Mítosz vagy valóság a tavaszi fáradtság?

tavaszi fáradtság k

A tavasz nagyon megterhelő a szervezet számára. Néhány ok teljesen egyértelmű, néhánynak látszólag semmi köze a tavaszi fáradtsághoz. Íme a legfontosabb okok:

Hiányzik a napfény 

A napfény jó hangulatot teremt, de sokkal jelentősebb az egészségre gyakorolt hatása. A napfényre szükség van, hogy D-vitamin képződjön a bőrben. Bár „csontvitaminként” ismert, más szerepet is játszik szervezetünkben, például a sejtekben vagy az immunrendszerben. Hiánya fáradtságot, fejfájást, energiahiányt és kedvetlenséget okozhat. Ezt az ember „nyári depresszióként” éli meg. 

Kevesebbet mozgunk a friss levegőn 

Sokan télen is nagyon aktívak, ám a többség otthon melegben tartózkodik, és a zord időt inkább bentről figyeli. A kinti mozgás és a friss levegő hasonlóan, mint a hideg zuhany, segít jó kondícióban tartani a testet. Ilyenkor napsugár is éri a szervezetet, és az embernek más gondolatai támadnak, elűzi a téli napok depresszióját. Megnő az energiaszint. 

Vitaminokra van szükség 

Úgy tűnik, elavult az az állítás, hogy télen kevés a vitamin a szervezetben. A bevásárlóközpontok korában naponta vásárolhatunk friss zöldséget és gyümölcsöt. A tavaszi fáradság azonban azt jelzi, hogy valami mégiscsak hiányzik. A lehetőségek ellenére tél végén főleg a zsírban oldódó vitaminok – A, D, E K – és a C-vitamin hiányzik, aminek két oka lehet: – tavasszal több vitaminra van szükség, mert a megfázás veszélye fenyeget, ugyanakkor aktívabbakká válunk, ami megterhelő a szervezetnek – néhány gyümölcs- és zöldségfajtában nincs elegendő vitamin és antioxidáns, mert éretlenül takarítják be, hogy kibírja a szállítás hosszú útját. A hazai termékekhez viszonyítva kevesebb vitamint és antioxidánst tartalmazhat. 

Az immunrendszer leterhelt 

Télen kevesebb a fény, és a hideg is megteszi a magáét. Ősztől az immunrendszer a vírusok és baktériumok nagy támadásának van kitéve. A könnyű vírusos betegség leküzdése igénybe veszi az immunrendszert, és a felépülés fáradtsággal jár. Fáradtság kísérhet bizonyos autoimmun betegségeket is, amikor az immunrendszer rosszul értelmezi az ingereket és a szervezet ellen fordul. Ilyen a ekcéma, az asztma, az allergiás nátha stb.

Betegség vagy nem?

Jobb specifikus tünetegyüttesként tekinteni a tavaszi fáradtságra. Rendszerint testi megterhelés vagy lelki feszültség után, rossz táplálkozás vagy betegség miatt jelentkezik. Tavasszal a fáradtságot kiváltó tényezők elszaporodnak. 

Tünetei: 

  • kimerültség, amikor a pihenés sem hoz megkönnyebbülést 
  • fejfájás 
  • csökkent aktivitás 
  • melankolikus hangulat vagy ingerlékenység 
  • álmatlanság 

A megoldás

Egészségesen étkezni, hetente 3-4-szer valamilyen aerob mozgást végezni a levegőn, és naponta 7–9 órát aludni – ez a tavaszi fáradtság elleni harc alapja. Gondolja végig, hogy télen egészségesen élt-e. Ha nem teljesen, próbálja meg tavasszal a szervezetét aktivizálni. Figyeljen oda a táplálkozásra, a mozgásra és az immunrendszer erősítésére.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?