A pikkelysömör világszerte 150 millió embert érint. A betegek állapota általában ősszel romlik. A szakemberek célja, hogy minél többen minél jobban megismerjék ezt a civilizációs betegséget, és legyőzzék a vele kapcsolatos előítéleteket.
Ősszel és télen súlyosbodik a pikkelysömörös beteg állapota
Mítoszok és előítéletek
A kutatások azt mutatták, hogy amíg nincsenek a bőrön elváltozások, az emberek többsége nem ismeri be, hogy pikkelysömörben szenved. Ez érthető is, hiszen manapság, amikor mindenütt a tökéletes külsejű embereket népszerűsítik, egy-egy negatív megjegyzés valóban ronthatja a beteg lelkiállapotát. A mítoszok is szerepet játszanak ebben. A legelterjedtebb tévhit az, hogy a pszoriázis fertőz. Ez természetesen nem igaz, ugyanis genetikai eredetű betegségről van szó. Gyakori és helytelen nézet az is, hogy egyszerű, ártalmatlan betegségről van szó, amire nem kell túl nagy figyelmet fordítani. A legfrissebb tudományos kutatások azt mutatják, hogy a pikkelysömör azon túl, hogy rontja az életminőséget, az élet hosszát is befolyásolja, főleg ha nem kezelik. A szív- és érrendszeri betegségek kialakulásában is szerepet játszik, s nemcsak a bőrt, hanem a beleket és az ízületeket is károsítja, főleg az időseknél. Az esetek 40 százalékában a nemi élet is kárt szenved.
Miről is van szó?
Dr. Vladimír Buran gyógy rehabilitációs szakember szerint a pikkelysömör az egész szervezet krónikus gyulladásos betegsége, a bőrön látható elváltozásokkal jár. Sokáig láthatatlan marad. Különféle belső és külső tényezők hatására minden korban, de leggyakrabban 15–35 éves korban jelentkezik. Gyógyítani ugyan lehet, de meggyógyítani nem. Több gyógymód létezik a kezelésére. A beteg életében vannak nehéz és könnyű időszakok, de néha évekre láthatatlanná válik. Erről az autoimmun betegségről már 2000 évvel ezelőtt Hippokratész is említést tett. Szlovákiában a lakosság 1-2 százalékát érinti. Az autoimmun betegség azt jelenti, hogy a kór a genetikailag hajlamos embereknél külső tényezők (bakteriális fertőzés, makrotrauma, stressz, dohányzás, hormonális változások, szennyezett környezet stb.) hatására alakul ki. A betegség pontos oka még ma sem ismert. A bőrelváltozások leggyakrabban a könyökön, a térden és a fejbőrön, s néha a körmön jelennek meg. Szerencsére az arcot elkerülik. A betegek 5-7 százalékánál az ízületeket is megtámadja.
A hűvös idő árt
Az ősz és a tél nehéz időszak a betegnek. Nyáron általában a pikkelysömör eltűnik, de amikor kevés a napfény, ismét megjelenik. Az ultraibolya sugárzás fékezi a betegségre jellemző sejtszaporodást. Ha a kevés napfényhez még hozzászámítjuk a hideget és a fűtött helyiségek száraz levegőjét, a gyenge bőr elveszíti nedvességtartalmát és újraindul a kóros folyamat.
Hogyan vészeljük át a telet?
A tünetek enyhítésére számos lokális készítményt, gyógyfürdőt, szisztémás kezelést alkalmaznak. Fontos, hogy a gyógymódot szakember, dermatológus, súlyosabb esetekben az immunológussal együttműködve irányítsa. A betegnek ősszel és télen az alábbi szabályokat kellene betartania:
• Megfelelő hidratálás – belső és külső. A bőrt minőségi készítményekkel alaposan hidratálni kell, naponta legalább 8 pohár vizet meg kellene inni, és kerülni kellene a túl forró zuhanyt, mert az sokkolja a legyengült bőrt.
• Megfelelő életmód. Bizonyított összefüggés van a beteg életmódja, immunrendszerének állapota és a bőrpanaszok kialakulása között. A pikkelysömörben szenvedő betegnek egészségesen kellene táplálkoznia, sok zöldséget és gyümölcsöt kellene fogyasztania, rendszeresen kellene sportolnia és kerülnie kellene a stresszt.
• Az őszi fertőzések esélyének csökkentése. A torok sztreptokokkusz okozta fertőzése a pikkelysömör ismert kiváltója. A baktériumok, a betegségek és a vírusok, vagyis minden, ami gyengíti az immunrendszert, ronthatja a pikkelysömörös beteg állapotát.
• Abbahagyni vagy korlátozni a dohányzást és az alkoholfogyasztást. Tudományos bizonyítékok jelzik, hogy a dohányipari termékeket fogyasztók hajlamosabbak a pikkelysömör súlyosabb formáira.
• Legalább évente egyszer a beteg töltsön hosszabb időt a tengernél. Ha lehetősége van télen is a tengerhez utazni, ezt a lehetőséget feltétlenül használja ki, főleg akkor, ha romlik az állapota. A napsugár jótékony hatása több hónapra is képes enyhíteni a tüneteket.
• Gyógyfürdői kezelés – bizonyíthatóan kedvezően hat erre a bőrbetegségre, és képes pótolni a tengerparti tartózkodást.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.