A csecsemők bőre sokkal vékonyabb, mint a felnőtteké. A verejtékmirigyek még „takaréklángon” dolgoznak, a szőrszálak is csak alakulóban vannak, a bőr testhőmérsékletének szabályozása sem az igazi. A kicsinyek bőrének védelmi mechanizmusa is gyengébb, ezért a külső káros behatásokra sokkal érzékenyebben reagál, mint a felnőtteké. Gyorsabban lehűl, s a nap sugaraira is érzékenyebb.
Mivel ápoljuk a baba bőrét?
Kíméletesen tisztítsuk!
A kisbabák mindennapos esti fürdője családi eseménynek számít. A picinyek többsége szeret pancsolni a habos vízben, pedig valójában ez nem tesz jót a bőrüknek. A meleg víz, a fürdőhabok, az erélyesebb mosóanyagokat tartalmazó szappanok nagyon gyorsan kiszáríthatják a vékony bőrt, s azok a krémekben lévő vegyi anyagok számára még átjárhatóbbakká válnak.
Kíméletesebbé tehetjük az esti fürdőzést, ha a habok helyett egy kanál növényi (pl. napraforgó-) olajat is teszünk a vízbe, s előtte a popsi bőréről és a hajlatokból vizes-olajos vattával távolítjuk el a szennyeződéseket. A gyógyszertárakban kíméletes tenzideket (mosóanyagot) tartalmazó, illatmentes kenőszappant, mosdókrémet is készítenek a gyógyszerészek. Ám még ezekkel sem szükséges azonban mindennap lecsutakolni a babákat. Immunrendszerük egészséges fejlődése megkívánja, hogy mániákus tisztasági törekvéseinknek bizonyos fokig gátat szabjunk. A mindennapos hajmosás ugyancsak teljesen felesleges tisztálkodási procedúrának számít még ebben a korban.
Óvjuk a levegő szárító hatásától!
Igyekezzünk gondoskodni a szoba levegőjének megfelelő páratartalmáról (párologtató, növények, nedves ruha kiterítése stb.). Ha ennek ellenére kiszárad a baba bőre, természetesen be kell krémezni, azonban egyáltalán nem mindegy, mivel. Lehetőleg illat- és parafinmentes kozmetikumot válasszunk. A babaolaj ideális ápolószer. A testápoló emulziókkal ellentétben emulgáló- és konzerválószereket sem tartalmaz.
Tudni kell, hogy az illatanyagok, a konzerválószerek gyakran okoznak allergiát, a parafinolaj pedig eltömíti a pórusokat. Sajnos az illóolajok között is vannak olyanok, amelyeket jobb kerülni (pl. teafa-, bergamott-, geránium-, szegfűszegolaj).
Védjük a tűző naptól!
A babáknál inkább a fizikai fényvédő anyagokat tartalmazó készítményeket kell előnyben részesíteni. Félárnyékos helyen is hozzájuttathatjuk bőrüket a D-vitamin-termeléshez szükséges napsugarakhoz. Ruhával, sapkával, napernyővel mindenképpen meg kell védeni a bőrt a felégéstől. Szükség esetén télen is gondoskodjunk fényvédelemről.
Óvjuk a hidegtől, széltől!
Zsírosabb védő babakrémmel kenjük be az arcukat és az ajkukat, ha kivisszük őket a levegőre. A vélemények a szakemberek között is megoszlanak. Vannak, akik a megelőzésre helyezve a hangsúlyt, arra hivatkoznak, hogy a gyerekbőr szárazabb, mint a felnőtté, s ezért szükséges a rendszeres krémezés. Mások szerint – s ez a többség véleménye – a gyerekbőr úgy szép, ahogy van. Jobb inkább békén hagyni, habfürdőkkel nem kiszárítani, és idő előtt különféle kozmetikumokkal megzavarni a bőr természetes működését.
A gyerekbőr körülbelül l2 éves korra változik meg véglegesen. Akkor képes valamennyi, a bőrtől elvárt funkciónak megfelelni. Ám a káros anyagokkal szembeni védelmet továbbra is érdemes szem előtt tartani. Nyilvánvaló azonban, hogy a szabadban játszó, homokozó, sportoló kisgyerekeket már gyakrabban kell lecsutakolni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.