Nem a tükröt kell javítani…

Nemrég fülorvoshoz kellett mennem, de mivel nem akartam a kórházi rendelőben a fél napomat eltölteni, magánrendelőbe jelentkeztem, ahol akár este hatkor is fogadják a pácienst. A szokatlan időponton kívül a magánorvos, Pavol Miček gyógymódját is eléggé szokatlannak találtam.

Nemrég fülorvoshoz kellett mennem, de mivel nem akartam a kórházi rendelőben a fél napomat eltölteni, magánrendelőbe jelentkeztem, ahol akár este hatkor is fogadják a pácienst. A szokatlan időponton kívül a magánorvos, Pavol Miček gyógymódját is eléggé szokatlannak találtam. Azon kívül, hogy modern műszerrel vizsgálta meg a hallásomat, arra is kíváncsi volt, milyen betegségeket vészeltem át gyerekkoromban, izzad-e a lábam, szoktam-e verekedni, agresszív természetű vagyok-e, szorongok-e, ha például a főnökömmel kell tárgyalnom stb. A kérdések csak azért tűntek szokatlannak, mert akkor még nem tudtam, hogy Miček doktor a hagyományos gyógyításon kívül a homeopatikus gyógymódot is alkalmazza. Lényege, hogy nem a betegséget, hanem az egész embert gyógyítja.

AZ ELSŐ SZAKKÖNYV UTÁN JÖTT A MÁSIK...

Megtudtam, hogy a Dél-afrikai Köztársaságban került kapcsolatba a homeopátiával. Nem sokkal a kommunista rendszer bukása előtt emigrált Nyugat-Németországba, de mivel Csehszlovákiában egyik napról a másikra „kitört a demokrácia“, politikai menekültként nem maradhatott Németországban. Továbbutazott Dél-Afrikába. Ott egy évig magánorvosként dolgozott. – Amikor egy beteg gyerekkel jöttek hozzám, figyelmeztettem a szülőket, hogy a manduláját ki kell venni. A szülei erre azt mondták, majd eldöntik – idézi a doktor azt az esetet, amelynek kapcsán foglalkoztatni kezde a homeopátia. - Kissé meg is sértődtem, mert úgy gondoltam, én vagyok a szakember, nekem kell megmondanom, mit kell tenni. Aztán német kollégám elárulta, hogy majd biztosan elmennek a gyerekkel a portugál vagy a francia orvosokhoz, akik homeopátiával gyógyítanak. Kíváncsi lettem a módszerre, vettem egy szakkönyvet, és azt gondoltam, egy hét alatt én is megtanulom a homeopátiát. De amikor megvettem a másik, komolyabb könyvet, és láttam, milyen táblázatokba vannak szétírva a tünetek, olyan komplikált lett az egész, hogy úgy éreztem, nem értek semmit. Miután visszamentem Németországba, ott több tanfolyamot végeztem el, s közelebbről megismerkedtem a gyógymóddal. Rájöttem, nagyon nehéz kijelenteni: ezt most így kell csinálni! Már Dél-Afrikában is úgy volt, hogy ha meg akartunk tartani egy pácienst, több lehetőséget kellett neki kínálni, és ő dönthette el, hogy melyik gyógymódot kéri. Igazából ez volt a fő indok, ami miatt a homeopátiával kezdtem foglalkozni. Tizenhárom éve alkalmazom a módszert, és rájöttem, hogy minden emberrel külön-kölön kell foglalkozni. Éppen erről szól a homeopátia: nem a betegséggel, hanem az egész emberrel törődik. A hagyományos orvoslás szerint ha az orvos megnézi a torokfájásra panaszkodó beteg torkát, és látja, hogy az vörös, esetleg gennyes, felírja az antibiotikumot és tíz perc alatt mehet is a beteg. Én viszont azt is megnézem, hogy a baloldalon van-e a gyulladás, vagy a jobb oldalon, mert mind a két esetben más-más gyógyszert alkalmazok. Azt is figyelembe veszem, milyen orvosságot írok fel, hogy a páciens férfi-e vagy nő. Amikor még nem ismertem a homeopátiát, és klasszikus gyógymóddal dolgoztam, én is csak belenéztem a torokba, és már írtam is fel az antibiotikumot. Azzal dicsekedtem, hogy egy nap alatt száz beteget is el tudtam intézni. Ma már ezért szégyellem magam, mert a beteget egyáltalán nem ismertem meg. Az én szakmámban azt szokták mondani, hogy a torok, és főleg a nyelv csak tükre a szervezetnek. És hiába javítom a tükröt, ezzel még nem tudom megjavítani azt, ami benne tükröződik.

