Dr. Kossár Klára allergológus-immunológus az elmúlt héten az Új Szó stúdiójában járt, ahol az allergiáról és az ételintoleranciáról beszélgettünk vele. Az alábbiakban válaszol olvasóink azon kérdéseire, amelyek kimaradtak a beszélgetésből.
Orvos válaszol az Új Szó Stúdióban – Ami a beszélgetésből kimaradt
„Amint virágozni kezdenek a fák és a bokrok, pokol az életem. Aludni is alig tudok. Ismerősöm ajánlotta, hogy vegyek a gyógyszertárban allergia elleni gyógyszert, mert orvoshoz nem akarok menni. Egy kicsit segített, de aztán minden kezdődött elölről. Mit kellene tennem, hogy éjszaka nyugodtan aludhassak?”
Betartani az antiallergiás rezsimet: kevesebbet tartózkodni a természetben, hazatéréskor lemosni az arcot és a hajat, zárt ablak és ajtó mellett aludni. A gyógyszeradagot esetleg megemelni vagy kiegészíteni.
„Érvényes-e még mindig az a szabály, amit évtizedekkel ezelőtt ajánlottak az orvosok, miszerint porallergiás beteg lakásából el kell távolítani a függönyt, szőnyeget, állatot?”
Igen, érvényes, de bebizonyosodott, hogy ez csak részleges segítség, fontos az allergiás betegség szakszerű, folyamatos és hosszú éveken át tartó gyógyítása.
„A Covid-járvány idején jobb mozgás híján rászoktam a kerékpározásra. Szabadidőm nagy részét a szabadban töltöm, nagyon megszerettem ezt a sportot, de van egy gondom: amikor hazaérek, utána mindig köhécselek, dörzsölöm a szemem. Orvosnál még nem voltam. Lehet, hogy én is allergiás vagyok? Mit ajánlana doktornő, mit tegyek, hogy elkerüljem ezeket a tüneteket?”
A sport segít nemcsak a Covid ellen, hanem az allergiás energiát is csökkenti, de fontos a gyógyszeres kezelés is, az arcmosás és a tusfürdő rögtön hazaérkezéskor, mivel minél hosszabb ideig van a pollenszemcse a nyálkahártyán, annál erősebbek a tünetek. Persze hangsúlyozom: fontos a szakszerű kezelés modern gyógyszerekkel, mert akkor a sportolás is kellemesebb lesz.
„Soha nem volt semmilyen allergiám, legalábbis nem tudtam róla. Öregségemre azonban reggelente úgy folyik az orrom és könnyezik a szemem, hogy zsebkendő nélkül egy lépést se tudok tenni. Mi lehet ennek az oka?”
Legtöbbször háziatka-allergia. Néha a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek használata is okozhatja ezeket a tüneteket, de az utóbbi időben nagyon elterjedt parlagfű is kiválthatja. Ez az agresszív gyomnövény még két-három évtizede nem volt honos az országunk területén.
„Nemsokára megszületik első gyermekem, s már most aggódom, nehogy allergiás legyen, ugyanis a családban többen szenvednek szénanáthában, többek között én és a férjem is. Mekkora az esélye annak, hogy a kicsi nem lesz allergiás, és mit tehetnék azért, hogy elkerülje ezt a betegséget?”
A genetika nagy rejtély. De ismeretes, hogy ha mindkét szülő allergiás, akkor 85% a valószínűsége annak, hogy a gyermek is az lesz. Az utóbbi időben azonban rengeteg olyan gyermek jön rendelőnkbe, akinek egyik szülője sem allergiás. Talán a csodával határos módon az ön gyermeke nem lesz allergiás. A kutatók régóta tanulmányozzák a megelőzési mechanizmusokat. Csak egyetlen bizonyított kiváltó okozat van, az, ha az anya dohányzik a terhesség alatt is. Fontos a természetes szülés – nem császármetszéssel –, a szoptatás, a nem eltúlzott higiénia, az ideális kiscsoportos nevelés, az immunrendszer edzése bakteriális modulátorokkal, probiotikumok fogyasztása, de ezek – sajnos – statisztikailag nem bizonyítottak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.