Nem lesz többé kopasz fej?

A hajhullás normális folyamat. Nem kell kétségbeesni attól, ha naponta 50-150 hajszál akad fel a fésűn, vagy hajmosáskor akár kétszáz hajszál a mosdóban marad. Két-három hónaponként hajunk ugyanis kihullik, de persze „menet közben” kinő az új is.

Baj akkor van, amikor a hajgyökerek betegsége miatt elpusztulnak a hajhagymák. Eva Rasochová bőrgyógyász szerint a hajhagymák vérellátásának serkentésével, a hajgyökerek táplálásával ez a férfiak, de a nők életét is keserítő kellemetlen folyamat visszafordítható. – Kevés előnye van a globális reklámoknak, az azonban tagadhatatlan, hogy az emberek többet és szívesebben foglalkoznak a külsejükkel. Az egyik legszembeötlőbb dolog, amit a másikon nézünk, a haja. Ritkuló hajkoronával a hölgyek magukra ölthetik a legdrágább ruhakölteményt is, nem tündökölhetnek, és az uraknak is méreg, ha a haj hullani, ritkulni kezd.

A krónikus hajhullás kapcsán három fogalmat használnak a bőrgyógyászok. A férfiakra jellemző kopaszodás az androgén alopécia, második a foltos hajhullás, az alopécia areata és végül a diffúz alopécia, amikor a fejbőrön a haj egyenletes mértékben ritkul meg.

A hajhullás leggyakoribb formája az ún. férfias típusú kopaszodás, az androgén alopécia, mely örökölhető. Az androgén hormon hatására 30-40 éves kor környékén a fejbőr egyes területein megszaporodnak a faggyúmirigyek és leáll a hajhagymák működése. Hormonkezeléssel a folyamat orvosolható, helyreállítható. (Mivel a gyógyszerek potenciazavarokat okozhatnak, a férfiak csak ritkán vállalják.)

Nőknél az androgén alopécia akkor okozhat hajritkulást, ha hajhagymáik fokozottan érzékenyek a szervezetükben jelenlévő androgén hormonra. Ebben az esetben segíthetnek a hormontartalmú készítmények. A fejbőrt ösztradiol és kortizon-tartalmú, antiandrogén hatású szerrel lehet kezelni, de belsőleg alkalmazott hormonkészítmények, fogamzásgátlók is alkalmazhatók, kizárólag szakorvosi tanácsra. A nőknél kialakuló erőteljes hajhullás az ösztrogén termelés zavarára is utalhat.

Amit a hajról tudni érdemes

Teljes hajállományunk 90-180 ezer hajszálból áll. Egy négyzetcentiméterre kb. 120 szál jut. A fejbő-rön lévő hajszálak száma a hajszíntől is függ. A szőkéknek kb. 140 ezer vékonyabb, a barnáknak kb. 100-120 ezer valamivel vastagabb, a vöröseknek pedig csak 85-90 ezer, de a többiekéhez képest vastag hajszála van. Hajunk a fogantatás utáni hatodik héten kezd kifejlődni, bőrünkben majd 5 millió szőrtüsző jelenik meg, ám ezek száma a születést követően sem gyarapszik. A baba néhány centis hajjal jön világra. Egy szőrtüszőből különböző típusú haj-, illetve szőrszál növekszik. A pubertáskori „szőrösödéshez” szükséges tüszők szintén az embrionális korban alakulnak ki, majd a hormonális változások hatására működésbe lépnek. A fejbőr hajhagymái sokkal aktívabbak, mint a test többi részén elhelyezkedő szőrzet, ezért a haj gyorsabban is nő. Egészséges embernél naponta 0,3 millimétert, 2-3 hónap után kihullik, ám helyébe nyomban új nő. A 16–46. életév között a növekvő és a kihulló haj aránya 85:15. Mivel négy emberből háromnak gondot jelent, fontos idejében foglalkozni a hajhullás okaival, a tünetek kezelésével – hangsúlyozta a bőrgyógyász.

A gondok a gyökérnél kezdődnek

A vizsgálatok bebizonyították, hogy a hajhullás a hajgyökerek megmerevedésével függ össze. Ilyenkor a kollagén megszilárdul a hajhagymák körül. Az összeszorított gyökerek „megfulladnak”, egyre vékonyabb hajszálakat termelnek, amelyek élettartama egyre rövidebb lesz.

A haj két fő része a hajgyökér és a hajszál. A hajszál gyökerét a hajhagyma veszi körül, amely a haj szilárd vázát, a szálas szerkezetű keratint termeli. A hajgyökér kiszélesedő része a hajhagyma. Alsó részében található a hajszemölcs, amelynek sejtjei állandóan szaporodnak, majd fokozatosan átalakulnak és beleolvadnak a hajszálak anyagába. A szemölcs területén gyors az anyagcsere, amihez sok-sok tápanyagra van szükség. A hajhagyma középső részén lévő sejtek termelik a hajszálat, a szélén lévők pedig a gyökérhüvelyt, a szőrtüsző belső borítását. A hajszál külső felszínét tetőcserépszerűen egymásra boruló sejtek fedik. Ez a hámréteg, a kutikula. Rendkívül ellenálló, felszívja a rövidhullámú ultraviola sugarakat. Ez alatt a hajkéreg, a cortex található, mely hosszúkás, elszarusodó, de magvukat megtartó sejtekből áll. Ebből áll a haj túlnyomó része. A hajszál belseje a hajbél, a medulla, melynek sejtjei nincsenek teljesen elszarusodva. Ennek átmérője hajvastagság szerint változik.

Érdekességek

A felnőtt ember testén kb. 1,5-2 millió szőrtüsző található, ebből félmillió a nyak fölött.

A szőkéknek körülbelül 140 ezer hajszáluk van, a sötét hajúaknak 100–120 ezer, a vörösöknek pedig 85–90 ezer.

A haj a csontvelő után a leggyorsabban növő emberi szövet.

A haj rendkívül gyorsan nő, átlagosan 0,30 mm-t naponta. A növekedés üteme kortól, nemtől és a hajszál elhelyezkedésétől is függ.

Egy emberélet alatt közel 1 millió hajszál nő, ezek hosszát összeadva 1 millió métert, azaz ezer kilométert kapnánk.

A haj átlagos átmérője 0,07 milliméter. Ha az összes hajszálunkat egymás mellé raknánk, akkor egy 7 méter széles szőnyeget kapnánk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?