Idős emberek körében gyakori panasz a feledékenység. Gyakran mondogatják: olvasom az újságot, de képtelen vagyok megjegyezni, mit olvastam, nem emlékszem, hová tettem a szemüvegemet, pénztárcámat, kulcsaimat stb. Természetes velejárója ez az öregedésnek, vagy valamilyen betegségről van szó? – tehetjük fel magunkban a kérdést.
Öregkori feledékenység – betegség?
A demencia az időskorúak között igen gyakran fordul elő, a 65 éves lakosság között 5–10%, 75 éves kor fölött 15–20% az előfordulási arány. Az összes demencia 50–60%-át az Alzheimer-kór alkotja. A betegség névadója Alois Alzheimer német pszichiáter, aki 1906-ban kezelte az első olyan beteget, akit emlékezethanyatlás mellett beszéd- és viselkedészavarral, különféle téveszmékkel kezelt. Miután betege meghalt, a boncolás során agyszövetében speciális megjelenésű amyloid (ez egy bizonyos fehérje) plakkokat, illetve az idegsejteken belül a neurofibrillák összecsapódását figyelte meg, (itt az idegsejtek anyagcserefolyamatában fontos szerepet játszó úgynevezett Tau fehérjék zavaráról van szó), melyek csak erre a betegségre voltak jellemzőek. E zavarok miatt csökken az idegsejtek egymás közti kommunikációja, s az idegsejtek pusztulni kezdenek.
Ma még nem ismerjük az Alzheimer-kór kiváltó okát. Genetikai vizsgálatokkal arra derült fény, hogy csak az esetek 2%-ánál sikerült bebizonyítani a családi halmozódást. Az is kiderült, hogy a stressz szintén kockázati tényező, s hogy a magasabb iskolai végzettség, bizonyos gyógyszerek szedése (pl. gyulladásgátlók, ösztrogén hormonok) csökkentik a betegség kialakulásának a valószínűségét.
Mint arról már szóltam, az Alzheimer-kór alapvető tünete a feledékenység. Sokszor nem a beteg, hanem a családtagok, körzeti orvos az, aki felismeri, hogy változás történt a beteg állapotában. Leggyakrabban a következő változásokról van szó:
nem emlékszik arra, mi történt néhány perce, órája (pl. arra, hogy mit evett)
képtelen elvégezni az addig ismerős feladatokat (pl. kimosni a szennyest)
nyelvi problémái támadnak: elfelejt bizonyos szavakat
képtelenné válik az idő és a tér érzékelésére: eltéved az utcán
nem képes az elvont gondolkodásra, pl. nem érti, mit jelentenek a karácsonyi ünnepek
rossz helyre rakja a dolgait: pl. a rádiót beteszi a mosógépbe
romlik a ítélőképessége: pl. nyáron téli kabátot visel
Az Alzheimer-kór egyik jellemző vonása, hogy a tünetek nem hirtelen, hanem lassan rosszabbodnak. Később lehetetlenné válnak az olyan teendők is, mint a főzés, mosás, takarítás. Sokszor a beteg már az ismerőseit sem képes azonosítani, nem ismeri fel a körülötte levő tárgyakat, beszéd közben elfelejti, mi volt a téma. Az elbutulás legsúlyosabb formájánál a beteg képtelen a környezetében tájékozódni, még a legközvetlenebb hozzátartozóit sem ismeri fel, székletét, vizeletét nem képes visszatartani, még étkezni sem tud önállóan, mozgásképtelenné válik.
De nem csak a memória károsodik, jelentkeznek más tünetek is. Jellemző a hangulati ingadozás, az ok nélküli hangulatváltozás. Megváltozik a beteg egyénisége: sokszor gyanakvóvá válik, visszahúzódik a társasági életből. Az is szembetűnő, amikor az addig „örökmozgó” ember egyre passzívabbá válik, biztatásra van szüksége, hogy valamilyen feladatban részt vegyen. A hozzátartozók számára a legjobban rettegett tünet az agreszszív magatartás. Enyhe formája az állandó nyugtalanság. A helyzet súlyosbodásakor akár tettlegességre is sor kerülhet. Gyakran agreszszivitás társul paranoid téveszmékhez, különféle hallucinációkhoz is, melyek szintén előfordulhatnak az Alzheimer-kóros betegeknél.
A legtöbb esetben a hozzátartozók, ismerősök már az elbutulás kezdeti állapotában felismerik, hogy a beteg memóriájával valami nincs rendben. Sajnos sokszor azt gondolják, ez az öregség velejárója, ezen már nem lehet segíteni. Fontos szerepe van a körzeti orvosnak, aki jól ismeri betegeit, hiszen gyakran kerül velük kapcsolatba. Ő az, aki felismerve a memóriazavarokat, képesek a megfelelő szakorvoshoz irányítani ezeket a betegeket. A memóriazavarokkal főként pszichiáterek, illetve neurológusok foglakoznak. Az első teendő, hogy sikerüljön kizárni minden olyan testi okot, melyek hasonló tünetekkel járnak. Meg kell hallgatni a hozzátartozókat is, hiszen ők látják legjobban, milyen mértékben változott meg a beteg a mindennapi életben. Különféle tesztekkel meg lehet állapítani azt is, milyen súlyos a beteg memóriazavara. Leggyakrabban az úgynevezett MMSE, illetve az órarajzolásos teszt világít rá a memóriazavar súlyosságára. A vizsgálat során egy óralapot rajzoltatnak a beteggel emlékezetből. A súlyos eseteknél a páciens nem képes helyesen feltüntetni sem a mutatókat, sem pedig a számokat, vagy azok sorrendjét, elhelyezkedését a számlapon. Az Alzheimer-kór kezelése nem egyszerű feladat, mivel sajnos az orvostudomány jelenleg még nem képes meggyógyítani a betegeket, kizárólag a memória romlását lehet megállítani, illetve lassítani. Vannak növényi eredetű szerek is, mint például a ginkgo biloba, mely bizonyos kutatók szerint lassítja az Alzheimer-kór lefolyását. Hasonló hatásúak az úgynevezett nootropikumok, melyek többek között javitják az idegsejtek anyagcseréjét. Az utóbbi években törzskönyveztek olyan gyógyszereket is (pl. a galantamin hatóanyagút), melyek javítják az idegsejtek közötti információátvitelt.
Az Alzheimer-kórban szenvedők száma az átlagéletkor növekedésével folyamatosan növekszik. A sikeres kezelés záloga abban rejlik, hogy sikerüljön a betegséget idejében felismerni, hogy minél hamarabb el lehessen kezdeni a kezelést. Ezért javaslom, hogy ne kezeljük félvállról azokat az idősödő betegeket, akik arra panaszkodnak, hogy „az agyuk már nem vág úgy, mint régen”, hanem vegyük komolyan ezeket a panaszokat. Hiszen elég néhány kivizsgálás, és máris elkezdhető a szükséges kezelés.
A szerző ideggyógyász
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.