Szép álmokat!

A pihentető alvás biztosítja, hogy szervezetünk regeneráljon, s a megfelelő pihenés után képes legyen mind szellemi, mind fizikai munka végzésére.

Legtöbben csupán a tevékeny óráinkat megszakító pihenés időszakaként tekintünk rá, pedig zavartalan, pihentető alvással immunrendszerünk folyamatos regenerációjához is nagymértékben hozzájárulhatunk…

Alvásigényünk az idő előrehaladtával folyamatosan változik. Az átlagostól (6–8 óra) eltérő alvásszükségletnek több oka lehet, mint például a fokozott fizikai leterheltség, vagy az öregkorban tapasztalható lecsökkent igény a mély alvás iránt (az idős emberek mindössze kb. 23 percet töltenek a „mély alvás“ fázisában, ami egy fiatal felnőttnél 1,5 óra). Sokan tévesen azt gondolják magukról, hogy álmatlanságban szenvednek, pedig csak kevesebb alvást igényel a szervezetük.

Fontos, hogy felismerjük saját alvásigényünket: a lefekvéshez válasszunk állandó időpontot, majd figyeljük meg, hogy hány óra alvásra van szükségünk ahhoz, hogy a következő nap nagy része aktívan teljen. Ezután érdemes beállítani az ébresztőt arra az időre, amikor a legjobban esett felkelni. Az alvással töltött órák iránti igényünket így rendszeresen kielégíthetjük, ezáltal pedig egész védekező rendszerünk erőt tud gyűjteni.

Problémamegoldó álmok

Bizonyára ismerősen hangzik a mondás: „Még alszom rá egyet.“ Ez arra utal, hogy az alvás közben átélt álmainkat szó szerinti és szimbolikus értelemben is felhasználhatjuk olyan problémák megoldására, amelyekkel tudatunk nem képes megbirkózni. Ha már hosszú ideje küszködünk olyan problémával, ami már aludni is alig hagy bennünket, akkor elképzelhető, hogy a megoldásra rátalálunk álmainkban. Az álomterapeuták szerint kellő türelemmel és gyakorlással bizonyos mértékig el tudjuk sajátítani az álmok irányításának, kontrollálásának képességét. Ennek alapja, hogy a lehető legalaposabban megismerjük saját tudatunkat, és megtanuljunk különbséget tenni a tudatos és tudattalan gondolkodás között. Kutatásokkal is igazolták, hogy azok az emberek, akik idáig eljutottak, kevésbé neurotikusak és depressziósak, mint az ezt a módszert nem ismerők.

Áloműzők

Az alvási szokások megzavarása testre és lélekre egyaránt káros. Az alvászavarokkal küszködőknek először utána kell járniuk, hogy mi okozza a problémát.

Ha mondjuk minden éjjel azonos időben ébredünk fel, az szervi zavarra is visszavezethető.

Könnyen megzavarhatják álmunkat az új bútorból kiáramló, vagy akár a lakásfelújításnál használt vegyszerek ingerlő anyagai is.

Az ágymatracra fordítsunk különös figyelmet: a gerincoszlop egy jó matracon egyenes vonalat képez, ha hanyatt vagy oldalt fekszünk.

Gondoskodjunk a hálószoba megfelelő szellőzéséről is, alvás közben az optimális szobahőmérséklet 18 fok! A nyugodt alvás záloga lehet elalvás előtti szokásaink rendszeressé tétele.

A horkolás oxigénhiányt okoz!

Az alvás egyik lehetséges kellemetlen velejárója, a horkolás sokak szerint a partner számára zavaróbb. A felnőtt emberek közel egyharmada horkol, amit legtöbbször valamilyen felső légúti elzáródás okoz az orrban vagy a torokban. A kor előrehaladtával garatunk izmai fokozatosan gyengülnek, ezáltal valószínűbb, hogy horkolni fogunk. Ezt gyógyszerrel sajnos nem lehet kezelni, sőt egyes szerek és az alkohol csak fokozzák. Sokat mosolyogjunk, sokat énekeljünk, és nyelvnyújtással eddzük nyelvizmainkat!

Aludjunk oldalfekvésben, így a nyelv nem csúszik olyan könynyen hátra a torokhoz, és nem zárja el a levegő útját! A legegyszerűbb megoldás, ha egy párnát rakunk a hátunk mögé, vagy a pizsamakabát hátára varrunk például egy teniszlabdát, amelyet biztosan nem tudunk félretenni, ha éjszaka kedvünk támad hanyatt fordulni.

Használjunk gyógyszertárban kapható orrtapaszt, amelyet kívülről kell az orra ragasztani, hogy kitágítsa az orrlyukakat és javítsa a légzést! (f-s)

Tippek

Gondoljuk át, mit szoktunk csinálni a lefekvés előtti egy órában! Ha kell, vessük papírra másnapi teendőink listáját ez általában megnyugtat, ha terveinket gondolatban nem tudjuk rendszerezni és észben tartani.

allgassunk halk, nyugtató zenét, vagy boltban is beszerezhető, relaxációs gyakorlatokat tartalmazó CD-t! Altatótablettát lehetőleg egyáltalán ne, vagy ha muszáj, csak ritkán szedjünk, mivel a szerezetnek elég csupán két hét, hogy hozzászokjon a hatóanyagához.

Igyon este egy csésze mézes tejet!

Kortyolgasson el egy bögre mézes orbáncfű-, levendula-, komlóteát!

Egyen meg este 1 banánt vagy 2 szem datolyát!

Vegyen relaxáló fürdőt levendula- és gerániumaromákkal!

Lefekvés előtt lazítson, meditáljon, szellőztesse ki jól a fejét!

Szedjen be néha macskagyökérből és golgotavirágból készült tablettát!

Időzóna-átálláskor a melatonin lehet leginkább segítségére. Ne egyen túl későn és nehezen emészthető ételeket!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?