Otthon is elvégezhető gyakorlatok szédülés ellen

A szédülés nem csak az idegrendszeri zavarok gyakori tünete. A betegek gyakran ezzel a névvel jelölik a legkülönfélébb panaszaikat, elsősorban a kordinációs mozgászavarokat. Szédülésről, egyensúlyzavarról akkor beszélünk, amikor a beteg testhelyzetét és egyensúlyát nem érzi biztonságosnak.

A szédülés nem csak az idegrendszeri zavarok gyakori tünete. A betegek gyakran ezzel a névvel jelölik a legkülönfélébb panaszaikat, elsősorban a kordinációs mozgászavarokat. Szédülésről, egyensúlyzavarról akkor beszélünk, amikor a beteg testhelyzetét és egyensúlyát nem érzi biztonságosnak.

A valódi szédülés egyensúlyzavar, amely a szubjektív élményen kívül tartási és mozgási problémákban, a tartást és mozgást biztosító reflexek zavaraiban jut kifejezésre. A szédülés gyakori kísérő tünete a szemgolyó önkéntelen ritmusos („tekéző“) mozgása. Ez a nyugalmi helyzetben megjelenő tünet a külső szemlélőnek ijesztő látvány.

Kifogástalan izomerő esetén is előfordul, hogy az akaratlagos mozgások kivitelezése sikertelen. Nem tudunk támasz nélkül megállni, illetve járni, lépéseink bottal is bizonytalanok. Nem tudjuk megfogni azt, amit akarunk, nem tudunk célba mutatni, kézmozgásaink ügyetlenek. Ilyen zavar akkor alakul ki, ha a mozgás összerendezésével van probléma. A panaszok különféle betegségekre utalhatnak. Például vérnyomásesésre, keringési, idegrendszeri vagy egyéb rendellenességre. Ha hasonló tünetek jelentkeznek, illetve többször ismétlődnek, feltétlenül forduljunk szakorvoshoz. A következő gyakorlatokkal az egyensúlyérzéket és a mozgáskoordinációt fejleszthetjük. Törekedjünk a tökéletes biztonságra, illetve a mozdulatok pontos kivitelezésére.

1. Négykézláb azonos oldali karunkat és lábunkat emeljük törzsünk magasságáig, és nyújtózzunk. Tartsuk meg a levegőben minimum öt másodpercig. Ismételjük tízszer, majd ellenkező oldalra is végezzük el a gyakorlatot.

2. Négykézláb azonos oldali karunkat és lábunkat emeljük fel, majd óvatosan forduljunk ki és próbáljuk megtartani néhány másodpercig. Ismételjük tízszer, tartáscserével is ugyanannyiszor.

3. Ülve emeljük el egyszerre karjainkat és lábainkat a talajról, és így egyensúlyozzunk. Nehezíthetjük, ha puha, labilis korongra ülünk.

4. Állva, csípőre tett kézzel emeljük hátra egyik lábunkat, és tartsuk a levegőben legalább öt másodpercig. Ismételjük meg ugyanazzal a lábbal tízszer.

5. Karjainkat oldalt tartva hajlítsuk be egyik térdünket, míg a másik lábat emeljük a levegőbe. Tartsuk a helyzetet öt-tíz másodpercig. Ismételjük tízszer.

6. Tegyük tarkóra kezeinket, emeljük oldalra az egyik lábat, tartsuk meg, és ismételjük tízszer. Majd a másik lábbal végezzük el a mozdulatsort.

7. Húzzunk egy hosszú csíkot. Oldalra nyújtott karral „tyúklépésben“ menjünk végig a csíkon előre és hátrafelé.

8. Csípőre tett kézzel, lábujjhegyen, enyhén hajlított térddel menjünk végig a csíkon ugyanúgy, mint az előbb.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?