Mit kell tenni, ha felszökik a láz?

A négyéves Mónika édesanyja kétségbeesetten hívja a 0850 11 13 13-as telefonszámot. Elmondja, hogy kislányának majdnem 40 fokos láza van, s bár adott neki Paralent, nem segített.

Orvoshoz nem ment vele, elriasztotta őt a betegekkel teli váróterem. Aggódik a gyermekért, ezért hívta a segélyvonalat.

Gyermekek esetében a 38 fok feletti lázat leggyakrabban fertőzések, vírusok válták ki. Kísérheti étvágytalanság, hányinger, fejfázás, levertség, ízületi és izomfájdalom, köhögés, könnyezés, nátha.

Elsőrendű feladat, hogy a test lehűtésével a lázat 38 fok alá csökkentsük.

Hideg pakolások

Az egész testre tegyünk hideg, de nem jéghideg pakolást. A meztelen testre helezzünk vizes lepedőt, majd száraz fürdőlepedőt és paplant. Amikor a lepedő már felmelegedett, cseréljük nedvesre. Addig ismételjük, amíg a láz nem csökken 38 fok alá. Hűsítő pakolást tegyünk a homlokra is. A gyermekek nem szívesen fogadják a hideg pakolást, ezért hasznos, ha mesemondással elvonjuk a figyelmüket. Magas láz esetén sok folyadékot veszít a beteg, ezért gondoskodni kell a folyadék pótlásáról. Fontos, hogy a szokásosnál több gyümölcsöt fogyasszon, s az orvossal való konzultálás után lázcsillapítót is adni kell neki. Más betegség kísérő tünete is lehet a magas láz, ezért számolni kell a szövődményekkel. Kisgyermekeknél a magas láz görcsöket válthat ki, ilyenkor azonnal hívni kell a 155-ös telefonszámot, a gyorsmentőt. Magas láz esetén agyhártyagyulladásra is gondolni kell, ezért le kell ellenőrizni, hogy a beteg meg tudja-e érinteni állával a mellkasát, tudja e mozgatni a fejét le és fel. A merev váll és fényérzékenység lehet az agyhártyagyulladás egyik tünete. Ilyenkor azonnal orvoshoz kell fordulni.

Ha a magas lázat hasfájás és felfúvódás kíséri, hashártyagyulladás is meghúzódhat a háttérben, ami viszont a vakbél gyulladásának vagy elfakadásának lehet a következménye. Ha tehát a beteg hasfájásra is panaszkodik, mindenképpen orvoshoz kell vinni. Vérvizsgálattal ki lehet zárni vagy meg lehet erősíteni a bajt.

A legfontosabb eljárás lázzal járó betegség esetén

1. A hat hónaposnál fiatalabb gyermeket vigyük orvoshoz.

2. A leggyakrabban használt lázcsillapító a Paralen.

3. Pakolások

4. Folyadékbevitel

5. Legalább háromnapos ágynyugalom

6. Azonnal orvoshoz kell fordulni, ha a beteg erős fejfájásra, fényérzékenységre, túlzott nyálképződésre, hasmenésre, hányásra, hasfájásra panaszkodik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?