étezer évvel ezelőtt a rómaiak már rendszeresen napfürdőztek, sőt, villáikban napozókat alakíttattak ki. A középkor erkölcse nem kedvezett a meztelenségnek, de még nagyapáink korában is a hófehér, márványarcú delnőkért lelkesedtek a férfiak. A csokoládébarna bőr a huszadik században vált a szépségideál részévé.
Óvatos barnulást!
Elméletben ma már senkinek sem kellene leégnie, ugyanis a kozmetikai ipar bőségesen ellátja a piacot megfelelő fényvédő készítményekkel.
SZŐKÉK ÉS VÖRÖSEK VESZÉLYBEN
A leggyakoribb nyári bőrpanasz a leégésnek nevezett fájdalmas pirosodás. A tünetek a napozást követően két-három óra múlva jelentkeznek, skálájuk az egyszerű bőrpirosságtól egészen a diónyi hólyagokig terjed. Kísérőként láz, fejfájás jelentkezhet, súlyosabb esetben pedig hidegrázás, ajaksömör. A szőke vagy vörös hajú, világos bőrű és világos szemű emberek gyorsabban és nagyobb mértékben égnek le. A vízparton nyaralókon kívül a magas hegyekben kirándulók is könnyen kapnak bőrgyulladást a napsugaraktól. Nem csak az egyszeri, túlzásba vitt napozás okozhat kóros elváltozásokat a bőrön. A tengerész- vagy földművesbőr azoknál alakulhat ki, akik életük nagy részét szabad levegőn és napon töltik. A hámréteg elvékonyodik, sorvad, a bőr korán ráncosodik, egyenetlenül barnul. A túlzott napozás következményeként bőrrák is kialakulhat. A tartós napfény hatására szemölcsszerű száraz, szarutúltengéssel fedett növedékek keletkezhetnek, amelyek később kisebesednek. A rákos elváltozások többsége az arcon, nyakon, dekoltázson, tehát a napfénynek leginkább kitett területeken jelentkezik.
A NAPSUGÁR GYÓGYHATÁSA
A leégést az emberi szem számára láthatatlan, ibolyán túli sugarak okozzák, amelyek ugyanakkor nélkülözhetetlenek egészségünkhöz. A természetes napfény gyógyító hatású, bizonyos fokig véd a fertőző betegségek ellen. Az erős napsütés megöli a baktériumokat, vírusokat, ám nemcsak közvetlenül roncsolja a kórokozók sejtjeit, hanem hatására fertőtlenítő anyag, ózongáz is keletkezik a levegőben. Ha a bőrfelületet napsugár éri, a szervezetben olyan anyagok keletkeznek, amelyek fokozzák a fehérvérsejtek mozgékonyságát és baktériumfaló képességét. A D-vitamin a faggyúmirigyek váladékában található, ergoszterin nevű anyagból keletkezik kizárólag napfény hatására, majd a bőrön át szívódik fel a szervezetbe. Ha testünket nem éri elegendő napfény, egy hiánybetegség, az angolkór alakul ki. A napozás belső szerveinkre közvetlenül is jó hatást gyakorol. A meleg következtében a bőr erecskéi kitágulnak, a vér sebesebben áramlik, s ez könnyíti a szív munkáját. A fokozódó verejtékezéssel a szervezetből felesleges salakanyagok távoznak, segítve ezzel a vesék működését. A napsugár számos bőrbetegségre gyógyítóan hat. Pikkelysömörös betegeknél, pattanásos bőrűeknél a napozás javuláshoz vezet. A túlzott napfürdő azonban bizonyos betegségek súlyosbodását is okozhatja, egyes gyógyszerek hatására pedig fényérzékennyé válhat a bőr. Ezért ha valaki bőrbetegségben szenved, vagy gyógyszert szed, kérdezze meg orvosát, kimehet-e a tűző napra.
Ha mértékkel napozunk, bőrünk gondoskodik saját védelméről: a pigmenttermelés következtében ugyanis lebarnul. A felszaporodó festék elnyeli a további ibolyántúli sugarakat, így azok már nem képesek a bőr mélyebb rétegébe hatolni. Ha nyár derekán fehér bőrrel indulunk nyaralni, még szigorúbban tartsuk magunkat a fokozatosság elvéhez. Kezdetben ne tartózkodjunk hosszabb ideig a napon, öt perc után vonuljunk félárnyékba. Soha ne süttessük magunkat a déli nappal, így elkerülhetjük azt, hogy a szobában, fájdalomtól sziszegve töltsük a pihenés első napjait.
GYORSSEGÉLY A HŰTŐBŐL
A megpirult bőrt az uborka és a tejtermékek egyaránt kiválóan nyugtatják és táplálják. Mindkét alapanyagot nyaralás közben is könnyen beszerezhetjük, a gyógyírt egyszerűen elkészíthetjük. Ha a langyos fürdővízbe egy liter tejet öntünk, csökken a húzódó fájdalom, mert a tej puhítja a bőrt. Kenjünk a leégett bőrre lehűtött, natúr joghurtot, amelyet később langyos vízzel öblítsünk le.
UBORKAPAKOLÁS
A nyers uborkapakolás a lepirult arcbőr gyógyítója lehet. Reszeljük le az uborkát, kinyomott levét keverjük össze joghurttal vagy tejszínnel, s a masszát kenjük vastagon az arcunkra. A szemek és száj környékét hagyjuk ki. Ezt is langyos vízzel mossuk le. Ha szükségét érezzük, többször ismételjük meg a pakolást.
GYÓGYFÜVES PAKOLÁS
A következő gyógyfüvekből készült pakolás enyhíti a kellemetlenségeket: keserűfű, káposzta, sóska, lándzsás útifű.
A friss növényeket fertőtlenítés céljából 1-2 percre dobjuk forró vízbe, majd kézmelegre hűtsük. A gyógyfüveket apróra vágva vékony gézbe tekerjük, és az tegyük az égett felületre.
TÚRÓPAKOLÁS
5 evőkanál zsíros túrót keverjünk el annyi tejjel, hogy kenhető masszát kapjunk. A túrót gézlapra kenve helyezzük az égett területre. Amíg hűt, hagyjuk fent, majd cseréljük ki.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.