Szlovákiában a betegségek előrehaladott stádiumában fordulnak orvoshoz az emberek. Az Európai Unió országai között hosszú ideje a lista elején szerepelünk, már ami a szív- és érrendszeri vagy a daganatos betegségek okozta halálozást illeti. Nálunk évente több mint 40 ezer daganatos betegséget diagnosztizálnak. Sok halálesetet megfelelő időben végzett szűrővizsgálatokkal és egészséges életmóddal meg lehetne előzni.
Nyolcvan év felett sem lehetetlen a hegymászás
A statisztikai adatok részben eltérnek egymástól, de a civilizációs betegségek (infarktus, agyiér-katasztrófa, cukorbetegség, neurodegeneratív betegségek, rák, elhízottság stb.) szűrésére elvégzett vizsgálatokkal világszerte évente körülbelül 40 millió emberéletet lehetne megmenteni. Ez kulcsfontosságú a jó minőségű időskor szempontjából is. A 80 évet betöltött emberek nagy része egyedül, segítség nélkül többnyire nem tudja magát ellátni: nem tud toalettre menni, főzni. Pedig még nyolcvanévesen is járhatnánk hegyi túrákra az unokákkal, dédunokákkal, ha kellőképpen gondoskodnának egészségünkről – emelte ki dr. Boris Bajer életmódbeli tanácsadó.
Lebecsüljük a megelőzést
Az Általános Egészségbiztosító adatai szerint az elmúlt két évben a kétévenként esedékes szűrővizsgálaton 1,3 millió felnőtt nem vett részt, vagyis az ügyfeleknek több mint a fele, akiknek pedig joguk lett volna rá. Biztató, hogy az egészségbiztosítók felmérései szerint az emberek 61 százaléka tudatosítja a megelőzés fontosságát az egészségről való gondoskodásban, de sajnos sokan arra beszélik ki magukat, hogy nincs idejük.
A cukorbetegség 90 százaléka elkerülhető lenne
A következetes egészséges életmóddal, aminek része a megelőzés is, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a 2. típusú cukorbetegség 90 százalékát, a szívinfarktusok 80 százalékát és minden daganatos betegség 30 százalékát el lehetne kerülni. Európában a halálesetek 86 százalékát az olyan civilizációs betegségek okozzák, mint a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri betegség, a rák, a krónikus légzőszervi és a lelki betegségek.
„Tény, hogy a lelkiállapot is lényegesen befolyásolja az élet minőségét. Például a súlyos depresszió ágyhoz köti a beteget, gyakran még felállni sem képes. A szorongás pedig teljes elszigetelődéshez vezethet. A krónikus extrém munkahelyi stressz a daganatos, a szív-, az érrendszeri és neurodegeneratív betegségek jelentős kockázati tényezője” – magyarázza dr. Boris Bajer, hozzátéve, hogy a gyakorlatban az életet főleg minőségi táplálkozással, rendszeres mozgással, optimális alvással és a stressz jó menedzselésével tudjuk javítani. „Az egészséges életmód a szűrővizsgálatokkal együtt az egyik nagyon jelentős feltétele annak, hogy hosszú ideig jó egészségnek örvendünk” - tette hozzá.
Minden egy helyen
Az aktív hosszú élet megőrzése és a megelőzésre való fokozott odafigyelés a fő célja annak az új rendelőintézetnek, amely nemrég nyílt Pozsonyban, és amely ügyfeleinek komplex betegellátást nyújt a szűrővizsgálatoktól kezdve bizonyos egészségi problémák orvoslásáig, figyelembe véve az ügyfél maximális elégedettségét.
Célja nemcsak az ember jó testi, hanem lelki egészségének elérése is. A beteg egészségi állapotának feltérképezésekor az intézmény a személyre szabott diagnosztizálással szerzett adatokból indul ki.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.