Öt nő közül legalább egynek erős vérzéssel járó menstruációja van. Ez nemcsak a nő egészségére, hanem életminőségére is kihat. Jó hír, hogy már Szlovákiában is tudják ezt a helyzetet orvosolni, mégpedig haladó és kíméletes módszerrel. Maga a beavatkozás csak néhány percig tart, és megvédi a nőt a méheltávolítástól.
Sok nőnek segíthet az új kezelési mód
A menstruációs vérzés általában 3–8 napig tart, a vérveszteség pedig általában 30–80 ml. Körülbelül két csomag, vagy napi 8 darab betétet használ el a nő. Ennek alapján könnyen lehet következtetni arra, hogy átlagos vagy átlagon felüli vérzésről van-e szó – mondja dr. Peter Urdzík nőgyógyász. Gondot jelenthet, ha a vérzés ennél tovább tart. Az átlagon felüli menstruációs vérzés, vagyis a menorágia az európai nők 27 százalékánál fordul elő. Bár sok nőnek erős a vérzése és görcsei is vannak, a menorágia nem mindennapi jelenség, és az ilyen nőnek feltétlenül fel kellene keresnie az orvost. A fájdalmas görcsök akadályozzák a nőt a szokásos napi tevékenységek elvégzésében. Az okok különbözők lehetnek, például a hormonális egyensúly felborulása, a petefészkek rossz működése, mióma, polip vagy krónikus gyulladás, de daganatos betegség jele is lehet.
„A menorágia a változókor előtti nők gyakori problémája, és jelentősen befolyásolja az életminőséget. Vérszegénységhez, fáradtsághoz és érzelmi stresszhez vezet, de szóba jöhet méh rosszindulatú betegsége, ezért a nem ajánlatos halogatni a nőgyógyász felkeresését” – mondja a szakember.
Ma már több gyógymód létezik: hormonkezelés, hormonálisan aktív test felhelyezése a méhbe vagy a méh eltávolítása. A túl erős menstruációs vérzés megállításának legújabb módszere a termoabláció. „Bár a méh eltávolítása végleges megoldást jelent, de a környező szervek károsodásának vagy az inkontinencia kialakulásának veszélyével jár. A termoabláció ennél sokkal kíméletesebb. Lényege, hogy hővel a méhnyálkahártya egy részét károsítják, és hatására leáll a rendszeres menstruációs vérzés. Ma már ezt biztonságosan, hatékonyan és minimálisan invazív módon, speciális műszer segítségével el tudjuk végezni”– mondja dr. Peter Urdzík.
A gyakorlatban ez a beavatkozás úgy néz ki, hogy optikus műszert vezetnek a méhbe és teljes altatásban roncsolják a méhnyálkahártyát. „Az egész művelet néhány percig tart, s lényeges, hogy a méheltávolítás megfelelő alternatívája, és a beteg szempontjából kevésbé kockázatos.
A nőgyógyászat terén az egészségügyi eszközök és technológiák az elmúlt években rendkívül sokat fejlődtek. Nagy előny, hogy ez már a szlovákiai nők rendelkezésére is áll.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.