Talán nincs is olyan ember, akinek évente legalább egyszer ne fájt volna a feje. Legyen az idős vagy fiatal, a fejfájás minden esetben kellemetlen tünet, melyet van, aki komolyan vesz, míg sokan azt gondolják, hogy úgyis elmúlik, elég csak lenyelni valamelyik sokat reklámozott fájdalomcsillapítót.
Ok nélkül is fájhat a fej
A nők egyik leggyakoribb fejfájása a migrénes fejfájás. Ez egy régóta ismert betegség, mellyel számos irodalmi műben, kabaréjelenetekben is találkozhatunk. Igaz, ilyenkor főként humorosan tálalja a szerző ezt a betegséget, amelynek távolról sem örül az, aki ebben a betegségben szenved. A migrénes fejfájás az esetek többségében féloldali, lüktető, esetleg dörömbölő fájdalom, mely fokozatosan válik egyre erősebbé, elviselhetetlenebbé. Az erős fény, a zajok még inkább fokozzák a fájdalom erősségét. A beteg ilyenkor egy csendes, sötét szobába zárkózik, ahol csökken egy kicsit a fejfájást kísérő hányinger, hányás erőssége. A migrén akár három napig is tarthat, melyhez társulhat még hasmenés, fokozott izzadás, szapora szívdobogás is. Vannak betegek, akik már előre érzik a fejfájás közeledtét, mivel náluk ezt különféle tünetek (úgynevezett aura) előzik meg: szívdobogás, izzadás, szédülés, végtagzsibbadás, színes foltok a szem előtt, rossz közérzet, gyomorpanaszok stb. Többféle oka lehet a migrén kialakulásának: előidézheti az időjárás változása, menstruáció, túl kevés vagy éppen túl sok alvás, lelki panaszok, fokozott fizikai megterhelés, túlhajszoltság, hormonális fogamzásgátlók szedése stb. Gyakran azonban nem sikerül kideríteni a fejfájás pontos okát.
A másik gyakori ok a lelki panasz. Ilyenkor a fájdalom gyakran az egész fejre kiterjed. Legtöbbször nyomó vagy szorító fájdalomról van szó, sokszor még a beteg fejbőre is érzékennyé válik. A fájdalom a homlok, halánték esetleg a tarkó táján a legerősebb. Az ember arra panaszkodik, hogy sokszor reggel, felkelés után jelentkeznek a fájdalmak. Gyakran társul a fejfájáshoz levertség, rossz hangulat, depresszió. Hasonló jellegű fejfájás előfordulhat koponyasérülés után is.
A középkorú és idősebb embereknél szokott leggyakrabban előfordulni a nyaki gerinc okozta fejfájás. Ilyenkor a fájdalom leginkább a tarkóra korlátozódik, de terjedhet egészen a homloktájra és a szembe is. A fájdalom erőssége bizonyos fejmozdulatokra erősebbé válik, legtöbbször olyankor jelentkezik, ha a beteg hosszú időn keresztül van ugyanabban, a nyak számára megerőltető pózban: pl. varráskor, olvasáskor, íráskor stb. Gyakran talál az orvos elváltozásokat a nyaki gerincről készített röntgenfelvételeken.
Az emberek fejfájás esetén mindig a legrosszabbra, az agytumorra gondolnak. Abban igazuk van, hogy az agyi tumoros betegségek döntő többségénél vezető tünet lehet a fejfájás. Ilyenkor azonban kissé más a helyzet, mint az előbb említett fejfájásoknál. A fejfájás intenzív fájdalomként jelentkezik, mely erősebb fekvő helyzetben, valamint köhögésnél, tüszszentésnél. A fájdalom erőssége sokkal intenzívebb éjszaka és a hajnali órákban, nappal pedig csökken. Tumoros megbetegedéseknél a fejfájást nagyon gyakran megelőzik a pszichés tünetek: fáradékonyság, feledékenység, hangulati ingadozások, fokozott ingerlékenység, depressziós hangulatváltozások, alvászavarok stb. Gyakori a hányinger, szédülés, bizonytalanságérzés is. Az egyik jellemző tünet a reggeli sugárhányás, melyet sokszor nem előz meg hányinger.
A felsoroltakon kívül még számos oka lehet a fejfájásnak. Elég egy rossz fog, arcüreggyulladás, szembetegség, magas vérnyomás, cukorbetegség, magas láz, idült vashiány, fejsérülések, tüdőbetegségek, szívbetegségek, stb. Ezért van szükség arra, hogy vegyük komolyan a fejfájást, és ne hagyatkozzunk arra, hogy lenyelünk egy-két fájdalomcsillapítót, és megoldódik a gond. Gyakran a fájdalom erőssége nem tükrözi a betegség súlyosságát. Ne feledjük, a fejfájás csak egy tünet, mely arra figyelmeztet bennünket, hogy valami nincs rendben a szervezetünkben. A fejfájásokkal a legtöbb esetben a körzeti orvost és a neurológust keresik fel a betegek. Manapság számos vizsgálati mód áll az orvos rendelkezésére, mellyel fényt lehet deríteni a fejfájás eredetére. Sokszor azonban semmiféle szervi elváltozást nem sikerül felfedezni, még a legmodernebb kivizsgálási módokkal sem. Szükséges lehet több szakorvos együttműködésére is, főként a belgyógyász, szemorvos, fülorvos, pszichiáter segítségére a helyes diagnózis megállapításához. A különféle kivizsgálások nem azt jelentik, hogy az orvos tanácstalan, és képtelen megállapítani a fejfájás okát, hanem azt, hogy az összes létező kivizsgálással igyekszik kizárni a szervi bajokat, melyek okozói lehetnek a fejfájásnak. Elmondható, hogy napjainkban számos modern és biztonságos gyógyszer létezik, mely hatékonyan képes elmulasztani, és megelőzni a fejfájást, beleértve a kínzó migrénes fejfájásokat is. A gyógyszeres kezelés megállapítása fejfájás kezelésében járatos szakorvos feladata, aki ismeri az illető összes betegségét, és így személyre szólóan képes megállapítani a szükséges gyógyszeres kezelést. Sokszor csak az alapbetegség megfelelő kezelése képes megszüntetni a fejfájást. A betegnek mindössze annyi a dolga, szánjon időt arra, hogy felkeresse az orvosát és elvégeztesse a számára megállapított kivizsgálási módokat, illetve hogy pontosan, az orvos utasításának megfelelően szedje a számára felírt gyógyszereket.
A szerző neurológus
Milyen fejfájás létezik?
Hirtelen jelentkező erős
Féloldali kínzó, amelyet hányinger, hányás, fényre, illetve hangokra való túlérzékenység kísér
Olyan fejfájás, melyet eszméletvesztés, esetleg hallucináció kísér
Fejfájás magas láz esetén
Ha megváltozik a fejfájás erőssége, helye, jellege
Éjszaka ismétlődő fejfájás
Olyan fejfájás, amelyik csökkenti a munkaképességet
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.