Vannak esetek, amikor nem elég csak a tünetet kezelni. Például súlyos ekcéma esetén nem lehet csak a bőrt nyugtatni, a kiváltó okot kell megtalálni. A homeopata orvos annak örül, ha a torokgyulladás úgy végződik, hogy a szem gyullad be, gennyezni kezd, mert ez azt jelenti, hogy a betegség bentrőlkifelé halad, és e tünetek alapján adjuk a következő orvosságot, amely elősegíti a genny gyorsabb távozását a szervezetből. De ha antibiotikumot adnánk, a betegség két-három hét múlva újra jelentkezne, előjönne a nátha, a köhögés. A homeopata egyszerre több tünetet is figyelembe vesz, például egy lázas gyereknél az is fontos szempont, hogy fél-e a sötétben, agresszív-e, vagy ellenkezőleg, fekszik, mint a darab fa. Mindig több tünetből következtetünk arra, melyik az a gyógyszer, amely egyensúlyba hozhatja a szervezetet.

A SKÁLA SZÉLES

A homeopata gyógyszerek nagy előnye, hogy nincs mellékhatásuk, de Miček doktor nem ért egyet a hagyományos gyógyítás alkalmazóinak azzal a gyakori érvelésével, hogy ezeknek a gyógyszereknek nincs is közvetlen hatásuk, a beteg csak beképzeli magának, hogy meggyógyul tőle. Ezt ő azzal cáfolja, hogy éppen a csecsemőknél éri el a legjobb eredményeket, akik még fel sem fogják, hogy gyógyszert kaptak. Miček doktor nemcsak az eredeti szakterületén, az fül-orr-gégészetben használja a homeopata gyógymódot, sokkal szélesebb a skálája azoknak a panaszoknak, amelyekkel felkeresik őt. Előfordult, hogy valaki ortopédiai problémával kereste meg, mert munka közben nagyon fáj a talpa, más arra panaszkodott, hogy remeg a keze, és ez akadályozza a nagy pontosságot igénylő munkájában, vagy fantomfájdalmakra panaszkodott egy páciens, akinek a fűrész levágta egy ujját. Gyakran keresik őt fel a nemi élettel összefüggő intim panaszokkal is. Mindezeknek nem a megnyilvánulásait, hanem a panaszt kiváltó okot kutatja. ĺgy sokszor olyan panaszokra is meg lehet találni a gyógyírt, amelyekre a hagyományos orvoslás nem találta meg. Jó példa erre annak a kisfiúnak az esete, akit a szülei féléves korában fogadtak örökbe, addig a komáromi csecsemőotthonban nevelkedett. Akkor elkerült a Nagyszombat környéki szlovák környezetbe. A gyerek négyéves korában azzal a kéréssel fordult a nevelőszüleihez, hogy szeretne angolul tanulni. Bekapcsolták neki a tévét. Ő azonban tiltakozott, hogy ez nem az ő angolja. Tovább próbálgatták a különféle nyelvű csatornákat, végül a Duna Tévét hallva megszólalt: „Ez az én angolom.“ Téves tehát az a felfogás, hogy a gyermek akkor kezd emberré válni, amikor kommunikálni kezd. Ebben a gyerekben is sokkal korábbi érzések maradtak meg, és nála a köhögés, nátha, fülfájás ellen sem csak kimondottan ezekre a panaszokra való szert kell alkalmazni, hanem közbe kell iktatni az elhagyatottság érzéséből születő betegség elleni gyógyszert is. ĺgy kell gyógyítani az akut tüneteket.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?