Sokak számára a nyár egyet jelent a szénanáthával és az asztma kiújulásával. Az allergiásoknak maga a természet nyújt megoldást, illetve a borókafenyő kivonata, a piknogenol.
Az elmúlt évek klinikai kutatásai azt mutatják, hogy a szénanátha súlyossági fokában nagy szerepet játszik a táplálkozás.
Piknogenol és szénanátha
Az elmúlt évek klinikai kutatásai azt mutatják, hogy a szénanátha súlyossági fokában nagy szerepet játszik a táplálkozás. Nemrég jöttek rá, hogy a piknogenol alkalmazása segít megállítani a hisztamin felszabadulását, s ezzel természetes módon csökken az ún. leukotrienek képződése. A piknogenol a francia tengerparton található borókafenyő, a Pinus pinaster kivonata. Szénanátha és allergiás asztma során a leukotrienek gyulladásátvivőként szerepelnek, vagyis a gyulladást kiváltják. Míg a hisztamin azonnali reakciót vált ki a virágporra, a leukotrienek a hosszan tartó panaszokért felelősek, mint amilyen a légútak beszűkülése, a fokozott nyákképződés, a köhögés, a tüsszögés. Két amerikai tanulmány is megerősítette, hogy a piknogenol jelentősen visszaszorítja a leukotrienek képződését. A leukotrienek mennyiségének csökkenése pedig jelentősen megkönnyítette a légzést.
Az egyik felmérésben gyermekek vettek részt, akik közepesen erős asztmában szenvedtek. Három hónapig piknogenolt kaptak. Három hónap elteltével a többségüknek már nem volt szüksége inhalátorra. Ebből az következik, hogy ha idejében kezdik szedni a piknogenolt, kellemessé válhat a virágporszezon. (ki)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.