Gyakran fáj a gyomrom…
„Fáj a gyomrom, gombócot érzek benne, amikor felidegesítenek. Harmincöt éves koromra ilyenkor kiver a veríték, és nagyon feszült vagyok. Attól félek, hogy gyomorfekélyt kapok, vagy akár a legrosszabbat.
MIT TANÁCSOL AZ ORVOS?
„Fáj a gyomrom, gombócot érzek benne, amikor felidegesítenek. Harmincöt éves koromra ilyenkor kiver a veríték, és nagyon feszült vagyok. Attól félek, hogy gyomorfekélyt kapok, vagy akár a legrosszabbat. Mit tegyek, van segítség?”
A gyomorfájdalom tipikus lelki megterhelés miatt létrejött biológiai elváltozás. Stressz közben valójában minden összeszorul bennünk, de sok esetben a többi belső szerv feszültségét nem is érezzük, csak a gyomrunk összeugrik, mintha gombóc lenne benne. Nehéz kivédeni azt a feszültséget, ami a gyomorfájdalmat is kiváltja. Ha a fájdalom sokszor ismétlődik, akkor a gyomor a feszültségben több savat termel a kelleténél. Ezt nevezzük savtúltengésnek. Túl sok gyomorsav viszont nem egészséges, mert a gyomor nyálkahártyája fellazul, gyulladásba jön. Ha hajlandóak vagyunk változtatni, akkor nyert ügyünk van. Ha a gyomorfájdalmak tovább tartanak, és nem tettünk semmit ellenük, akkor ez előbb vagy utóbb gyomorfekélyhez vezethet. A gyomorfájós embernek meg kell nyugtatni az idegeit. Valójában idegerősítő gyógynövényeket kell alkalmazni, amelyek nem tompítják az agykérget, nem okoznak fáradékonyságot, levertséget és álmosságot, mint a szintetikus gyógyszerek, hanem felveszik a harcot a negatív hatások ellen, és így jobban bírjuk a lelki megterhelést. Ilyen idegerősítő gyógynövény a citromfű, levendula, macskagyökér, orbáncfű, majoránna, borsmenta, zab, komló, szurokfű, édeskömény, kamilla és a keserű anyagokat tartalmazó gyógynövények (ezerjófű, ürömfüvek, narancshéj, vidrafű). A gyomorsavtúltengés ellenszere az apróbojtorján, palástfű, orbáncfű, bazsalikom. Gyomorfájdalom, savtúltengés és gyomorfekély ellen a következő receptet ajánlom: 100 g apróbojtorjánt, 50 g orbáncfüvet, 30 g citromfüvet, 50 g szurokfüvet és 50 g bazsalikomot keverjünk össze. 1 evőkanálnyi mennyiséget 2,5 dl vízben 1 percig forraljuk, 10 percig hagyjuk ázni, leszűrjük és naponta kétszer 2,5 dl-t iszunk belőle édesítés nélkül. Az apróbojtorján és az orbáncfű megnyugtatja a gyomrot, összehúzza a fellazult nyálkahártyát, és az orbáncfű antidepresszáns hatásával lassan, de biztosan megszünteti a gyomorsavtúltengést is. A citromfű és a szurokfű oldja a feszültséget, a bazsalikom, a citromfű és a szurokfű pedig erősíti az idegeket. A szervezetünkben helyreáll az egyensúly, megszűnnek a gyomorfájdalmak, a gyomorfekélyre való hajlam.
Dr. Nagy Géza
természetgyógyász
El kell kerülni az újabb fertőzést
Jelige: Egy aggódó feleség. „A férjem miatt írok. Egy kisebb gazdaságot vezet. Nyáron hasmenés miatt volt kivizsgáláson, még kórházban is feküdt. Megállapították, hogy giardiasisban szenved. Többféle gyógyszert is szedett, melyek után elmúltak a panaszai. Azt szeretném megkérdezni, mi ez a betegség, megfertőzheti-e vele a család többi tagját?”
Kedves Asszonyom, a giardiasis nem más, mint a vékonybél felső részének fertőzése, amit a világon mindenütt előforduló Giardia lamblia nevű parazita okoz. A fertőzöttség bármely életkorban kialakulhat, de leginkább gyerekek, utazók, kempingezők és a rosszabb gazdasági körülmények között élők körében terjed. Ez a kórokozó a székletben szimmetrikus, szív alakú ostoros formában, úgynevezett trophozoitaként és cisztaként fordul elő. A fertőződések legtöbbször szórványosan fordulnak elő. Leggyakrabban közvetlenül terjed emberről emberre, de a ciszták belekerülhetnek az ételbe, vízbe is. További fertőzési mód az anális és orális szexuális kapcsolat is. Szájon át csak a ciszták a fertőzőek, mivel a gyomorsav a trophozoita formákat elpusztítja. A ciszták lenyelését követően a patkóbélben és a vékonybélben szabaddá válnak a trophozoiták, melyek a bél nyálkahártyájának a károsodását, a bélbolyhok sorvadását okozzák. A fertőzött személyek nagy része tünetmentes marad, széklettel viszont nagyszámú cisztákat ürítenek, melyek megfertőzhetnek másokat. A giardiasis klinikai formái az akut és krónikus hasmenés, a felszívódási zavarok. Ennél a betegségnél a lappangási idő rendszerint 1-3 hét. A nagy mennyiségű, laza székleten kívül, mely gyakran csak a reggelizés után jelentkezik, sokszor egyéb panaszok nem is jelentkeznek. Előfordulhat az is, hogy időnként a széklet normálissá, majd ismét lazává, híggá válik. Előfordulhat még testsúlycsökkenés, gyengeségérzés is, ritkább esetekben étvágytalanság, hányinger, hányás, gyomorgörcsök, böfögés, felfúvódás is. Ennél a betegségnél a hőemelkedés, izomfájdalom nem túl gyakori. Sajnos a betegség felismerése nem könnyű, mivel a ciszták száma egyik napról a másikra lényegesen megváltozhat, valamint a fertőzés kezdetén a betegek panaszai akár egy héttel megelőzhetik a kórokozók kimutatását. Éppen ezért 3 egymást követő mintát kell megvizsgálni. A levelében említett gyógyszerek a jelek szerint hatásosak voltak, annál is inkább, mivel férje panaszai megszűntek, és a kontroll székletmintákban sem találtak semmi kórosat. Javaslom, otthon is tegyenek meg mindent azért, hogy ne történjen ismét fertőzés: az ételek megfelelő főzése a cisztákat elpusztítja. Nem lehet eléggé hangsúlyozni a kézmosás fontosságát a WC használata után és az ételfogyasztás előtt. Ha kútvizet isznak, ne feledkezzenek meg a víz felforralásáról. Ezek az aránylag egyszerű és könnyen kivitelezhető óvintézkedések megelőzhetik egy újabb fertőzés kialakulását, megakadályozhatják, hogy férje megfertőzze családja többi tagját.
Dr. Póczik Gábor ideggyógyász
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.