A régi kínaiak életfilozófiája szerint az ember nem választható el a természettől, Annak szerves része, hiszen szoros kapcsolatban van a világegyetemmel, a modern felfogásban megjelenő életkörnyezettel.
Minden, amit az akupunktúráról tudni érdemes
A filozófia alapja, hogy minden természeti dolog, tárgy, vagy élőlény energiakettősből jött létre: a yinből és a yangból. Ezek az ellentétesen működő, de kölcsönösen egymást kiegészítő erők szüntelenül harcban állnak egymással, de egyikük sem győzhet a másik felett. A yin a test belsejében működik és fenntartja harmóniáját, a yang pedig a környezetünkben van és segít a yinnek.
Ez az életenergia pontosan meghatározott pályákon, „meridiánokon” áramlik, mégpedig egy másik alapelv, az öt elem tana által meghatározott rendszerben. Az elemek – a fa, a tűz, a föld, a fém és a víz – egymást kiegészítő és segítő viszonyban is lehetnek, ám ugyanakkor csökkenthetik is egymás hatását. Minden elemnek egy-egy szervpár felel meg, amelyen keresztül áramlik az életenergia, az ún. qui (ejtsd csi), amely a testben kering. Szabályozza a vér működését, a táplálék felvételét és a szervezet életfunkcióit. A qui a yin és a yang hatásainak megfelelően erősödhet vagy gyengülhet, ezáltal a szervezetet erőteljesen befolyásolják a külső (a környezetünkben ható), és a belső (a pszichés, a vegetatív és a hormonális) tényezők. Ez tulajdonképpen az akupunktúra és az őt körbeágyazó keleti életfilozófia átfogó elmélete és gyakorlata.
Helye a mai modern gyógyításban
A történelem teljes mértékben igazolta, hogy az akupunktúra hatásos gyógymód, amely nem csontosodott meg bizonyos dogmák körül, hanem napjainkban is dinamikusan fejlődő tudomány. Nemcsak hogy ennyi időn keresztül fennmaradt, fejlődött, hanem a modern orvostudománnyal versenyezve egyre nagyobb teret hódít a nyugati orvostudomány területein is, Amerikában és Európában egyaránt.
A testakupunktúra és a mikrorendszerek
Az akupunktúrának különféle változatait ismerjük. Az eredeti, hagyományos kínai rendszeren, a testakupunktúrán kívül ismerünk ún. mikroszisztémákat is: a fül- (aurikuloterápia), a fejbőr- (skalpakupunktúra), az arc-, a talp- és a tenyér- akupunktúráját, az orrhát, a fogíny és a száj nyálkahártyája pontjainak rendszerét, valamint a szivárványhártya (irisz) térképdiagnosztikát.
Először valószínűleg a fájdalmakat enyhítették a rendszer fejlődésével és az ismeretek gyarapodásával bizonyos szervek és rendszerek működését tökéletesítették, majd az újabb pontok és összefüggések felfedezései vezettek a mai akupunktúra és a vele szorosan kapcsolatban álló terápiák alkalmazásaihoz. Fontos szerep jut a tűszúrás mellett a mozgás-, az aroma-, a szín-, a fény-, a gyógynövényterápiának, valamint a gyógyfürdők, a gyógytorna és a gyógymasszás kombinálásainak.
Az egészséges élettér
A modern ember rájött, hogy olyan környezetet alakítottunk ki, ahol egyszer csak nem lesz tiszta víz, mert mérgezettek a folyóink és az óceánjaink, nem lesz vegyszerekkel, permetekkel nem szennyezett élelmiszer, mert mérgezett a fű, amelyet a tehenek esznek, s ólom kerül a tejbe. Eltűnik a tiszta föld és a tiszta levegő is. Elég csak az ökológiai katasztrófákat figyelni, az atomtengeralattjárók, a rádioaktív hulladék, a DDT, vagy a szerves foszfátvegyületek tengerekben való pusztítását. Sőt oda jutottunk, hogy a szép almába, amely még a következő májusban is alma, még a kukac sem harap bele, annyira tele van vegyszerekkel.
