Nem csodaszer, de mértékkel fogyasztva hasznos a fahéj

fahéj k

Számos fűszerről köztudomású – a tudományos kutatások is igazolják –, hogy nemcsak ételeink és italaink ízesítésére használhatók, hanem egészségünket is képesek erősíteni. Így van ez a fahéjjal is.

Fahéjat már az ókori Egyiptomban is használtak. A középkori Európa orvosai köhögést, torokfájást, ízületi gyulladásokat gyógyítottak vele. A több ezer éves hagyományos kínai orvoslásban és az ősi, megfigyeléseken alapuló indiai népi gyógyászatban is ismert a fahéj. Meg kell jegyezni: a keleti „gyógymódokat” a modern nyugati világ nem fogadja el teljes mértékben, és hatékonyságuk sem mindig bizonyított. 

Ugyanakkor mind több az olyan tudományos ismeret, amely igazolja a fahéj (a benne lévő bioaktív anyagok révén) kedvező egészségi hatását. Állatkísérleteken és sejttenyészeteken végzett vizsgálatok szerint a fahéj némely összetevője csökkentheti bizonyos, gyulladást elősegítő anyagok szintjét, amelyekről közismert, hogy elősegítik az ízületek gyulladását. A reumának nevezett reumatoid artritisz tartós ízületi gyulladást és ízületi fájdalmakat okoz. Néhány, emberek bevonásával folytatott vizsgálat eredményei is arra utalnak, hogy ízületi panaszok ellen valóban hasznos a fahéj. A Journal of the American College of Nutrition folyóiratban közzétett (bár kevés tesztalany részvételével lefolytatott) tanulmány szerint csökkenti a gyulladást és enyhíti a tüneteket. Az egyik tesztcsoport tagjainak napi 4 kapszula (4×500 mg) fahéjport adtak nyolc héten át, a másik csoport placebót kapott. A fahéjat szedett emberek arról számoltak be, hogy csökkent a fájdalmuk, és kevésbé voltak érzékenyek és duzzadtak az ízületeik. Az iráni kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy az étrend-kiegészítőként szedett fahéj biztonságos és valószínűleg hasznos lehet a reumatikus gyulladás csökkentése szempontjából. Egy dán kutatás is arra jutott, hogy a fahéj képes enyhíteni az ízületi fájdalmakat. Emellett több alapos vizsgálatra van szükség ahhoz, hogy ki lehessen zárni az esetleges biztonsági veszélyeket, és meg lehessen határozni az ideális fahéjadagot. 

Senkinek nem ajánlott, hogy meggondolatlanul nagy mennyiségben fogyassza ezt az illatos fűszert, mert könnyen megárthat. Megduzzadhat tőle a nyelv, sőt allergiás reakciót is kiválthat. Egyik hatóanyaga, a kumarin mérgező, s nagy mennyiségben károsítja a májat, és túlzott fogyasztása a veséknek is árthat. Cukor- és májbetegek csak akkor fogyasszák, ha előtte kikérték orvosuk véleményét! 

Az egészséges emberek esetében a teába, kávéba, tejeskávéba, joghurtba vagy akár sós ételekbe kevert kanálnyi fahéj – azon túlmenően, hogy pikánssá teszi az ételt – jót tehet. Bizonyos vírusokat képes elpusztítani; például egy spanyol kutatás szerint hatásos az influenzavírusok ellen. Kiderült, hogy mézzel elkeverve megakadályozza a túlzott bélgáztermelődést. Ugyancsak mézzel keverve több kutatás igazolta fájdalomenyhítő hatását egyes rákbetegség-típusban szenvedők esetében. A fahéjolajjal kapcsolatban indiai kutatók arra jutottak, hogy a fogszuvasodás kialakulásában szerepet játszó baktériumfajokkal szemben hatásos lehet. Hozzájárulhat a szív- és érrendszer egészségesen tartásához. Némely eredmények arra utalnak, hogy jótékonyan hathat a vércukorszintre, de ez még nincs minden kétséget kizáróan bizonyítva. A fahéj és bioaktív vegyületei in vitro kísérletekben gátolták a prosztataráksejtek szaporodását. Egyes állatkísérletekben segített az Alzheimer-kór megelőzésében – de embereknél ez nem bizonyított! 

Csodaszerek nincsenek! A vasat, a magnéziumot, a foszfort, káliumot és az A-vitamint is tartalmazó fahéj sem csodaszer. Nagy mennyiségben könnyen megárthat. De mint minden, józan ésszel, mértékkel használva az egészségünkre válhat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?