A legelterjedtebb parazita, amely megkeseríti az ember életét. Szaknyelven Enterobius vermicularisnak, más néven oxyurisnak nevezzük. A fiatal cérnaférgek a vékonybélben élnek. A nőstények mérete 9–12x0,6–0,8 mm. Amikor megnőnek és megtermékenyülnek, a végbélbe vándorolnak, ahol lerakják petéiket.
Mit kell tudni a veszélyes cérnaféregről?
A gyerekek 50–80%-a, a felnőtteknek pedig a 20–30%-a fertőzött. Az alsóneműből a levegőbe, majd az élelmiszerekbe is bejuthatnak. A porba került peték 1–2 hétig élet- és fertőzőképesek. Tudatosítani kell, hogy az ember könnyen megfertőzheti a másikat, ha nem tartja be a tisztálkodási és higiéniai előírásokat. Nagyon fontos, hogy minden étkezés előtt és minden székelés után mossunk kezet. Ezzel megakadályozhatjuk az utófertőzést, s közben nem veszélyeztetünk másokat. Naponta kétszer szappannal és meleg vízzel mossuk meg a végbélnyílást. Reggel a petéket távolítjuk el vele, az esti mosakodással pedig megakadályozzuk terjedésüket. Ha legalább két hónapig rendszeresen kétszer megtisztítjuk a végbélnyílást, ezzel a peték 90%-át elpusztíthatjuk.
További fontos megelőzési módszer a körmök rövidre nyírása, hogy a peték ne tudjanak megtelepedni. További teendő, hogy naponta váltsunk alsóneműt, és amit levetünk, azonnal fertőtlenítsük.
Ha csak lehet, naponta mossuk fel és fertőtlenítsük az illemhelyet, majd alaposan szellőztessük ki. Ez mind az otthoni, mind pedig a munkahelyi és iskolai WC-re és piszoárokra vonatkozik.
Ha csak enyhe a fertőzés, akkor nem szükséges gyógyszeres kezelés, elég a higiéniai szabályok betartása: a rendszeres tisztálkodás és az illemhelyek tisztántartása és fertőtlenítése. A gyógynövények közül belsőleg nagyon hatásos a fokhagyma, esetleg a végbélöblítést lehet végezni fokhagymafőzettel. Aki nem fogyaszthat nyers fokhagymát, az kapszulában vegye be, mert az is áthalad a gyomron, és csak a belekben szívódik fel, éppen ott, ahol hatnia kell. Egy rendszeres Új Szó-olvasó nemrég azt kérdezte, hogyan lehetséges, hogy gyógyszeres kezelés után is megmaradtak a panaszai. Valószínűleg azért, mert újrafertőzte magát, vagy azért, mert az immunrendszere legyengült és szervezete nem tudott az újabb fertőzésnek ellenállni.
Ebben az esetben is általános tisztító kúrával lehet segíteni. Már a méregtelenítő tea is megöli a cérnaférgeket. A beleket a bazsalikom, a kakukkfű, a diólevél, a borsikafű, a szurokfű, az orvosi zsálya, a majoránna, a levendula és a citromfű is fertőtleníti. A felsorolt gyógynövényekből teakeveréket is lehet készíteni: 1:1 arányban keverjük össze a növényeket, és 2 evőkanálnyit forrázzunk le fél liter vízzel, 20 percig hagyjuk ázni, majd szűrjük le. A teát több részre osztva akkor fogyaszszuk el, amikor feltételezzük, hogy a belekben nincs bélsár (székelés után). Ezeknek a gyógynövényeknek nincs mellékhatásuk, nem okoznak mérgezést.
Az általános méregtelenítő-tisztító kúráról már sokszor írtunk. Ez szükséges a teljes tisztuláshoz. Ám szem előtt kell tartani, hogy nemcsak testileg, hanem lelkileg is meg kell tisztítani a szervezetet.
A szerző természetgyógyász
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.