Szeretjük kisbabánk illatát – ő is szereti a miénket

Reflex vagy önállóság? A kisbaba már különbséget tud tenni illatok között, bár az ezekre adott válaszok még reflexszerűek, nem tudatosak. A szagok – ébrenlét és alvás alatt egyaránt – változásokat okoznak a baba lélegzésében és mozgásában.

Reflex vagy önállóság? A kisbaba már különbséget tud tenni illatok között, bár az ezekre adott válaszok még reflexszerűek, nem tudatosak. A szagok – ébrenlét és alvás alatt egyaránt – változásokat okoznak a baba lélegzésében és mozgásában. Úgy tűnik, hogy a babák képesek elviselni szagokat: ha egy kellemetlen szagot hoszszabb ideig éreznek, akkor már nem fognak rá reagálni. Ezt nevezik hozzászokásnak. A baba növekedésével egyre tudatosabbá válnak a szagokra adott reakciók. Saját tapasztalatain keresztül megtanul véleményt alkotni a szagokról: minek jó az illata és minek rossz. 3 éves korára már képes egyszerűen megfogalmazni véleményét, 6-7 éves korában pedig részletekbe menően kifejti „ítéletét”.

A szaglás segít az önállóság megteremtésében. De hogyan?

A magzat kb. 24 hetes korban, vagyis már a magzatvízben beszívja az illatokat: ez a szaglás kezdete. A születés után a baba ezzel a képességével azonosítja be édesanyja illatát, amire még a hasában eltöltött időből emlékszik.

Bár az újszülött nagyon szeret velünk lenni és szüksége is van ránk, a szaglásnak jelentős szerepe lesz az elválásnál. Kezdetben a baba a mi illatunkat érezve tud megvigasztalódni, később már a saját illatától is meg fog tudni vigasztalódni – ilyenkor válnak fontossá azok a dolgok, melyeken saját illatát érzi. Kedvenc puha takarója, melyet néha szájába vesz, és amin érzi saját illatát, egyre ismerősebb és egyre megnyugtatóbb lesz számára, és ehhez nekünk tulajdonképpen már semmi közünk. Ezért van az, hogy a kisgyermek mindenhova magával vonszolja kis takaróját, és már nem akar mindig velünk lenni. Bizonyos dolgokkal már egyedül is megpróbálkozik. (Legyünk óvatosak a kedvenc takaró mosásával; a gyermek saját illatát akarja érezni rajta!)

Az illatok hatással vannak a felnőttek emlékezetére is. Idézzük fel, mi történik akkor, ha megszagolunk télen egy ibolyát. Hirtelen tavasz lesz: 8 évesek vagyunk, és gyorsan tekerünk új ezüstszínű biciklinkkel. Vagy ha frissen sütött kenyér illatát érezzük, megjelenik előttünk nagymamánk arca, még sok-sok év elteltével is. Az illatok, a szagok képesek bennünk emlékeket felidézni.

Közvetlenül a születéstől kezdve – de talán már előtte is – a baba kapcsolatokat teremt és elkezd véleményt alkotni szaglásán keresztül. A szaglás segít dönteni abban, ki és mi fontos, és hogy hol vannak ezek a fontos dolgok. A szaglás képes felidézni megható pillanatok emlékét is. És mi? Mi is mindig emlékezni fogunk babánk édes illatára.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?