozást, fogyasszunk el egy kalóriadús vacsorát, ezzel lelassíthatjuk az alkohol vérbe jutását. Egy pohár tej szintén jótékony hatású, mivel lassítja az alkoholfelszívódást a gyomorban.

A rágcsálás és nassolás ilyenkor engedélyezett, sőt ajánlott, ugyanis így pótolható az ásványi anyagok vesztesége. Közben igyunk minél több szénsavmentes vizet.

Ha már inni „kell”, érdemes egész este ugyanazt az italt fogyasztani, ezen belül is lehetőleg – jó minőségű, tiszta – bort, esetleg sört, de ne tömény italt. Ha pedig már tömény mellett döntöttünk, akkor se a kommersz italokat fogyasszunk, hanem lehetőleg „tisztábbakat”, mint például a szilvapálinka, vodka vagy a whisky. Az éjféli pezsgővel is vigyázzunk, mivel szénsavas, így gyorsítani fogja az előtte és utána elfogyasztott alkohol felszívódását, magyarán: könnyen megrészegedhetünk tőle. Ha lehet, egy fél pohárnál ne igyunk többet belőle.

Lefekvés előtt igyunk annyi szénsavmentes vizet, amennyit csak bírunk, ezzel pótoljuk a folyadékveszteséget. Azért szénsavmentest, mert a szénsavval az alkohol is hamarabb a fejünkbe száll. Ajánlott a magnéziumhiányt és a C-vitamint is azonnal pótolni, néhány (pezsgő) tabletta csodákra képes. Ha tudunk enni, a vajas kenyér is segíthet.

Aludjunk annyit, amennyit csak lehet. Január elsején erre bőven lesz időnk. Ha átalusszuk a nekünk járó 6–8 órát, akár egyharmadára is lecsökkenthetjük nemcsak a fejfájást és a gyomorémelygést, hanem a szédülést és a kiszáradást is.

Ha felébredtünk, legjobb egy bőséges reggelivel indítani! A kávét inkább hagyjuk ki. A friss gyümölcs, a korpakészítmények és az ásványvíz kitűnően pótolják az elvesztett ásványi anyagokat és vitaminokat, a hagymás pácolt hering vagy valamilyen füstölt hal kovászos vagy savanyú uborkával pedig az ideális étel. Napközben együnk C-vitamint, multivitamint, brokkolit, karfiolt, illetve sok cukrot, csokit. Tévhit, hogy a koplalás segít a másnaposság gyógyításában.

Ajánlott meginni fél liter hideg eredeti gyümölcslevet, leginkább körtét, ananászt vagy almát, de a paradicsomlé sem rossz. A valódi gyümölcslé összetevői révén jól bontja a szervezetbe hirtelen bekerült káros anyagokat. Emellé még legalább másfél liter szénsavmentes ásványvizet is igyunk meg. A „profik” az ásványvizet sok jéggel keverik.

Ezután, ha megtehetjük, pihenjünk egy fél órát, hogy a méregtelenítéshez a kívánt folyamatok beinduljanak.

Macskajajt – a kutyaharapással ellentétben – szőrrel nem lehet gyógyítani. Vagyis ne igyunk rá a másnaposságunkra. Az a bizonyos „gyógysör” kétségtelenül jól esik, de csak pillanatnyilag enyhíti a fájdalmat. A legjobb hagyni a szervezetet nyugalomban megküzdeni az alkoholmaradványokkal!

Nagyon súlyos esetekben fejfájás-csillapítóhoz is folyamodhatunk, de előtte mindenképpen együnk pár falatot, mert a benne található sav megtámadja a gyomor nyálkahártyáját, ami ilyenkor amúgy is elég rossz állapotban van. Paracetamol tartalmú készítményeket ne vegyünk be, mert azt a máj bontja le, aminek amúgy is akad dolga bőven.

Az izzasztó sportok űzése sem a legjobb módszer, ahogy a szauna is csak súlyosbítja a másnaposság tüneteit. Inkább egy kiadós sétát válasszunk a friss levegőn, hogy az anyagcsere és a keringés kissé megélénküljön.

A másnaposság tünetei a legtöbb esetben 24 óra alatt lecsengenek.

Ha már így esett, csak türelem! Kitartás!

Boldog új évet!

Macskajaj ellen

1. Sose igyunk éhgyomorra; az ételek, a tej lassítják az alkohol felszívódását.

2. Lassan igyunk.

3. Ne keverjük az italokat.

4. Igyunk meg ugyanannyi vizet, mint amennyi alkoholt elfogyasztottunk.

5. Éjszaka és másnap reggel próbáljunk meg minél több vizet vagy gyümölcslevet fogyasztani.

6. A kávé nem jó gyógyszer, ugyanis fokozza a vízveszteséget.

7. Ellenőrizzük időnként, hogy hány füle van a mellettünk ülőnek; ha kettőnél több van neki, vagy pedig pillangóként repkednek a feje körül, azonnal tegyük le a poharunkat.

8. Ne igyunk alkoholos italt szívószállal, túl lassan, kortyonként, mert az is megárthat. Egyenletes tempóban fogyasztva árt legkevésbé az alkohol.

ÚJ SZÓ-tipp

Az éjféli pezsgőzést megoldhatjuk gyerekpezsgővel is, és az alkoholos állapothoz hasonló extázisba kerülhetünk akkor, ha egyszerűen jókat és hosszan nevetünk! Alkohol nélkül is jól mulathatunk!

A MÁSNAPOSSÁG TÜNETEI

szájszárazság u szomjúságérzet

étvágytalanság u fejfájás

rossz kedélyállapot u ingerlékenység

bevérzett szemek u zaj- és fényérzékenység

kézremegés u émelygés

hányás A tünetek enyhítése

1. A legáltalánosabb módszer a magas vitamin-tartalmú és magas gyümölcscukor tartalmú italok, gyümölcsös ételek fogyasztása. A méregtelenítést, mely hosszadalmas folyamat (egy pohár alkohol lebontása a májban egy óráig tart!) – kiválóan segíti a gréfrút leve.

2. A gyömbér forrázata segíthet leküzdeni a tartós hányingert.

3. Pirítós kenyér vagy némi gabonapehely reggelire, és helyreáll a vércukorszint.

4. A savanyú káposzta vagy káposztás étel fogyasztása is rendbe hozza a gyomrot.

5. Rágcsálhatunk szőlőcukrot.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?