Közben oda fejlődött a modern orvostudomány, hogy minden betegségre van vegyszer, csak éppen úgy nevezzük, hogy gyógyszer, amelynek az elsődleges gyógyító hatásán kívül van három-négy másodlagos, ún. mellékhatása, melyekkel megtámadja, esetleg semlegesíti vagy éppen segíti egy másik gyógyszer hatásait.
Miért éppen akupunktúra?
Mert az emberekben kialakult az igény valamilyen tiszta, ökológikus beavatkozásra (gyógymódra), amelynek nincsenek káros mellékhatásai, amely nem terheli a test működését, nem kell utána méregteleníteni, és esetleg nem kell a mellékhatások okozta károkat külön beavatkozással kezelni. Éppen az akupunktúra hagyja ki a kezelésből a vegyi anyagokat! Az akupunktúra, a már említett energiával, a yin és a yang harmonizálásával gyógyít. Félreértés ne essék, nem az orvos adja át az energiáját a betegnek, a beteg nem is kívülről kapja az energiát, hanem a saját energiáját tudjuk megmozgatni úgy, hogy meggyógyuljon. Eredményesen lehet befolyásolni a testet behálózó energiapályákat, ugyanis vannak speciális csatlakozópontok, amelyek ingerlésével át lehet vinni az energiát az egyik pályáról a másikra. Tehát ahol sok energia van, onnan elvesszük, ahol pedig kevés van, oda pótlunk, így alakul ki a testben az egyensúly, a harmónia. Mindezt a beteg úgy éli meg, mintha forró injekciót kapott volna, az arca kigyullad és a meleg fokozatosan szétáramlik a törzsén. Az örökké fázós betegnek hirtelen melege lesz.
Működési elve és lehetősége
A betegeim leggyakrabban azt kérdezik, hogy milyen szerepe van az akupunktúrának a fájdalom kezelésében, hogy lehet-e a betegségek megelőzésére használni, sőt alkalmas-e a lelki betegségek kezelésére. Nehéz röviden válaszolni.
A mai modern nyugati orvostudomány szemszögéből nézve óvatosan, meg tudjuk magyarázni az akupunktúra hatásmechanizmusait. Legtökéletesebben a fájdalom receptorai ismerjük. Az akupunktúra hatására ugyanúgy, ahogy az alapvető ösztöneink kielégítése folytán, az agyban az öröm hormonjai (endorfinok, enkefalinok) termelődnek, ugyanis ezek blokkolják a fájdalom receptorait, s ezáltal nagyon hatásosan beavatkoznak a fájdalom, mint élmény megélésének folyamataiba. Ezért az endorfin és az enkefalin (opiátok) nagyon hatásos fájdalomcsillapítóként működnek. Ez az ún. Melzack-féle „fájdalom kapu” bezárását érinti az agy thalamus nevű központjában (a fájdalom irányításának a központja). Ennek a kapunak a bezárásával neurofiziológiailag az agy idegi tevékenysége rendkívül megváltozik. Emelkedik a fájdalomküszöb határa, egyáltalán nem érezzük a kisebb fájdalmakat, az erős fájdalmak eltompulnak, megváltozik a makroorganizmus reakciója, nyugalom, csend, kellemes belső egyensúly keletkezik, a görcsös izmok elernyednek. A hideg végtagok az energiáramlás következtében felmelegednek. A betegek egy része a beavatkozás folytán rövid időn belül elalszik a rendelőben. Mindez nagyon látványos, könnyen követhető és értékelhető, ezért e nagyközönség között túlsúlyban van az a vélemény, hogy az akupunktúra csak a fájdalmas betegségek gyógyítására korlátozódik, pedig több ennél.
