Akár jéghegynek is nevezhetnénk a pikkelysömört, vagyis a pszoriázist. Bőrtünetei csak a jéghegy csúcsa, a bőr alatt elváltozások sokkal súlyosabbak. Gyulladásos, nem fertőző autoimmun betegségről van szó, ami a belső szerveket sújtja.
Más betegséget is kiválthat a kezeletlen pikkelysömör
Nem egyszerű kozmetikai problémáról van szó. A bőrön, különösen a könyökön, a hajlatokban, a tarkón és a körmön begyulladt, hámló gócok keletkeznek, de az egész testet ellephetik ezek a kellemetlen foltok. Kialakulásukért a bőr mély rétegeiben megjelenő gyulladásos gócok a felelősek. A dermatovenerológus feladata az, hogy megtalálja ezt a gócot. Mandulagyulladás, vakbélgyulladás, húgyúti gyulladás és más betegségek után alakulhat ki a pikkelysömör.
Ha nem kezelik a gyulladást, más betegség, például cukorbetegség is kialakulhat. A gyulladásos gócok kialakulásáért hasonló immunológiai folyamatok a felelősek, mint a reuma, a cukorbetegség és az érelmeszesedés kialakulásáért. A pikkelysömör mellett gyakran bél-, ízületi és szembetegség is jelentkezik. A citokinek olyan anyagok, amelyek szervezetünkben termelődnek, fontosak számára, de különféle gyulladásos folyamatot is elindíthatnak. „Amikor a pikkelysömört kezeljük, a beteg testében lévő gyulladást, s így más betegséget is kezelünk” – mondta Mária Šimaljaková bőrgyógyász professzor.
Az igazsághoz tartozik, hogy nem minden gyulladás vált ki pikkelysömört, ehhez örökletes hajlamnak is jelen kell lennie. Figyelmeztető jel, ha az egyik szülő pszoriázisban szenved. Ilyenkor 30 százalék az esélye annak, hogy a gyerek is megkapja a betegséget. „Előfordulhat, hogy megvan a hajlam, de tünet még sincs, mert jó az immunrendszere, nem találkozik semmilyen provokáló tényezővel, és a betegség nem alakul ki” – tette hozzá. Provokáló tényező lehet a mandulagyulladás, a stressz, a dohányzás, az alkohol és néhány gyógyszer. Sajnos, nem mindig derül ki, pontosan mi váltotta ki a betegséget.
Tavaly Szlovákiában 61 635 beteget kezeltek pikkelysömörrel, de a szakemberek szerint ez a szám távolról sem fedi a valóságot. Becslések szerint 200 000 pikkelysömörös beteg lehet Szlovákiában. Mivel krónikus betegségről van szó, kigyógyítani nem lehet teljesen a beteget, de megfelelő kezeléssel enyhíthetők a bőrtünetek. A kezelésnek több formája van: például helyi alkalmazású krém, kenőcs, gél, oldat, fototerápia, modern tablettás kezelés, biológiai kezelés. Korábban a biológiai kezelést speciális központban kaphatta csak meg a beteg, és a bőrgyógyász nem is írhatta fel. 2019 októberétől azonban minden dermatovenerológiai rendelőben hozzáférhető. A betegnek nem kell kilométereket utaznia a speciális központba, hogy megkapja ezt a korszerű kezelést. Az injekció formájú biológiai kezelés és a modern gyógyszeres forma a humán orvoslás legmodernebb gyógymódjai közé tartozik.
(kovács)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.