Próbára teszi immunrendszerünket az ősz

immunrendszer

Szlovákiában még mindig sokan lebecsülik az influenzát, ráadásul sokan összetévesztik más betegségekkel. Ha nem szeretné kellemetlen köhögéssel, náthával vagy lázzal elrontani az őszt, már most gondoljon a megelőzésre, aminek leghatásosabb módja a védőoltás. Mindhárom egészségbiztosító ügyfelei ingyen kapják.

 

Mi az influenza?

Sokan banális betegségnek tartják az influenzát, pedig tüdőgyulladást, szívizomgyulladást, sőt, még halált is okozhat. Mivel az influenzavírusok tulajdonságai gyakran változnak, csaknem minden szezonban más típusú vírus „uralkodik”, s köhögéskor, tüsszentéskor levegővel vagy fertőzött kézzel és tárggyal terjed. Tudni kell, hogy ruhán, papíron vagy zsebkendőn 8-12 óráig, sima felületen pedig 24-28 óráig is életben marad. Leghatásosabban oltással védekezhetünk ellene.

Valószínűleg influenzáról van szó, ha

- a tünetek hirtelen jelentkeznek
- 38 C-fok fölé emelkedik a hőmérséklet
- fájnak az ízületei
- erős fejfájás jelentkezik a szem mögött
- fájnak a végtagjai és a gerince
- száraz, ingerlő köhögés, hidegrázás gyötri
- 48 órán belül nátha és torokfájás jelentkezik

Ha valaki influenzában, vagyis náthalázban szenved, ágynyugalom ajánlott! Az antibiotikum ilyenkor nem segít, a szakemberek fájdalom- és lázcsillapítót ajánlanak. Jellemző, hogy még néhány héttel a betegség után is levertek, fáradtak lehetünk.

 

Mikor kérjük a vakcinát?

Az influenzajárvány kezdetén, vagyis októberben vagy novemberben, hogy a szervezet még ellenanyagokat tudjon termelni, ehhez körülbelül 10-14 napra van szüksége. Szlovákiában csak elpusztult vírust tartalmazó vakcinát használnak, tehát nincsenek benne influenzavírusok, csak vírusrészek. Néha az oltás után hőemelkedés, hidegrázás, fáradtság vagy izomfájdalom jelentkezhet. Ezek a panaszok két napon belül maguktól elmúlnak.

Mivel az influenzavírusok állandóan genetikai változásokon mennek át, az előző szezonban szerzett védettség nem biztos, hogy megvéd a megváltozott vírusoktól. Ezért a vakcinát minden évben aktualizálni kell. Az oltás minden évben javasolt.

Kinek ajánlott?

- a terhes nőknek
- az egészségügyi dolgozóknak
- 6 hónapos kortól 5 éves korig a gyerekeknek
- az 59 éven felülieknek
- a testi fogyatékos gyerekeknek és felnőtteknek
- a krónikus betegeknek: az asztmásoknak, a szívbetegeknek, a cukorbetegeknek, a máj-, vese-és neurológiai betegeknek
- a túlsúlyosaknak
- a gyenge immunrendszerűeknek, a hematológiai betegségben és HIV-fertőzésben szenvedő betegeknek kezelés után

Elég, ha elmegyünk általános orvosunkhoz, aki előírja a vakcinát, kiváltjuk a gyógyszertárban, visszavisszük az orvosnak, aki beadja a szérumot.

 

Kapcsolódó cikkünk

Hogy erős legyen az immunrendszere

- ne dohányozzon
- az időjárásnak megfelelően öltözködjön
- rendszeresen szellőztessen
- naponta egyen zöldséget és gyümölcsöt, főleg olyant, ami C-vitamint tartalmaz
- aludjon eleget
- naponta legalább 30 percet sétáljon
- igyon vizet, cukor nélküli teát és italt – nedvesen tartja a nyálkahártyát
- gyakran mosson kezet
- erősítse a szervezetét.

Az immunrendszer erősítésének ideális eszköze az ellenálló képesség javítása. Hatására jobb lesz a test vérellátása és az ember megszabadul a stressztől. A zuhanyozáson kívül úgy is erősíthetjük szervezetünket, hogy rendszeresen mozgunk a friss levegőn, ha fűtetlen szobában alszunk. A szervezet így ellenállóbbá válik a hideggel szemben.

A szervezet ellenálló képességének zuhanyozással való javításakor két alapelvet kell szem előtt tartani. Első a fokozatosság: a zuhanyozást mindig melegebb vízzel kezdje, folytassa langyossal, majd hideggel fejezze be. Közben mozogjon. A másik elv a rendszeresség. Még ha néha kellemetlen is, akkor se hagyja ki, megéri fegyelmezettnek lenni!

Rendkívül fontos a minél gyakoribb kézmosás. Ha nincs lehetőség vízzel és szappannal kezet mosni, hordjon magával alkoholtartalmú fertőtlenítő gélt és ezzel tisztítsa a kezét.

Az immunrendszert nagymértékben erősíti az egészséges táplálkozás. Gondoskodjon arról, hogy szervezete kellő mennyiségű C-vitaminhoz, ásványi anyagokhoz és nyomelemekhez jusson. E fontos anyagok gazdag forrásai az alma, a savanyú káposzta, a citrusfélék, a torma, a fokhagyma, a paprika, a banán, a para dió, a kesudió, a rukkola, a csicseriborsó, a tökmag, a pulyka- és a csirkehús.

(Forrás: Közegészségügyi Hivatal)

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?