A koleszterint sokan negatív fogalomként élik meg, pedig az emberi szervezet működésében nagyon fontos szerepet játszik. Hiánya megzavarja a hormonháztartást és a pajzsmirigy működését, sőt meddőséget is okozhat. Ha viszont több van a vérben a kelleténél, súlyos betegségeket, például szívinfarktust vagy agyiér-katasztrófát válthat ki. Ezért olyan fontos, hogy tudjuk, milyen a koleszterinszintünk.
A koleszterin több hormon és vitamin alapja és az epesavak része. Élet nincs nélküle, minden sejt falának szerves része. Az epesavak hatására a májban képződik és bomlik le. Ezek az epesavak a zsírok megemésztésére szolgálnak. Koleszterinhez az élelmiszerekből jutunk. A helyes élelmiszerek kiválasztásával és rendszeres mozgással ellenőrizni tudjuk mennyiségét, de további alakulását is befolyásolni tudjuk, s ezzel gátolhatjuk az egészségi problémák kialakulását. Ha egészségtelenül élünk, jelentősen felhalmozódhat a koleszterin mennyisége a szervezetben, és súlyos egészségi problémák alakulhatnak ki. Az egészségtelen életmódon kívül a magas koleszterinszintért a genetika és az anyagcsere-betegségek is felelősek lehetnek.
Számos faktor emelheti a vér koleszterinszintjét, az egyik legjelentősebb az elhízás, ami a mozgáshiánynak és az elfogyasztott telített zsírsav mennyiségének a következménye.
(dietless)
A jó és a rossz koleszterin
A koleszterin vízben és plazmában nem oldódik. A lipoproteinek szállítják a véráramban, amelyek a koleszterinnel együtt alkotják az úgynevezett rossz, az LDL (LDL = low-density lipoprotein) koleszterint és az úgynevezett jó, a HDL (HDL = high-density lipoprotein) koleszterint. „Az LDL koleszterin alacsony sűrűségű fehérjét tartalmaz, és arra szolgál, hogy a koleszterint a májból a sejtekhez szállítsa. A szervezet egyfajta üzemanyaga. A HDL koleszterin nagy sűrűségű fehérjéket tartalmaz, és a perifériáról a májba szállítja a felesleges koleszterint, ahol lebomlik. Ha a szervezetben sok van belőle, áthatol a sérült érfalon, ott fokozatosan feloldódik és lerakódik. Akkor a már amúgy is sérült és gyulladt érfal fokozatosan megvastagszik és plakk keletkezik, amely az eret vagy teljesen elzárja, vagy vérrög szabadul ki, ami embóliát okozhat” – pontosítja a folyamatot dr. Daša Kelényová.
A tanulmányok azt bizonyítják, ha a telített zsírsavakat telítetlen zsírsavakkal váltjuk fel, csökkenthetjük a rossz, az LDL koleszterin szintjét. Egyébként amit elfogyasztunk, annak csak kis hatása van az LDL-szintre; ha több koleszterinhez jutunk húsból, tojásból, tejtermékekből, tengeri ételekből, akkor a máj kevesebbet termel. Ez tartja meg a vér állandó koleszterinszintjét.
A magas koleszterinszint csökkentése
Az alábbi ételek és étrend-kiegészítők csökkentik a koleszterinszintet a vérben, ezért ezeket érdemes rendszeresen fogyasztani:
• padlizsán és hagyma (nyersen vagy főzve, de nem sütve)
• fokhagyma
• szójabab és sárgarépa (nyersen)
• tarkabab, fehér bab, veteménybab
• rostok
• joghurt
• többszörösen telítetlen zsírok
• króm, illetve a C-vitamin és az E-vitamin
(dietless)
Mikor indokolt az odafigyelés
A koleszterinnel összefüggő szövődményekkel élete folyamán minden harmadik szlovákiai lakos találkozik. Ez a megállapítás azonban már rég nem csak az idősekre vonatkozik.
Nemcsak a felnőttnek, hanem a gyereknek is lehet magas koleszterinszintje. Ennek az öröklött hajlam lehet az oka. Ezért fontos, hogy már gyermekkorban figyeljünk oda az egészséges életmódra és ellenőriztessük a koleszterinszintet. „A preventív tesztek közé tartozik a koleszterin-, a vércukorszint, a keratin-, az albumin-, a húgysavszint meghatározása, a pajzsmirigy és a szív kivizsgálása, valamint a PSA (prosztata specifikus anyag) mennyiségének meghatározása” – magyarázza a doktornő, és hozzáteszi, hogy ezek a tesztek fényt deríthetnek a csendes gyilkosra.
