Sebhelyek és hegek kezelése

Talán mindannyiunknak van testünk valamelyik részén egy forradás, régi sebhely, ami nem múlt el, és amit takargatnunk kell, mert látványa nem kellemes. Bár nem a külső a lényeg, azért sokakat nyugtatna meg, ha sebhelyük eltüntethető lenne, vagy legalább kevésbé feltűnővé válna valamilyen módon.

Talán mindannyiunknak van testünk valamelyik részén egy forradás, régi sebhely, ami nem múlt el, és amit takargatnunk kell, mert látványa nem kellemes. Bár nem a külső a lényeg, azért sokakat nyugtatna meg, ha sebhelyük eltüntethető lenne, vagy legalább kevésbé feltűnővé válna valamilyen módon.

Néhány ötletet gyűjtöttünk öszsze, hogyan előzhető meg a forradások kialakulása, és hogyan kezelhetők a már meglévők.

Amikor a bőr valamilyen trauma, baleset, betegség, műtét következtében sérül, a természetes gyógyulási folyamat részeként hegszövet képződik a sérülés helyén. A hegszövet speciális kötőszöveti sejtekből, az ún. fibroblasztokból áll, amelyek másodpéldányt készítenek magukról, amikor a bőr megsérül, hogy erősebbé, vastagabbá és ellenállóbbá tegyék a sérült területet. Ezért van az, hogy a hegesedett terület kidudorodik a környező egészséges bőrfelszínből. A hegesedés formája, mértéke és esztétikai végeredménye függ a kortól és attól, hogy a test mely területén történt a sérülés. A fiatalabb bőr gyorsabban és könnyebben visszanyeri formáját, míg az idősödő bőr hajlamosabb a hegesedésre. A leglátványosabb hegesedés a vállakon, a mellkason történik, vagy azokon a területeken, ahol a mozgás történik, pl. az ízületek környékén.

Hegtípusok

A bőr a test legnagyobb szerve, három rétegből áll: a felszíni réteg az epidermisz, alatta a dermisz és a subcutis. A felszíni bőrsérülések, karcolások nyom nélkül begyógyulnak, de minden sérülés, ami az epidermisznél mélyebbre hatol, valószínűleg nyomot fog hagyni. Hegtípusok:

Összehúzódás: ez a hegesedési forma nagy, kiterjedt felületen történt sérülések gyógyulási folyamata közben képződik, redős, ráncolt, csúnya hegesedést eredményezve. Az égési sérülések gyakran vezetnek ehhez a fajta hegesedéshez

Atrófiás hegek: általában súlyos akné következményei, ilyenkor a heg a bőrfelszín alatt található, jól látható horpadás jelzi a jelenlétét, himlőhelyhez hasonló.

Hipertrófiás hegek: a kötőszövet túltermelődése okozza, amikor a sérülés területét próbálja „befoltozni”. Gyakori a gyerekek és világos bőrűek körében. Ezek a hegek általában kiemelkednek környezetükből, sötétvörös színűek, vastag tapintásúak és viszketnek.

A keloidok: hasonlóak a hipertrófiás hegekhez, redős, kötőszöveti megvastagodások, amiket rostos proteinek túltermelődése okoz, a hipertrófiás hegekkel ellentétben azonban a sérülés területein karomszerűen túlnőnek. Tapintásra érzékenyek lehetnek, napon könynyen leégnek. A keloidos hegesedésre való hajlam genetikai, általában az ázsiai és afrikai népeket érinti.

Hegek kezelése

Egyetlen heg sem tüntethető el végleg, de a bőrgyógyász vagy plasztikai sebész tanácsokat adhat a látványuk enyhítésére vonatkozó módszerekről.

Operációval eltávolítható a heg, de fennáll a veszélye, hogy maga az operáció újabb heget képez.

Lézerrel jobb eredmény érhető el, de az összehúzódásos hegek így sem tüntethetők el.

Szteroidokkal lelassítható a kemény kötőszövet képződése, és puhítható a hegesedés.

Kriosebészet: a hegesedett felületet fagyasztják.

Kompressziós terápia: gyakran alkalmazzák égési sérülések vagy egyéb súlyos sérülések esetén. Az adott területet elasztikus kötszerekkel kötözik be, ún. kompressziós kötésekkel, amiket több hónapig viselnek a betegek.

Abrázió: az éles kontúrú hegeket kezelik ezzel a technikával, hogy „leradírozzák” és puhítsák a heg széleit. Teljes altatásban történik a kezelés.

A megelőzés jobb, mint az utókezelés

Ha megvágtuk magunkat kényes helyen, pl. arcon vagy olyan sérülést szenvedtünk, ami mély sebet eredményezett, azonnal konzultáljunk egy bőrgyógyásszal. Ne tegyük ki a napsugárzásnak a frissen szerzett sebet, mert gátolja a természetes gyógyulási folyamatokat. Az általános hiedelemmel ellentétben, miszerint a be nem kötözött sebek hamarabb gyógyulnak, mert levegő éri őket, a sebek szabadon hagyása nem mindig a legjobb választás. A levegő szárító hatása még több szövetet segít hozzá az elhaláshoz. Kevesebb lesz a kár, ha bekötve hagyjuk a sebet, amíg a kis gyulladás elmúlik. Ne használjunk krémeket, olajokat, és szedjünk C-vitamint, mert az gyorsítja a sebgyógyulást! Ne kaparjuk le a már megszáradt sebet, és ha a sérülés az arcon van, ne takarjuk be alapozóval, amíg nem gyógyult meg teljesen! Ne kapargassuk és nyomogassuk a pattanásokat, mert forradás lehet a végeredmény! Ha nem szükséges, akkor ne vessük alá magunkat kozmetikai divatműtéteknek, lézeres mélyhámlasztásnak, kémiai hámlasztásnak, stb., mert fennáll a hegesedés veszélye.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?