Nyárra tetoválást akarok!

A tetoválás azt jelenti, hogy tű segítségével festékanyagot juttatnak be a bőr legfelső rétegei alá. Ma már tetováló géppel dolgoznak, a gép pedig leginkább egy varrógéphez hasonlít. A tű perceként több százszor mélyed a bőr alá majd húzódik újra vissza, miközben a festéket befecskendezi. A mozgása viszonylag gyors, ezért nem olyan borzasztó, mint amilyennek hangzik.

A Fáj-e a tetoválás?

Igen, a tetováláskészítés fáj. Mindig, mindenkinek. Az, hogy mikor kinek és mennyire, sok mindentől függ. Elsősorban persze a saját fájdalomküszöbtől, de egy csomó más tényezőtől is. Például attól, mennyire fáradt vagy kialvatlan, amikor tetoválást készíttetni megy. A rutinos tetkókészítők azt mondják, a legjobb, ha kipiheni magát és jóllakik, mielőtt elindul, így kevésbé fog fájni, és elkerülhető az is, hogy (extrém esetben) netalántán rosszul legyen, miközben épp díszítenek. Sokan állítják, hogy némi alkohol bevitele kellő fájdalomcsillapító lehet, vagy legalábbis ellazult állapotot eredményez, a szakember viszont arra figyelmeztet: teljesen részegen ne menjünk tetováltatni.

Hol fáj a legjobban?

Ez mindenkinél más és más. Vannak azért bizonyos kiindulási pontok. A testfelület lágy részein, (például a has) és a kifejezetten csontos felületeken a legkellemetlenebb. Amúgy viszont minden embernek máshol van az érzékenyebb pontja, de valószínűleg ezt mindenki tudja magáról. Ettől függetlenül, ha tetoválás helyét szeretné meghatározni, nem szabad, hogy az legyen a döntő, hol fáj a legkevésbé. Gondoljon bele inkább abba, hol látná a legszívesebben: megcsináltatni ugyanis csak egyszer kell, viselni viszont onnantól kezdve egy egész életen át.

Mi történik a tetoválás elkészülte után?

Miután kész a mű, a tetováló általában egy speciális folyadékkal fújja be a bőrfelületet, ami ilyenkor elég ijesztő: vörös és duzzadt. A folyadék segít a sebnek könnyebben begyógyulni, és fertőtlenítő anyagokat is tartalmaz. Ezután nyugodtan húzhatsz rá ruhát, és nem is különösebben kell rá figyelned. Fürdeni is lehet, se a víz, se a szappan nem ártalmas neki. Az uszodát viszont érdemes inkább kerülni, a fertőzésekkel együtt. Szoláriummal és tűző napfénnyel is érdemes vigyázni. Tilos a friss varrást kapirgálni, piszkálni még akkor sem, ha ég, viszket és húzódik (mert ezt teszi) és akkor sem, ha utólag akarjuk megnézni, hogy is van ott a festék. Jót tehet a gyors és fertőzésmentes gyógyulásnak, ha tisztán tartjuk a meggyötört bőrt.

Mennyi idő alat.gyógyul meg?

A tetoválás gyógyulási ideje két hét, ez alatt nem érheti napfény, és óvni kell a fertőzésektől. Sokan készíttetnek tetoválást nyáron, amikor kevesebb a ruha, és azonnal jobban látszik az új dísz. De mi sokkal inkább ajánljuk a telet: nyáron az izzadás miatt a gyógyulási időszakban több festéket dob ki a seb, ezért is érdemes hidegebb időben belevágni. A cél az, hogy a seb varasodjon, majd a megszáradt elhalt hámsejtek lepotyogjanak róla, és új bőr nője be a rajzot. Ez alatt az idő alatt szabad és hasznos is valamilyen hidratáló, zsíros krémmel kenegetni. Ha a tetováló mást nem ajánl: a legtöbben a vazelint használják, de nagyon jók a körömvirág- és a babapopsi-krémek is.

Mi történik vele később?

A tetoválásod örökre veled marad, ahogy öregszel, öregszik a tetkó is. A színei talán elhalványulhatnak az évek folyamán, a vonalak picit elmosódhatnak, és az aprólékosan kidolgozott minták egymáshoz közel lévő vékony vonalai esetleg összemosódhatnak. Ez persze nem egy-két, sokkal inkább öt-tíz év múltán jelentkezik.

Mi történik, ha mégis el szeretnéd tüntetni?

Egy időben igen népszerűvé vált az az elképzelés, hogy létezik ideiglenes tetoválás is, ami néhány (3-4) év alatt magától eltűnik. Ez így, ebben a formában nem igaz, bár tény, hogy vannak olyan módszerek, amikkel a felvitt festékanyag szép lassan kiürül a szervezetből. Végül persze el is tűnik (bár nem teljesen nyomtalanul) és főleg nem egyik napról a másikra. Érdemes elképzelni a folyamatot, ahogy az ideiglenes tetoválásod elkezd halványulni, aztán lassan, fokozatosan tűnik el.

Ha a tetkódat végleg el szeretnéd tüntetni, arra több lehetőség is van. A plasztikai sebészetek lézeres tetováláseltávolítást ajánlanak, ez ugyanazon az elven működik, mint a balesetekből származó sebhelyek eltávolítása. A kezelés befejeződhet négy alkalom alatt, de az is lehet, hogy tízszer vissza kell menned. Egyszínű tetkóknál a módszer bombabiztos, és semmilyen nyom nem marad utána. A színesekkel már más a helyzet, itt semmi nem garantált. A zöld szín a legnehezebben eltüntethető, de a többinek is maradhat némi nyoma.

Van egy komolyabb beavatkozással járó módszer is: a bőrátültetés. A műtét teljesen nyomtalan eltűnést ígér, viszont jóval bonyolultabb, és persze nagyságrendekkel drágább.

Mennyibe kerül?

A tetoválás nem olcsó, és persze annál többe kerül, minél különlegesebb. Nem mindegy, hogy egyszínű vagy színes ábrát szeretnél. Meg nem erősített hírek szerint létezik olyan ínyencség is, ahol a minta egy különleges festéknek köszönhetően csak UV-lámpa fényében válik láthatóvá, továbbra is fesztelen magatartást biztosítva ezzel munkahelyen és iskolában is.

Hova érdemes menni?

A tűhasználat egy tetoválószalonban legalább annyi kockázatot jelent, mint mondjuk a drogosok közös tűhasználata, ezen érdemes komolyan elgondolkozni. Ha már eddig sikerült megúszni az AIDS vagy a hepatitis-fertőzést, talán ne egy tetoválás készíttetése közben szerezd be. (origo)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?