Kávé helyett zöld tea
Az alábbi tényezők járulnak hozzá a magas koleszterinszint kialakulásához, mivel tartósan növelik a koleszterin mennyiségét a vérben. Ezért az alábbi tényezőket mindenképpen kerülje:
• nikotin
• légszennyezés
• kávé és koffein – a zöld tea jobb választás
• élelmiszer-adalékok
• feldolgozott cukrok
• telített zsírok
• stressz és depresszió
(dietless)
Vegye komolyan a figyelmeztetést
A magas koleszterinszint nem fáj, ezért hívják csendes gyilkosnak. „Az izolált hiperkoleszterolémia elsősorban genetikai eredetű. A beteg karcsú, és semmi sem jelzi, hogy magas lehet a koleszterinszintje. Ezért már az ilyen szülők gyerekeit is ellenőrizni kell” – tanácsolja a doktornő. Ám vannak jelek, amelyek figyelmeztethetnek a problémára. Ha valakinek magas a koleszterinszintje, a szivárványhártya körül fehér kör látható. A látszólag jelentéktelen jel sok betegséget előrejelezhet. A legsúlyosabbak a daganatos, valamint a szív- és érrendszeri betegségek, amelyek évente több mint 4 millió ember halálát okozzák Európában. Ezért olyan fontos a zsíranyagcsere rendszeres ellenőrzése. Természetesen nemcsak a koleszterin-, hanem a triacilglicerol- és a vércukorszint meghatározásáról is szó van. Ezek az adatok adnak teljes képet az anyagcsere állapotáról.
Veszélyes a tojás nélküli étrend
A sokat támadott tojással kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy az Egyesült Államokban, ahol ma feleannyi tojást fogyasztanak, mint 1945-ben, a szívrohamok előfordulása mégsem csökkent ezzel összehasonlítható mértékben. A tojás nélküli étrend ugyanolyan egészségtelen lehet, mivel a tojásban nemcsak a legtökéletesebb összetételű fehérjekomplex található, de lecitint is tartalmaz, ami elősegíti a zsírok hasznosulását. És ami a legfontosabb, növeli a jó koleszterin szintjét.
(dietless)
Fontos ismerni a koleszterinszintet
Mivel a koleszterin nem okoz fájdalmat, rendszeresen ellenőrizni kell a szintjét. Az egyik szlovákiai laboratórium 2019 és 2022 között 680 ezer embernek mérte meg a koleszterinszintjét. Érdekesek és elgondolkodtató eredmények születtek. A 60 évesek 65 százalékának jelentősen magas volt a koleszterinszintje, őket az 50 évesek követték. A harmadik helyen a 70 évesek végeztek. Ebben a kategóriában 53 százaléknak volt magas a koleszterinszintje. A 40 évesek 52 százalékánál volt magas ez az érték. Ami nagyon meglepő, hogy a 20 évesek 21 százalékának, a 30 évesek 34 százaléknak volt magas a koleszterinszintje. A veszélyeztetettek csoportját a 70 éves nők vezették. Ma már nem nehéz megtudni, kinek milyen magas a koleszterinszintje: ezt a kivizsgálást vagy az általános orvos a kétévenkénti szűrővizsgálaton, vagy a laboratóriumban végezheti el. Egyrészt figyelmeztet a lehetséges problémára, másrészt ösztönzést adhat az életmódváltásra. „A teszt megbízható, elég vért venni, és 24 órán belül megvan az eredmény. Ha csak emelkedett a szint, ezt életmód- változtatással rendezni lehet. Ha az érték túl magas, elkerülhetetlen a gyógyszeres kezelés. Megelőzés szempontjából ezért évente el kellene végeztetni a tesztet, hogy a beteg tudja: átmeneti vagy tartós jelenségről van-e szó” – ajánlja dr. Daša Kelényová.
Érdekességek
• A bőrben a nap ultraibolya sugarainak hatására D-vitaminná alakul át.
• Segíti a szénhidrátok anyagcseréjét (minél több szénhidrátot fogyasztunk, annál több koleszterin termelődik).
• Elsődleges forrása a létfontosságú mellékvese-szteroid-hormonoknak, mint például a kortizonnak és a nemi hormonoknak.
(dietless)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.