Illusztráció
Orvos válaszol az Új Szó Stúdióban - Ami a beszélgetésből kimaradt
Az elmúlt héten dr. Muranská Reginával, a Pozsonyi Egyetemi Kórház sebészével, a Revive egynapos sebészeti klinika egyik ügyvezetőjével és sebészével beszélgettünk az Új Szó stúdiójában. Olvasóink kérdéseinek egy részére a beszélgetésben válaszolt, a többire itt találják meg a választ:
Néhány évvel ezelőtt ágyéksérvre műtöttek. Eddig nem is volt semmilyen panaszom, de mostanában ugyanazt érzem, mint a műtét előtt. Lehet, hogy újra kiújult a sérvem? Mit tanácsol?
Mindenképp egy sebészeti kivizsgálást ajánlok, esetleg ultrahangos vizsgálattal egybekötve, ha nem egyértelmű a lelet. Előfordulhat, hogy a sérv kiújult, ahogy ez a klasszikus műtétek esetében a betegek kb. 10%-ánál, míg a laparoszkópos műtétek esetében 4-5%-nál fordul elő 4 év elteltével. A kockázati tényezők között szerepel a nem megfelelő műtét utáni állapot – vérömleny, fertőzés kialakulása a sebben, korai megterhelés, – munka, sport, de okozhatja a panaszokat a rosszul megválasztott műtéti technika, továbbá az, hogy a hasfal öltések melletti egyesítése feszül, vagy akár a nem megfelelő háló használata is. Ha beigazolódik a diagnózis, újabb műtétre lesz szükség.
Laparoszkópos műtéten estem át az év elején. Nem tudom, hogy normálise, de még mindig érzek kisebb-nagyobb szúrásokat a hasamban. Mikor fognak teljesen elmúlni?
Nem normális, hogy a műtét után egy évvel még vannak panaszok, bár a kérdésből nem derül ki, milyen típusú műtétről volt szó. Lehetséges hogy teljesen más probléma áll a háttérben, amely nem függ össze a műtét által megoldott betegséggel. Teljesen biztos, hogy további sebészi vagy gasztroenterológiai vizsgálatokra van szükség. Ami pedig a műtéttel összefüggésbe hozható, az az esetleges összenövések kialakulása, melyekre szintén fény derülhet a kivizsgálások során, esetleg egy diagnosztizáló laparoszkópos műtét is megoldás lehet.
Újabban azt tapasztalom, hogy az epeműtét után nem is nagyon diétáznak az emberek olyan szigorúan, mint régen. Valóban nem kell már diétázni?
Ha műtétre kerül sor, az orvosi beavatkozás után, a regenerálódás időszakában nagy hangsúlyt kell helyezni a diétára, mivel számolni kell azzal, hogy az eltávolított epehólyag már nem tölti be tároló funkcióját, az epe elfolyása tehát folyamatos. Ez idővel enyhül, a máj alkalmazkodik, és az epevezetékek többé-kevésbé betöltik ezt a szerepet. A diéta igen szigorú, melyet az első hétben érdemes követni és betartani: bőséges folyadékfogyasztás, keményítő tartalmú termékek fogyasztása, a magas zsírtartalmú ételek fogyasztásának csökkentése. Ha komplikációk nem jelentkeznek, az ötödik naptól fokozatosan a beteg bővítheti étrendjét egyéni tolerancia szerint. Hat hét után lehet mértéktartó, kiegyensúlyozott, vegyes táplálkozásra átállni, amit koleszterinszegény és rostdús ételek fogyasztása jellemezzen. Az egyéni tűrőképesség változhat a műtétet megelőző időszakhoz képest, de teljesen meg is szűnhetnek a panaszok. Sikeres műtét után a beteg jól érzi magát és a betegségtudat megszűnik, de a kőképződési hajlam miatt szem előtt kell tartani a megfelelő táplálkozás fontosságát.
Néhány évvel ezelőtt ágyéksérvem volt, nagyon megijedtem, s ösztönösen nagyon odafigyeltem, hogy mit eszek. Nem tudom, hogy ennek köszönhető-e, de mintha visszahúzódott volna a sérvem. Mire számíthatok: ez már végleges, vagy még kiújulhat?
A lágyéksérv a hasfal izmos-ínszalagos folyamatosságának a hibája, vagyis „nyílás”, melyen keresztül kitüremkedik a sérv – sérvtömlő. Tartalma bármelyik hasi szerv lehet, leggyakrabban a vékony-, illetve a vastagbél. Az étrenddel ezt a kialakult állapotot semmiképp nem tudjuk megszüntetni, csakis sebészeti beavatkozással lehetséges a hasfal rekonstrukciója. Csak enyhíteni tudjuk a tüneteket az olyan tevékenységek, állapotok elkerülésével, amelyek növelik a hasüregi nyomást (hos?szan tartó köhögés, székrekedés, fizikai terhelés, nehéz súlyok emelése). Érdemes kivizsgálással meggyőződni arról, hogy valóban sérvről van-e szó az ön esetében.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.