Az akupunktúra hatásterületei a szervezet különféle funkciós betegségeinek működészavarai alapján több csoportokba sorolhatók. Ezek a működési zavarok megtalálhatók az európai modern medicina legkülönbözőbb szakterületein, így a jól képzett, akupunktúrát alkalmazó orvos az orvostudomány legkülönfélébb hatásterületeit súrolja, ezért a kezelés „interdiszciplináris”. Az akupunkturista a betegséget és a beteg embert a környezetével együtt vizsgálja, a részeredményeket összegzi, és egységes egyénként kezeli (ettől holisztikus), ellentétben a medicina szakorvosaival, akik a beteget és a betegségeket külön elemzik, és csupán a szakterületeiknek megfelelő szemszögből közelítik meg. Mindezek a folyamatok az egész szervezet, a szervek, a szövetek és az egyes sejtek szintjén is önálló hatásként, működésváltozásként jelentkeznek (előidézhetik a gyomorfekélyt, a cukorbetegséget).
ĺgy a fájdalomcsillapítás hatásos kezelése mellett az akupunktúra nagyon fontos szerepet tölt be az allergia, a gyulladásos betegségek, a mozgásszervi betegségek, a végtagok keringési zavarai, a vérnyomás, az immunrendszer betegségei, a vérképzés, a tüdőasztma, a vegetatív, a pszichés betegségek, a potenciazavarok és a kiválasztórendszer működészavarai kezelésében, beleértve a szenvedélybetegségeket is. Inkább azt kellene elmondani, hogy miben nem lehet alkalmazni, hiszen a nyugati gyógyászat szinte minden szakterületét érinti az akupunktúrával történő gyógykezelés lehetősége. Nem ajánlatos a heveny fertőző és a mikrobiális eredetű betegségek kezelésénél. A daganatos betegségek esetében az alapbetegséget nem tudjuk eltávolítani, viszont beleszólunk a test egyéb reakcióiba (stresszoldó, nyugtató, fájdalomcsillapító, harmonizáló, stb.).
Az akupunktúra és a „mellékhatások”
A betegek többsége meglepetésként észleli, hogy az alapbetegség gyógyításával, egész sor egyéb pozitív változást is észlel nemcsak a testén, hanem a lelkén is. Megváltozik a belső nyugalma, alvása, reakciói, csökken a lelki feszültsége, eltűnik az izmok görcsös fájdalma, javul az emésztése, a közérzete, pedig eredetileg a beteg csak a nyakcsigolyák és a hátgerinc fájdalmával, a vállak és kezek zsibbadásával jött az akupunktúrás orvos rendelőjébe. Ez a tény nagyon meglepő és a beteg számára szinte felfoghatatlan, hiszen ő eddig csak azt tapasztalta, hogy a „nyugati gyógyászat” a fő hatás mellett mindig rengeteg nem kívánt mellékhatást produkált, és sok esetben új kórképek sorozatát idézte elő, főleg a mellékvese-kéreg hormonjai és a fehérjék metabolizmusa van leggyakrabban érintve.
Az akupunktúra esetében egyértelmű a jó értelemben vett mellékhatások kiváltása, hiszen az egész testre kiterjedő gyógyítási rendszer a beteg fizikai, tudati és lelki összhangját módosítja, harmonizálja, egyensúlyozza.
A szervezet öngyógyító képességei
Nagyon szeretném ezen a helyen hangsúlyozni az emberi test óriási öngyógyító-regeneráló lehetőségeit. Orvosi nyelven az egyensúlyi állapot elérését homeosztázisnak nevezzük (ilyenkor a belső szervek tápanyaggal, oxigénnel való ellátása, anyagcseréje ideális és állandó). Az akupunktúrás kezelés lényege:
a homeosztázis a megőrzése,
az egyensúlynak a megingása, vagy az egészség megrendülése esetén a kiváltó okok eltávolítása,
a kívánatos új egyensúly létrehozásának az elősegítése,
a test egészségét a szervezet harmonikus működésének biztosítása jelenti.
