Nem a tejsav okozza az izomlázat?

izomláz

Korábban biztosan ön is azt hitte, hogy a tejsav felgyülemlése okozza az izomlázat: mostanra kiderült, hogy ez hatalmas tévedés.

A tejsav, mely az oxigénhiányos, azaz  anaerob környezetben történő tápanyagbontás következményeként halmozódik fel az izmokban, korábban az izomlázat kiváltó egyetlen okként volt ismert. Az indoklás már azért is billegett, mert a tejsav felezési ideje húsz perc, miközben izomlázat akár napokig is érezhetünk. Ezt is rendbe teszi a valódi okokat feltáró magyarázat.

A késleltetett izomfájdalom, amit ilyenkor érzünk, nem edzés közben jelentkezik, hanem másnap: az edzés után 12–24 órával alakulhat ki. A jelenség hátterében az áll, hogy intenzív mozgás közben parányi sérülések keletkeznek, amelyekre a test gyulladásos folyamat elindításával reagál. Tehát nem a sérülések, hanem a gyulladás az, ami az izmok fájdalmát előidézi. Az olyan típusú edzések után alakulhat ki az állapot, amikor a megnyújtott izom megfeszül. Ez történik például futás közben a négyfejű combizommal.

Sokan hiszik azt, hogy izomláza annak lehet, aki edzetlenségben tengeti napjait, aztán nekiiramodik egy komolyabb futótávnak, melyen nagy tempót diktál: nos, ez nem igaz. Az igazság az, hogy a megszokott mozgástól eltérő típusú edzés, a szokottnál erősebb intenzitású mozgás, valamint a nyújtott izom megfeszítése válthatja ki. Szintén tévhit, hogy ha érzi az izmait a következő napokban, az jó edzés volt. Ennek cáfolata a fentiekből fakad. Ilyen megerőltetést a szokatlan típusú edzés ad, ha pedig lassan megszokja azt a mozgást, azt az intenzitást, azaz teste adaptálódik hozzá, már nem fogja tapasztalni az ilyen típusú fájdalmakat.

Hacsak nem nagyon erős az izomláz, inkább ne azzal próbálja kihúzni a következő napokat, hogy a kanapén fekszik: ez még inkább ront a helyzeten. Amíg érzi az izmait, addig nagyon intenzív edzést azért ne vállaljon. A valódi gyógyírt az idő jelenti. Amíg fájnak az izmai, a következőket próbálhatja ki:

• masszírozza meg  gyengéden az érintett területet,

• használjon  fájdalomcsillapító, hűsítő krémet,

• vegyen fürdőt.

Ha egy hétnél tovább tart az állapot, érdemes orvoshoz fordulni, de egyébként célszerűbb inkább a megelőzésre koncentrálni: rendesen melegítsen be, az edzés végén pedig nyújtson, fogyasszon megfelelő mennyiségű folyadékot, illetve ne siesse el az edzésintenzitás felépítését.

(dívány)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?