Fogfehérítős, gyümölcsízű, szupermentolos vagy élénkítő hatású – a rágógumi az ön táskájából sem hiányozhat? Utánajártunk, valóban olyan egészséges-e, mint amilyennek mondják.
Rágógumi: pro és kontra
Fogmosás helyett?
Mellette szól: Étkezések után a fogszuvasodás megelőzésére, ha nincs lehetőség a fogmosásra, segíthet a cukormentes rágó, hiszen a rágás során felszabaduló szemcsék megtisztítják a fogakat a lepedéktől.
Ellene szól: Az igaz ugyan, hogy az étkezés után a cukormentes rágó hozzájárul a száj sav-bázis egyensúlyának helyreállításához, az viszont már nem, hogy ilyenkor a szájápolás elintézhető egyetlen rágógumival. A rágás és az ízanyagok hatására fokozódik a nyáltermelés, és a nagy mennyiségű nyál károsíthatja a zománcot. Ráadásul a lepedék és az abban lévő baktériumok a fogfelszínen maradnak, ezeket ugyanis a rágógumi képtelen eltüntetni.
Fárasztó lehet
Mellette szól: A rágózás során a folyamatos szájmozgás hatására fokozódik az agy vérellátása, ezáltal a koncentrációs képességeink is javulnak. A rágózás a stressz kellemetlen hatásait is képes enyhíteni.
Ellene szól: Az órákig tartó folyamatos rágás következtében a rágóízület elfárad, és a száj nyitásakor az állkapocs megfájdulhat. Ennek hosszabb idő után akár olyan következményei is jelentkezhetnek, melyek gyógyítása szakorvosi ellátást igényelhet.
Unaloműző rágcsálás
Mellette szól: Pszichológusok állítása szerint a rágózás kiválóan alkalmas az unalom elűzésére, gyerekeknek jutalomként adva sokkal egészségesebb, mint az édességek.
Ellene szól: Amerikai kutatások szerint azoknál, akik naponta többször 2-3 órán át rágóznak, jelentősen nagyobb a fogínygyulladás és az egyéb fogágybetegségek kialakulásának valószínűsége. A rágózás ideális időtartama étkezés után maximum 5-15 perc.
Fogyókúrához is ajánlott
Mellette szól: Amíg rágózunk, addig sem nassolunk. A folyamatos rágással óránként 11 kalóriát éget el a szervezet.
Ellene szól: A rágózás serkenti a gyomorsav-termelődést, ami fokozza az éhségérzetet. Ha nagyobb mennyiségű gyomorsav termelődik, szervezetünk felkészül az étel „fogadására” a gyomorban. Ha azonban nem érkezik táplálék, a keletkezett sav károsíthatja a gyomor nyálkahártyáját.
Vészhelyzet esetére
Mellette szól: Gyors és hatékony módja a lehelet igazán frissé és kellemessé tételének egy rágógumi elrágása, ez segíthet elkerülni a kínos testközeli helyzeteket, ha épp nincs lehetőség fogmosásra.
Ellene szól: Mint minden más étkezésnek, a rágózásnak is van illemtana. ĺgy például komoly értekezleten, állásinterjún a friss lehelet fontossága eltörpül a rágózással elkövetett hiba mellett. A diszkrét és észrevétlen rágózás mindig alapkövetelmény, de vannak esetek, amikor még ez sem megengedhető.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.