ORVOSI SZÓTÁR MINDENKINEK

Emfizéma
Tágulat. Erről az állapotról akkor beszélünk, ha a szövetekbe vagy a szervekbe levegő préselődik.
Endogén
Mindazokat a történéseket, változásokat vagy dolgokat nevezzük így, amelyek a szervezet belsejében keletkeznek vagy okaik a testen belül keresendők.

Emfizéma

Tágulat. Erről az állapotról akkor beszélünk, ha a szövetekbe vagy a szervekbe levegő préselődik.

Endogén

Mindazokat a történéseket, változásokat vagy dolgokat nevezzük így, amelyek a szervezet belsejében keletkeznek vagy okaik a testen belül keresendők. Lásd: Exogén

Endokrinológia

Az orvostudomány egyik szakágazata, amely a belső elválasztású mirigyek (hormontermelő és váladékukat a véráramba ürítő mirigyek) élettanával és betegségeivel foglalkozik.

Endometriózis

A méhtest nyálkahártyájával (endometrium) azonos szövet rendellenes jelenléte egyéb szervekben. A nyálkahártyarészek leggyakrabban a petevezetékekre, a petefészkekre, a méhszalagokra, a Douglas-üregbe, a húgyhólyagra, a belek és a végbél nyálkahártyájára telepszenek, de a kismedencében bárhol előfordulhatnak, ez a külső endometriózis. Képződhetnek méhbelhártya-telepek a méhizomzatában is, ezt belső endometriózisnak nevezzük. Az endometriotikus szövetrészek hajlamosak ciklikusan átalakulni ugyanúgy, mint a méhnyálkahártya, és a menstruáció során vérezni is. A rendellenesen elhelyezkedő méhnyálkahártya-szövet és a betegség következtében kialakuló összenövések gátolják vagy megváltoztatják a szervek működését, s ezáltal meddőséget okozhat. Az endometriózis általában 25-45 éves kor között jelentkezik, és a változás korában rendszerint eltűnik. A betegség jóindulatú.

Endometritisz

Méhbelhártya-gyulladás. A méhtestet bélelő nyálkahártya általában fertőzéses eredetű gyulladása.

Endorfinok

Agyi hormonok, amelyek a test és lélek „kommunikációjának“ szabályozásában vesznek részt. Az endorfinokat a szervezet termeli, voltaképpen természetes morfinvegyületek, melyek a közérzet javításában és a fájdalomcsillapításban játszanak szerepet.

Endoszkópia

Tükrözés. Vizsgálati módszer, amely során egy optikai rendszerrel felszerelt cső segítségével lehetővé válik a betekintés az egyes szervek belsejébe. A műszert valamelyik természetes testnyíláson vagy egy kis bemetszésen keresztül vezetik be a test vizsgálni kívánt részébe. A vizsgálat során nyert képek filmes eljárással rögzíthetők. Az eljárás lehetővé teszi a szövettani mintavételt, valamint számos kisebb műtéti beavatkozás elvégzését is. Lásd: Laparoszkópia

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?