Öt lehetőséget ajánlok
„Tisztelt doktor úr, nagyon nehezen szántam rá magam a levélírásra, mert a bajom kellemetlen, s nem nagyon szeretek róla beszélni. Az a problémám, hogy hetente csak egyszer van székletem. Sokat szenvedek, mert mielőtt kiürülnék, felfúvódik a hasam, fáj a fejem, rossz a közérzetem.
MIT TANÁCSOL AZ ORVOS?
„Tisztelt doktor úr, nagyon nehezen szántam rá magam a levélírásra, mert a bajom kellemetlen, s nem nagyon szeretek róla beszélni. Az a problémám, hogy hetente csak egyszer van székletem. Sokat szenvedek, mert mielőtt kiürülnék, felfúvódik a hasam, fáj a fejem, rossz a közérzetem. Már mindent kipróbáltam, sok szintetikus hashajtót, de nem segítenek. Kérem, segítsen, mit tegyek?”
Köszönöm levelét és azt, hogy megosztotta velem titkát, ugyanis ez a kényes téma sokakat foglalkoztat. A székrekedés nem is olyan egyszerű dolog, mint ahogy azt olvasónk is hiszi. Ön nincs egyedül, amikor azt hiszi, ha bevesz egy hashajtót, máris minden megoldódik. Eleinte részben segítenek a hashajtók, de olvasónk esetében arról van szó, hogy a belei lusták. Miért lusták? Azért, mert a belekben lerakódások vannak, amelyek következtében a vastagbél nem rugalmas, nem végez mozgást, nem nyomja kifelé a béltartalmat. Mindez idegi alapon történik. Ha felidegesítenek bennünket, ha állandó stresszben élünk, időhiányban szenvedünk, vagy olyan környezetben kell dolgoznunk vagy élnünk, amelyben nem érezzük jól magunkat, minden összeszorul bennünk. Ennek következtében a kiürülési reflex elhal. Az életből vett egyszerű példa igazolja ezt: Ha idegenbe utazunk, ott nem sikerül a székelés, talán mert a higiéniai körülmények az illemhelyen nem megfelelőek, vagy talán azért, mert idegen a környezet. Ha hazautazunk, megoldódik a probléma, mert otthonunk meghitt környezetében nyugodtabbak vagyunk. Tehát minden az idegeken múlik. Másfelől ha az agyban nem történt változás, azaz az ember nem tudatosítja, hogy nem elég csak bevenni a hashajtót, akkor nagyon nehéz változást elérni ezen a téren. Aki viszont hajlandó egy komplex, méregtelenítő-tisztító kúrára, annak nyert ügye van. Ugyanis ennek segítségével a szervezet megszabadul a salakanyagoktól, így a vastagbél fala is rugalmasabbá válik, s következtében megszűnik a székrekedés.
A székrekedés gyógynövényekkel és természetes szerekkel is gyógyítható.
Először az enyhébb hatású természetes szerekkel kell próbálkozni, s csak azután kell az erősebb növényekhez folyamodni, ha az enyhébbek nem hatnak. S ami a legfontosabb, igyekezzünk változtatni a táplálkozásunkon, fogyasszunk több rostos anyagot: zöldséget, gyümölcsöt, mert ezek megduzzadnak a vastagbélben, nyomást gyakorolnak a bélfalra, aminek következtében mozgást végez.
A másik lehetséges megoldást – főleg a kisgyermekek és az áldott állapotban lévő anyák esetében, mivel ők úgysem használhatnak erős szintetikus hashajtókat – azok a gyógynövények jelentik, amelyek nem ártalmasak. Ilyen a fekete bodzavirág, melynek forrázott teáját fogyaszthatják.
A harmadik megoldás olyan gyógynövények alkalmazása, amelyek nem hashajtók, vagyis nem izgatják a vastagbél falát, mégis elősegítik a kiürülést. Ilyen a fekete bodzavirág, a hársfavirág, a cickafarkfűvirág és az angyalfűgyökér. Ezek 1 : 1 arányú keverékéből 1 evőkanálnyi mennyiséget 1 percig főzzük 2,5 dl vízben, majd 10 percig hagyjuk ázni, szűrjük, és kétszer igyunk belőle (délben és este lefekvés előtt) 2-2,5 dl teát.
A negyedik segítséget a lenmag jelenti. A lenmag azért érdekes, mert kétféle mechanizmusa van. A lenmagból készített teát nem forrázzuk, nem főzzük, hanem langyos vízben áztatjuk: 1-1 leveseskanálnyit 3 dl vízben 6-7 órán keresztül. Utána nem szűrjük le, hanem a magokkal együtt isszuk meg. Ez furcsának tűnhet, de a lenmagnak be kell jutnia a belekbe, ott megduzzadnak, nyomást gyakorolnak a vastagbél falára, ezáltal székelési ingert váltanak ki. Sikamlóssá teszi a bélsarat, így az könnyebben távozik a szervezetből. Ez a módszer azoknak ajánlatos, akiknek kemény a székletük.
Ha a felsoroltak közül semmi nem segít, ötödik lehetőségként a következő gyógynövények jönnek számításba: szennalevél, anyalevél, rebarbaragyökér, varjútövis termése és a kutyabenge kérge. A felsorolt, erősen izgató gyógynövények mozgásra ingerlik a vastagbél falát. De vigyázni kell, mert ezek a gyógynövények nem ártalmatlanok, ezért be kell tartani bizonyos előírásokat, hogy a hatásuk ne negatív, hanem pozitív legyen.
Először tudatosítani kell, hogy ha megisszuk a belőle készített teát, nem hat azonnal, hanem csak 6-8-10 óra múlva. Azaz úgy kell beállítani az adagolását, hogy a székrekedésben szenvedő ember mindig otthon legyen, amikor hatni kezd. Délben kell meginni az első adagot, amely lefekvés előtt hat. Majd lefekvéskor a második adagot, amely reggel hat, amikor még otthon vagyunk. A kutyabenge kéreg 6-10 óra múlva hat, az anyalevél 6-8 órán, a szennalevél pedig 8 órán belül. A szennalevélnél be kell tartani a pontos adagolást, mert ellenkező esetben még véres hasmenést is okozhat. 0,5-1,5 g gyenge hashajtó, 1-2 g közepes hashajtó, 2-6 g már nagyon erős és kellemetlen hashajtó. Dr. Nagy Géza ermészetgyógyász
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.