Az elbutulás biztos jelei
Jelige: Zsuzsanna. „Középkorú nő vagyok. Családunkban nagyszüleim sajnos súlyos agyi érelmeszesedésben szenvedtek, amely odáig fajult, hogy még a hozzátartozóikat sem ismerték fel. Attól félek, rám is ez a sors vár.
MIT TANÁCSOL AZ ORVOS?
Jelige: Zsuzsanna. „Középkorú nő vagyok. Családunkban nagyszüleim sajnos súlyos agyi érelmeszesedésben szenvedtek, amely odáig fajult, hogy még a hozzátartozóikat sem ismerték fel. Attól félek, rám is ez a sors vár. Azt szeretném megkérdezni, hogyan lehet minél hamarabb felismerni a memória zavarait?”
Tisztelt Hölgyem, az emberi memória csodálatos dolog, segítségével képesek vagyunk megjegyezni a körülöttünk történő eseményeket, felismerni embertársainkat, nyelveket, verseket tanulni stb. Idősebb korban csökken az agysejtek száma, így az ember memóriája már nem úgy működik, mint fiatalabb korában. Ez persze nem jelenti azt, hogy minden idős ember feledékennyé válik, gondoljunk csak a távol-keleti bölcs öregekre, az indiánoknál a vének tanácsára stb. Sajnos az elbutulás, orvosi nyelven demencia – bármely életkorban előfordulhat, leggyakrabban azonban 65 éves kor felett jelentkezik. A legszembetűnőbb tünetek, melyeket főként a beteg hozzátartozói észlelnek a következők: nehezebben tanul, jegyez meg az ember új dolgokat, képtelenné válik bonyolultabb feladatok megtervezésére, figyelme felszínessé válik, a beszélgetés során keresi a megfelelő szavakat, egyes fogalmak nem jutnak eszébe, gyorsan kifárad szellemi igénybevétel esetén, matematikai műveletek – főként a fejszámolás – során gondjai támadnak. Ezek a panaszok hosszabb távon odáig romolhatnak, hogy a beteg képtelenné válik az önálló életre, állandó gondozásra szorul. Ezért fontos, hogy már akkor felismerjék a memóriazavarokra utaló tüneteket, amikor még csak nagyon kezdetleges formában vannak jelen a beteg életében. Mi magunk is bizonyos tünetek alapján gyanakodni kezdhetünk hozzátartozónk esetében arra, hogy a memóriájával valami nincs rendben. Érdemes kiemelt figyelmet fordítani a következő dolgokra:
a memória azon részére, mely a mindennapos tevékenységet érinti: ilyenkor a beteg állandóan ugyanazt a kérdést ismételgeti, nem emlékszik a megtörtént eseményekre,
nehézségbe ütközik az addig ismerős feladatok megoldása: pl. képtelen megfőzni a korábban ismert ételt,
beszéd közben nyelvi problémák jelentkeznek: egyszerű szavakat nem tud kimondani, elfelejti a körülötte levő tárgyak nevét,
képtelenné válik az idő és a tér érzékelésére: a beteg eltévedhet a saját környékén, és nem talál haza,
ítélőképessége megváltozik: pl. nyáron téli ruhát vesz fel,
problémák jelentkeznek az elvont gondolkodás esetében: nem érti, mit jelent pl. a születésnap, karácsony, húsvét,
személyes tárgyait nem a megfelelő helyre teszi: pl. ruháit beteszi a hűtőszekrénybe,
gyakorivá válnak az ok nélküli hangulatváltozások: a nyugodtság hirtelen átcsap sírdogálásba, ingerlékenységbe,
megváltozik a beteg egyénisége: gyanakvóvá, visszahúzódóvá, félénkké, esetleg agresszívvá válik,
csökken a kezdeményezőkészség: a beteg minden ok nélkül passzívvá válik, mindenhez külön biztatásra van szüksége.
Nagy általánosságban ezek azok a tünetek, melyek azt jelzik, hogy a memóriával nincs minden a legnagyobb rendben. Ha valaki ezeket a tüneteket tapasztalja magán vagy hozzátartozójánál, ajánlatos orvoshoz fordulni. A demenciának számos oka létezik (Alzheimer-kór, agyi érelmeszesedés, agysorvadás, agytumor, agyvérzés, a pajzsmirigy működési zavara – hogy csak a leggyakoribbakat említsem), melyet ha idejekorán felismernek, jó eredménnyel lehet gyógyítani. Sokféle modern gyógyszer létezik, melyek hatékonyak lehetnek az elbutulás kezelésében, de csak akkor, ha mindjárt a betegség kezdetekor kezdi el szedni a beteg.
Dr. Póczik Gábor ideggyógyász
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.