Nem mindegy, mit eszik, ha el akarja kerülni a gyomorégést

gyomorégés k

A gyomorégés viszonylag gyakori probléma. Főleg a közép- és öregkorban csaknem minden második ember ismeri. Tudta, hogy bizonyos ételek fogyasztása ronthatja a beteg állapotát? Tekintsük át azokat az élelmiszereket, amelyeket inkább kerüljünk el.

Vannak élelmiszerek, amelyek enyhíthetik a gyomorégés tüneteit, mint például a mandula, a banán, a méz, a sovány hús, a teljes kiőrlésű termékek vagy a hüvelyesek, néhány élelmiszer pedig felerősíti a tüneteket.

Aki hajlamos a gyomorégésre, legyen óvatos a kávéval, a csokoládéval, a zsíros és fűszeres ételekkel, a szénsavas italokkal, a savanyú élelmiszerekkel és a hagymával. Kerülje vagy legalább korlátozza fogyasztásukat, ha gyakran ég a gyomra. Fokozzák a gyomor savasságát, ellazítják a nyelőcső záróizmát, ami refluxot okoz. Az alábbi 9 ételt kerülje:

1. Hagyma

Hasonlóan a fokhagymához, a hagyma is fokozza a gyomorégést. Az esetek többségében nem a hőkezelt, hanem a nyers zöldség a felelős a gyomorégésért. Ha tehát hajlamos a gyomorégésre, inkább főtt hagymát fogyasszon. Ennek nem szabadna gondot okoznia.

2. Paradicsom

A paradicsom természetes savtartalma magas. Fogyasztása kiegészíti a természetes módon termelt gyomorsavat. Kipróbálhatják az enyhén sárgás paradicsomot, ez kevésbé savas.

3. Pikáns étel

A nagyon fűszeres ételek felerősíthetik a gyomorégést, mert lassítják az emésztést, hasonlóan, mint a zsíros ételek. Néhány fűszer, mint például a fekete bors és a curry, ingerelheti a gyomor nyálkahártyáját, főleg akkor, ha az érzékeny.

4. Alkohol

Az alkohol is ronthatja a gyomorégésre hajlamos ember panaszait, főleg, ha éhgyomorra issza két étkezés között. Fokozza a gyomorsav termelődését, ami ingerli a nyálkahártyát, elősegíti a záróizom ellazulását és megakadályozza a sav visszafolyását a nyelőcsőbe. A fehérbor, a sör és a whisky gyakrabban okoz refluxot, mint a vörösbor.

5. Sült és zsíros ételek

Aki hajlamos a gyomorégésre, kerülje a sült ételeket, a zsíros húst, a mártásokat és néhány fajta kenyeret, mert emésztésük tovább tart. Minél tovább marad a gyomorban, annál több gyomorsav termelődik.

6. Csokoládé

A koffein és a kakaóban található teobromin kitágíthatja a nyelőcső záróizmát, ami refluxhoz vezethet. Maga a koffein és a teobromin nem tudja ezt a mechanizmust megzavarni, de az arra érzékeny embereknél kiválthatja a gyomorégést.

7. Szénsavas italok

A szénsavas italok nem ajánlottak a gyomorégésre hajlamosaknak. Kitágítja a gyomrot a gáz hatására, ellazítja a záróizmot, ami a gyomor és a nyelőcső között helyezkedik el, s amely megakadályozza, hogy a gyomorsav visszafolyjon a szájba. Ez válthatja ki a refluxot.

8. Citrusfélék

A savanyú élelmiszerek, mint a citrusfélék – citrom, grépfrút, narancs stb. –, az érzékenyeknek gyomorégést okozhat. A savanyú gyümölcslevek a gyomorégés leggyakoribb okai.

9. Kávé

A kávé – a koffeinmentes is – serkenti a gyomorsav kiválasztását, és sok embernél az alsó záróizom ellazulásához vezet. Ezek a gyomorégés fő tényezői.

(izdravie-ki)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?