Még egyszer a szifiliszről
Szakemberrel a szifiliszről: mire ajánlott vigyázni
Nem elég csak akkor beszélni a nemi úton terjedő betegségekről, amikor újabb esetekre derül fény. Az sem vezet sehová, ha például csak tényszerűen megállapítjuk, hogy Tőketerebesen sokkal több a beteg, mint másutt, s hogy ezek a betegek rossz higiéniai színvonalú környezetből kerülnek ki. Újra és újra el kell ismételni, melyek azok a szabályok, amelyek betartásával el lehet kerülni a fertőzést és a baktérium terjedését. Dr. Danka Švecová professzor, dermatovenerológus szerint is állandóan „melegen kell tartani” a kérdést.
Mi a magyarázata annak, hogy bizonyos időközönként téma a szifilisz?
Szerintem az olvasót ez nem kell hogy érdekelje, ennek elemzése ugyanis a tudományra tartozik. Inkább azt mondanám: Európában és világszerte a szifiliszes esetek nagy száma azzal hozható összefüggésbe, hogy a fertőzés a lakosság veszélyeztetett csoportjai között terjed. Veszélyeztetett csoportokba azok tartoznak, akik meggondolatlanul váltogatják szexuális partnereiket, és nem védekeznek. Ez szorosan összefügg a szabados szexuális élettel, elsősorban a fiatalok körében. Közöttük terjednek leginkább a nemi úton terjedő fertőzések, beleértve a szifiliszt is. Érdekességként említem meg, hogy az elmúlt évtizedben a 60 év feletti férfiak körében is megnőtt a fertőzések száma. Nehéz erről a helyzetről véleményt mondani. Ez nem szlovákiai, hanem európai jelenség, de az is elmondható, hogy más, magas életszínvonalú országokban sem ritka. Összefügg ez azzal, hogy megnőtt e korosztály szexuális aktivitása, amire egyrészt az életmód megváltozása, másrészt pedig olyan gyógyszerek kifejlesztése hatott, amelyek – kortól függetlenül – lehetővé teszik a teljes értékű nemi életet.
Sokszor volt már szó róla, de nem árt megismételni: melyek a megelőzés legfontosabb szabályai?
A nemi úton terjedő fertőzések – mint amilyen a szifilisz is – megelőzésének szabályai egyformák. Első számú szabály az állandó nemi partner, a hűség, vagyis az, hogy ne létesítsünk nemi kapcsolatot olyan személlyel, akit nem ismerünk eléggé, és nem ismerjük nemi viselkedését sem. Nagy veszélyben vannak azok, akik váltogatják nemi partnereiket. Aki ilyen életmódot folytat, az előbb vagy utóbb nemi betegséget kaphat, amelyek között a szifilisz az egyik legalattomosabb. Még ennél is nagyobb veszélyt jelent az AIDS. A szifilisz veszélyessége abban rejlik, hogy hosszú ideig észrevétlen maradhat, és lassan a belső szerveket – elsősorban az idegrendszert – támadja meg. A harmadik stádium már visszafordíthatatlan, a kezelés sikere pedig bizonytalan.
Milyenek a gyógyulás esélyei?
Ha időben felismerik és diagnosztizálják, és a beteg szakszerű kezelést kap, ami azt jelenti, hogy megfelelően hosszú ideig tart és megfelelő antibiotikumokkal végzik, a beteg meggyógyulhat, s vérében rendszerint megmaradnak a kiváltó Treponema pallidum baktérium elleni anyagok. Ezek ugyan nem védik a szervezetet, csak azt tükrözik, hogy az ember kapcsolatban volt a mikroorganizmussal. Vagyis ha valaki egyszer már megfertőződött a szifilisszel, ez a betegség minden klinikai tünetével együtt ismételten előfordulhat. Ám ha a kezelés helyes, és a betegséget idejében „elkapják”, vagyis még az 1. vagy a 2. stádiumban, az antibiotikumos kezelés képes elpusztítani a kiváltót, és a beteg egészségesnek tekinthető, és valóban egészséges is. Ám ha a betegség rejtve marad, észrevétlenül fennállhat, és bizonyos idő után a belső szerveket, valamint a bőrt és a nyálkahártyát támadhatja meg. Az ilyen kezeletlen, illetve nem szakszerűen kezelt egyéneknél a szerveken az élet végéig tartó elváltozások alakulnak ki. Mai világunkban, amikor az antibiotikumokat nemcsak nálunk, hanem világviszonylatban még a fejlődő országokban is alkalmazzák, ritka, hogy a betegség a 3. stádiumba jut, de sajnos még nálunk is előfordul.
Szlovákiában is hozzáférhetők ugyanazok a gyógyszerek, amelyek a világ fejlett országaiban?
A szifilisz a penicillint tartalmazó antibiotikumokra érzékeny és ezekből elegendő van forgalomban. A kezelés több ország szakemberei által kidolgozott ajánlások szerint zajlik, a betegség stádiumától függően. Eszerint járunk el, és ugyanazokat a gyógyszereket alkalmazzuk, mint Európa és a világ más országai. Tény, hogy ezen belül az egyik ország ilyen, a másik amolyan séma szerint jár el. A penicillinre érzékenyek pedig olyan antibiotikumot kapnak, amely teljes mértékben pótolja a penicillint.
Melyik hatásosabb a szifilisz kezelésében: a tabletta vagy az injekció?
A kezelés tablettás formája is mindig hatásos, de ha azt szeretnénk, hogy a gyógyszer gyorsan és a megfelelő helyen hasson, jobb az injekciós kezelés. A szifilisz esetében is ezt a módot helyezzük előtérbe, hogy a kiváltó Treponema pallidum kórokozót megfelelő koncentrációban pusztítsuk el. Az injekciós kezelés biztosítja a stabil gyógyszerkoncentráció szintjét, és figyelembe veszi a mikroorganizmus szaporodási folyamatát. A tablettás antibiotikum, amit más céllal használunk, például mandulagyulladás ellen, a szifiliszre is hathat, de ez a kezelés rövidebb ideig tart, és nem biztos, hogy kellőképpen hatásos. E véletlenszerű kezelés, ami abban az időben zajlik, amikor az ember szifilisszel fertőzött, nem megfelelő, és bár a mandulagyulladás ellen szedett antibiotikum a szifiliszt is kezeli, de nem gyógyítja meg, és a betegség így észrevétlenül súlyosabb stádiumba kerülhet.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.