Ha az egyre több napsütés ellenére kedvünk borongós marad, ez a tavaszi fáradtság jele. Az alábbi tippek segíthetnek abban, hogy eredményesen győzzük le.
Most kell a vitaminbomba!
A fáradtságérzet, a depresszió nem véletlenül jelentkezik tél végén. Tudományosan bizonyított, hogy a fényhiány szinte kiszívja energiatartalékainkat. A mozgás, a pihenés, a napfényfürdő mellett a legtöbbet a táplálkozásunkkal tehetünk a tavaszi fáradtság ellen.
Édesburgonya, a fiatalság őrzője
Az édesburgonya húsos, gumószerűen megvastagodott gyökere szénhidrátban és (különösen a sárga húsú fajta) béta-karotinban gazdag. C-vitamin-tartalma 15-30 mg/100 g, de tartalmaz B1-, B2-, B6- és E-vitamint is. A többi zöldségféléhez képest sok, 1,5-2 g/100 g fehérje található benne, amelynek összetétele a tojáséhoz hasonló. Értékes ásványi anyagokat tartalmaz: kalcium, vas, magnézium, mangán, kálium, foszfor, nátrium, szelén, réz és cink is található benne. Egy perui kutatóközpont, a Limában működő Nemzetközi Burgonyaközpont (CIP) szakértője, Daniel Reynoso Tantalean az édesburgonyával foglalkozó tanulmányában azt állítja, hogy a batátának gazdag ásványianyag-tartalma miatt daganatmegelőző hatása is van, csökkenti a gyomorrák és a májbetegségek kockázatát, és antioxidánsai, vitaminjai és proteinjei segítenek megőrizni a fiatalságot.
Energiatartalma száz grammban 117 kalória, így a fogyókúrázóknak is jó.
Próbálja ki a csírákat!
Méregtelenítenek, óvják a sejteket, erősítik az immunrendszert, és tápanyagai a szervezet szinte összes folyamatában részt vesznek. Ráadásul mindezt olyan formában, ami könnyen emészthető, azonnal hasznosul, sőt, még segíti is az emésztést. A csírák sokrétűen felhasználhatók.
Vannak közöttük lágy, markáns, pikáns és kifejezetten csípős ízűek is. Magas a vitamintartalmuk, jelentős az aminosav-, az enzim-, az antioxidáns- és az ásványianyag-tartalmuk, és ezáltal fontos, értékes tápanyagforrást jelentenek. Ez különösen most nagyon fontos.
Egyen savanyú káposztát!
Igazi C-vitamin-bomba, és egész évben olcsón beszerezhető. Hatásosan szabályozza a vércukorszintet, és csökkenti a koleszterinszintet is. A savanyú káposzta erjesztése során olyan, jótékony baktériumok szaporodnak el, amelyek kedvező hatást gyakorolnak a bélflórára, megakadályozva ezzel a káros mikrobák megtelepedését. A savanyú káposzta készítéséhez felhasznált fűszerek (a mustármag, babérlevél, bors, köménymag, torma stb.) mind gyógynövények, s ezek a káposztával kifejtik a légutakban és az emésztőrendszerben jótékony hatásukat.
A diétába is könnyen beilleszthető, mert energiatartalma alacsony: 100 grammja csupán 20 kilokalóriát tartalmaz. 100 gramm káposztában 3,4 gramm szénhidrát, 1,1 gramm fehérje, 0,2 gramm zsír és 2,47 gramm élelmi rost van. Gazdag vitaminokban, a C vitaminon kívül B1-vitamint (0,03 mg/100 g), niacint (0,1 mg/100 g) és karotint (0,02 mg/100 g) is tartalmaz.
Az ásványi anyagok közül foszfor, kalcium, kálium, magnézium és nátrium található benne.
(hazipatika)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.