Megértéssel sokat el lehet érni
„Tisztelt doktor úr, férjem gyakran veszekszik velem, máskor pedig búskomor. Többször volt pszichiáternél. Megállapították, hogy borderline személyiségzavarral küszködik.
MIT TANÁCSOL AZ ORVOS?
„Tisztelt doktor úr, férjem gyakran veszekszik velem, máskor pedig búskomor. Többször volt pszichiáternél. Megállapították, hogy borderline személyiségzavarral küszködik. Milyen ez a betegség, és gyógyítható- e?”
Tisztelt levélíró, ez a típusú személyiségzavar általában az emberek 2–3%-nál fordul elő. Jellemző tünete a hangulat szélsőséges hullámzása: hol meglepően kedvesek és odaadóak, hol pedig kíméletlenül követelőzőek. Szélsőségesen képesek szeretni, vagy éppen gyűlölni valakit, sokszor ugyanazt az embert szeretik és gyűlölik is. Ezáltal környezetük egyes tagjai igen jó kapcsolatot alakítanak ki velük, míg mások látni sem akarják őket aszerint, hogy a beteg melyik emberhez hogyan viszonyul. Mivel képtelenek érzéseik, szorongásaik fékezésére, kiszámíthatatlanul reagálnak a körülöttük történő eseményekre, sosem lehet tudni, hogy épp jókedvükben vannak-e, vagy pedig dühösen reagálnak, ha szólunk hozzájuk. Az ilyen ember családja számára sokszor jelent gondot a beteg gyakori depresszív hangulata, szorongásos rohama vagy éppen az agresszív viselkedése, melyet maguk a betegek önerőből képtelenek befolyásolni. A depresszív hangulat elfajulhat egészen az öngyilkossági gondolatokig is. Ezzel ellentétben az ilyen embereknek nagy igényük van arra, hogy valaki állandóan törődjön velük. Ilyenkor gyakran kérnek tanácsokat vagy épp ellenkezőleg, azt igyekeznek bizonyítani, hogy mennyire alkalmasak gondoskodni másokról. Az elhagyatottság szinte mindig szorongást vált ki náluk. Másik jellemző tulajdonságuk az, hogy könnyen hozzászokhatnak a gyógyszerekhez, főleg a fájdalomcsillapítókhoz, hangulatjavítókhoz, melyek oldják állandó szorongásukat. A szakirodalom szerint a betegség kialakulásában szerepet játszik a korai anya-gyermek kapcsolat. Masterson szerint az anyák rosszul kezelik 2-3 éves gyermekük önállóságra való törekvését, esetleg figyelmetlenül viszonyulnak gyermekeik érzéseihez. Más adatok szerint a betegség kialakulásában szerepet játszhatnak kora gyermekkori lelki sérülések, fizikai, esetleg szexuális visszaélések stb. A stabil kapcsolat hiánya az oka annak, hogy nem tud ragaszkodni, képtelen stabil kapcsolatot fenntartani másokkal és saját magával. Maga a betegség kezelése sem egyszerű. A feltáró pszichoterápia az, amely a személyiség bizonyos fokú átalakítására törekszik. Ezt a kezelést sokszor nehezíti az, hogy a beteg elvár egy gondoskodó magatartást, ugyanakkor dühös kirohanásaival nehezíti, hogy ezt megkaphassa. A terapeuta ilyenkor azzal könnyíti meg a kezelést, hogy a beteg haragos viselkedésére nem haragos viselkedéssel, esetleg bosszúállással reagál. Fontos, hogy stabil, bizalomteljes kapcsolat alakuljon ki a beteg és a terapeuta között. A családnak is tudatosítani kell, hogy lelki betegségről van szó, mely kihat a viselkedésére is. Megértéssel, támogatással lehet javítani a beteg állapotán. Szükség szerint, mint ahogy ezt orvosuk helyesen meg is tette, gyógyszeres kezeléssel tovább lehet csökkenteni a páciens szorongásait, hangulati ingadozásait, impulzív magatartását.
Dr. Póczik Gábor
ideggyógyász
A vizelethajtó tea is segíthet
„Estére megduzzad mindkét bokám, elnehezül a lábam, és sokszor fáj is. Már sok mindent kipróbáltam, de elkeserít, hogy eddig nem sok eredménnyel. Kérem a természetgyógyászt, hogy segítsen.”
Azt kellene megtudni, mi okozza a lábduzzanatot. Mivel több oka lehet, szükséges lenne egy komplex orvosi kivizsgálás, amely kiderítené, hogy a vese, a szív vagy a visszerek okozzák-e a lábduzzanatot. Tegyük fel, hogy sem a szíve, sem a veséje nem beteg, és csak egyszerű bokaduzzanat, esetleg pici vénás pangás van a háttérben. Ha csak egyszerű lábduzzanatról van szó, ezt fáradtság, a lábak túlterheltsége, esetleg kezdődő visszérbántalmak okozzák. Enyhe fájdalom jelentkezik, fáradt és nehéz a láb. Mivel idős embereknél gyakoribb ez a probléma, nekik többet kell törődniük a lábukkal. És mivel igen sokan szenvednek ebben a betegségben, jó ismerni a megoldást. Külsőleg az aromaterápia segíthet. Súlyosabb esetekben jó szolgálatot tehet a vízhajtó tea, amely eltávolítja a felesleges vizet a szervezetből, így a lábakból is. Az aromaterápiát este alkalmazzuk. Meleg vízhez 5 csepp boróka- (borievka), 5 csepp borsmenta (mäta) olajat teszünk, és lábainkat 20-30 percig áztatjuk. Ez az aromatikus víz felfrissíti a lábakat, eltünteti a duzzanatot, megnyugtatja a lábat. Az aromatikus vízben maszszírozzuk meg a fájós lábat. Ezután következik a lábmasszázs biokrémmel, amely beszívódik és oldja, eltünteti a duzzanatot. Ha ezt naponta végezzük, elmúlnak a lábpanaszok. Közben ajánlatos vizelethajtó teát fogyasztani. Az ön problémájára a következő receptet ajánlom: 50 g csalánt, 50 g fehér babhéjat, 100 g petrezselyemgyökeret és 100 g nyírfalevelet keverjen össze. 1 evőkanálnyi mennyiséget 1 percig főzzön 3 dl vízben, majd 10 percig még hagyja lúgozni, szűrje le és naponta kétszer étkezés után igyon belőle 3 dl teát mézzel édesítve. Mivel erős vizelethajtó teáról van szó, nem ajánlatos lefekvés előtt fogyasztani. Az utolsó csésze teát 18 óra előtt fogyassza el. Ez a külső és belső kezelés hozza meg az eredményt.
Dr. Nagy Géza
természetgyógyász
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.