Naptejek: nem a faktorszám a lényeg

A hagyományos önbarnító készítmények mellett megjelentek a piacon a „barnító testápolók”, melyek fokozatosan elérhető, egyenletes barnaságot ígérnek egész évben, természetesen napozás nélkül.

A hagyományos önbarnító készítmények mellett megjelentek a piacon a „barnító testápolók”, melyek fokozatosan elérhető, egyenletes barnaságot ígérnek egész évben, természetesen napozás nélkül. A különbség a régebbi szerektől gyakorlatilag abban rejlik, hogy most a testápolókba kevernek kis mennyiségű hagyományos önbarnítót, így kisebb az esélye a foltosodásnak, mintha egyszerre, gyorsan alakulna ki a mesterséges barnaság.

Már nem szükséges a bőrradír használata, mint az eredeti önbarnítók felvitele előtt, azonban ezeknél a készítményeknél is megvan az esélye, hogy itt-ott sötétebb szín alakul ki – főképp, ahol vastagabb a bőr. Ugyanúgy érdemes odafigyelni a szemöldöknél, hajtőnél, hogy ne képződjön furcsa „választóvonal” a fehér és a barnított részek között. Az önbarnítók kellemetlen illatát némelyik testápoló többé-kevésbé sikeresen elnyomja.

Az önbarnítóknak a napfényhez semmi köze, figyelmeztetnek a szakemberek. Míg a nap a bőr mélyebb rétegeiben fejti ki hatását, az önbarnító krémek dihidroxi-aceton összetevője a legfelső, elszarusodó hámrétegben az aminosavakkal és fehérjékkel kölcsönhatásba lépve éri el a barnulást. Ez „hamis barnaságnak” is felfogható, ugyanúgy leéghet a napon, aki ily módon barnult, mint aki hófehéren kezdi a napozást. A napozással ellentétben ezektől a kozmetikumoktól D-vitaminhoz nem jut a bőr, viszont nem is öregszik úgy tőlük, mint a napsugaraktól.

Szolárium és bőrrák: új fejlemények

Nem véletlen, hogy az Európai Unió is a naptejeken lévő címkék mihamarabbi lecserélését sürgeti. Az uniós szakbizottság tervei szerint más feliratokkal találkoznánk a flakonokon a jövőben: a faktorszámok helyett elsődleges információként annak kellene szerepelnie, hogy a termék alacsony, közepes fokú esetleg ultra védelmet nyújt a bőrnek. Elhanyagolható különbség van ugyanis például egy 15-ös és egy 40-es faktorú naptej között. Míg a 15-ös faktor 93-94 százalékos védelmet jelent az UVA és UVB sugarak ellen, a 40-es ennél alig nagyobbat, 97,2 százalékosat. Már az alacsony faktorszámú (6-os, 8-as) krémek is 80 százalék feletti védelmet biztosítanak.

A napvédőkön a faktorszám azt mutatja, hányszorosára nő a bőr védekezőképessége a napozás alatt. Az egyéni „alap” védelmi idő eltérő a különböző bőrtípusoknál, a legérzékenyebb bőr nagyjából tíz perc alatt ég le védelem nélkül. Azonban hiába kenjük be magunkat a legmagasabb faktorszámú napkrémmel, nem növelhető a végtelenségig a védettség. A címkéken sokszor szereplő „teljeskörű védelem” semmiképp sem valósulhat meg, tehát érdemes megfogadni az unalomig hangoztatott jó tanácsokat.

Mindenképp a saját bőrtípusunknak megfelelő napvédőt kell keresnünk, például egy zsíros bőrű semmiképp se használjon napozó krémet, helyette a gél vagy spray javasolt. Az arcra naptej nem való, csak krém. Mindenképpen olvassuk el a használati utasítást, ugyanis például a „kémiai szűrős” termékek csak akkor hatásosak, ha fél órával a napozás előtt már bekenjük magunkat.

A rák ép bőrön alakul ki

Régebben csak az UVB sugarakat szűrték a krémek, ma már tudható, hogy az UVA sugarak is igen károsak. Az UVB sugarak adják a tartós barnaságot, viszont ez felelős a napégés kialakulásáért; az UVA sugarak a mélyebb bőrrétegekbe jutva a bőr idő előtti öregedését okozhatják, barna foltok és anyajegyek alakulhatnak ki miatta. Az UVB és az UVA sugarak is felelősek lehetnek a bőr daganatos megbetegedéseiért. Akinek nincsenek anyajegyei, az is ki van téve a bőrrák veszélyének, ugyanis amerikai kutatók bebizonyították, hogy a bőrrákos esetek 50 százaléka az ép bőrön keletkezik. A napsugarak elleni védelem mellett fontos kérdés, hogy a naptejek felszívódásuk során milyen vegyi anyagokat juttatnak a bőrbe. A különböző anyagoknak jogszabályban meghatározott határérték alatt kell maradniuk. Ha egy terméken ma az szerepel, hogy hypoallergén, az minimális mértékben tartalmazhat allergizáló anyagokat, de egyes embereknél így is kiválthat allergiás tüneteket. Tartósítószerek nélkül nem tudnak naptejet gyártani, de a törekvések arra irányulnak, hogy lecseréljék az allergénnek bizonyuló összetevőket, illetve minimálisra csökkentsék a jelenlétüket. (-ori-)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?