Ne utasítsuk el a védőoltást

Nem először tartottak regionális gyermekgyógyász-konferenciát a Zseliz melletti Nyírágón. Az immár több éve megrendezett szakmai fórum házigazdája dr. Ľudovít Andruška, a zselizi kórház gyermekosztályának vezetője volt.

Nem először tartottak regionális gyermekgyógyász-konferenciát a Zseliz melletti Nyírágón. Az immár több éve megrendezett szakmai fórum házigazdája dr. Ľudovít Andruška, a zselizi kórház gyermekosztályának vezetője volt.

Daniela Virgová lévai endokrinológus a csecsemő- és kisgyermekkori sérv kezelése elhanyagolásának veszélyeiről tartott előadást. Azokról a fiúcsecsemőkről van szó, akiknél születési rendellenességként jelentkezik az ún. rejtett heréjűség, magyarán: az egyik here nem a herezacskóban, hanem a hasüregben van. A doktornő szerint ezeket az eseteket mielőbb, de legkésőbb a 2. életév betöltéséig kezelni kell, mert a 3. életévtől már jelentősen romlanak a gyógyulás esélyei, s aztán nem marad más hátra, csak a műtét. A hasüregben rekedt herében a magasabb hőmérséklet miatt is - bizonyos bomlási folyamatok indulnak meg, számos ellenanyag termelődik, s mindez hat a másik herére is. Következménye akár a férfi sterilitása is lehet. Virgová hangsúlyozta: ha a szülő és a gyermekorvos idejében küldi szakorvoshoz a csecsemőt, gyógyszerrel is megszüntethető a rendellenesség. Klinikailag bizonyított, hogy tizennyolcszor gyakrabban fordul elő hererák azoknál a felnőtt férfiaknál, akiknek e születési rendellenességét későn kezelték.

Juraj Jakubička osztályvezető főorvos a szoptatás jelentőségét, az anyatej tápanyagainak fontosságát és nem utolsó sorban a kisgyermek immunrendszerének erősítésében betöltött pótolhatatlan szerepét hangsúlyozta. Ugyanakkor rendkívül fontos, hogy a kisgyermek a szoptatás alatt is rendszeresen megkapja K-vitaminadagjukat, mert ezzel megelőzhető a vérzékenység kialakulása. Ez a betegség ugyanis csecsemő- és kisgyermekkorban különösen veszélyes. A főorvos szerint az esetek 50 százaléka végződhet halállal. Jakubička doktor a manapság divatként terjedő, a védőoltást elutasító magatartás ellen is szót emelt. Mint mondta, azok, akik például a himlő vagy a gyermekbénulás esetében arra hivatkoznak, hogy mivel ezek a betegségek 20-30 éve gyakorlatilag nem fordultak elő, ezért nem is szükséges az oltás, nemcsak a gyerekeket teszik ki egy járvány lehetőségének, hanem gyakorlatilag az egész népességet veszélyeztetik. Ráadásul a védőoltás hiánya nemcsak a be nem oltott gyermekeket, hanem a beoltottakat is veszélyezteti! Ha a népesség körében az oltások révén az ellenőrzött vírus kering, tehát az, amelyet a vakcinában gyakorlatilag legyengítettek, akkor a vírust kordában lehet tartani. Ám ha nem adunk védőoltást, akkor lényegében az ellenőrizetlen, ún. vad vírus felbukkanásának és terjedésének esélyét növeljük. Dr. Jakubička közölte: Nyugat-Európában, pl. Németországban már voltak kisebb járványok, főleg azokon a területeken, ahol nem kaptak a gyermekek védőoltást.

A harmadik előadó Dr. Pavel Dzurilla, a nyitrai egyetemi kórház immunológiai és allergológiai osztályának vezetője volt. A főorvos a légúti allergiás betegségek komplex kezelésének fontosságát hangsúlyozta, s figyelmeztette a kollégákat, hogy szorosan együtt kell működni az allergológusnak, a gyermekorvosnak és a fül-orr- gégésznek. Ha bármilyen kóros folyamatot észlelünk a felső légutakban, s nem küldjük a kisgyermeket további kivizsgálásra, csak a tüneteket kezeljük, könnyen krónikus légcső- és tüdőasztma alakulhat ki, amelyet nagyon nehéz megszüntetni szögezte le a főorvos. Dzurilla doktor az allergiás betegségekkel kapcsolatban az. ún. kortikoszteroidok alkalmazásáról is szólt. Bebizonyosodott, hogy mai formájukban már nem tartalmaznak olyan anyagokat, amelyek mellékhatásokat váltanak ki, de ennek ellenére szigorúan ügyelni kell az adagolásra. Az orrpolipok kezelésének korszerű módjairól is szólt: ha időben kerül a beteg szakorvoshoz, akkor nem kell műtét. Eredményesen alkalmazhatják a száloptikai-gyógyszeres-injekciós módszert. A száloptikai módszer az allergológusok munkáját is nagyban megkönnyíti, s a beteg is gyorsabban, szövődmény nélkül gyógyul meg. Nyírágón tehát a körzet gyermekorvosai hasznos véleménycserét folytattak, s ahogy dr. Ľudovít Andruška lapunknak elmondta, a konferenciát más témáról jövőre is megtartják.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?