Tehát sohasem szabad a betegségre úgy tekinteni, mint egy megkárosodott fogaskerékre a bonyolult gépezetben, amit bármikor ki lehet cserélni. Minden esetben a test, a személyiség és a lelkiek egészét, harmóniáját, összhangját kell keresnünk, hogy a megkárosodott beteg funkciót gyógyítani tudjuk. Sőt azon kívül, hogy megpróbáljuk csökkenteni a betegséget előidéző folyamatokat, faktorokat (rossz étrend, elégtelen mozgás, túlságos és egyoldalú leterhelés), meg kell próbálnunk változtatni a beteg filozofiáján, az élethez és környezetéhez való viszonyán. A salakanyagok eltávolításával el kell indítani a test méregtelenítését is.
A megelőzés mindig a legolcsóbb
Rendkívül fontos szerepet játszik a megelőzés, hiszen ez a legolcsóbb megoldás az élet valamennyi területén. A megelőzés időben lehetővé tenné és segítené a test egészséges és harmonikus működésének megőrzését, még mielőtt megjelennének a nyugati orvostudomány által észlelt elváltozások, diagnózisok, amelyek többnyire más szerves elváltozáshoz vezetnek. Sőt ezeken keresztül egyéb további betegségek kialakulását is maguk után vonják.
Minden ember egészsége, testi-lelki összhangja egyedülálló és ismételhetelen, így két ember betegsége és annak gyógyítása is teljesen egyedi hozzáállást, értékelést és a tűszúrások kombinációjának egymástól eltérő összetételét igényli. Sosem szabad csupán a betegség megnyilvánulási formáját követni, hanem nagyon fontos a kiváltó okot, az alapokat felkutatni. Az akupunktúra szemszögéből nincs tökéletesen egészséges ember, hiszen állandóan ki vagyunk téve környezetünk hatásainak.
A kiváltó okok emocionális alapon főleg a tudatot és a lelki tényezőket kárositják. ĺgy a stressz, a földrajzi elhelyezkedés, az évszakok váltakozásai (a hideg és a meleg), balesetek, különféle infekciós és egyéb betegségek hatásai állandóan módosítják a test energiáinak egyensúlyát, ezáltal az aktuális „individuális” egészségállapotát. A kívánt egyensúly, a harmónia eléréséhez legkevesebb hat, maximum tizenkettő kezelésre van szükség. Hiszen amikor heveny (akut) betegségről van szó, az egyensúly helyreállítása sokkal hamarabb, mondhatnám látványosabban történik, mint az idült, hosszantartó betegségeknél, ahol több türelemre és a kísérő tünetek felismerésére, azok kezelésére is szükség van az orvos és a beteg részéről is.
Az egészségbiztosítás lehetőségei
Sajnos, Szlovákiában az akupunktúrás kezelés terheit teljesen a betegnek kell vállalnia. Nyugat-Európában már rég rájöttek, hogy a gyógyszeres – ún. nyugati gyógykezeléssel összehasonlítva sokszorosan hatásosabb, sőt ha az anyagi értékeket összehasonlítjuk, az akupunktúra kb. tízszer olcsóbb. Németországban és Nagy-Britanniában erőteljes támogatásban részesül az akupunktúra az egészségbiztosítók részéről, csupán nálunk, Szlovákiában nevezik ezt a gyógymódot standard felettinek. Pedig ezzel a hozzáállással lényegesen csökkenteni lehetne a gyógyszerek fogyasztását, ezáltal a beteg szervezet szennyezését, és biztosan vissza lehetne szorítani a hivatalos statisztikákban elfoglalt előkelő helyezésünket az európai gyógyszerfogyasztásban. Sőt a megspórolt pénzmennyiséget az egészségbiztosítók megelőzésre, a lakosság egészségesebb életformára való nevelésére (étkezésre, sportolásra, felvilágosító és nevelő programok szervezésére), vagy egyéb nemes célú befektetésbe tudnák átcsoportosítani.
Fontosnak tartom leszögezni, hogy az akupunktúra csodákra nem képes, sok esetben én is konzultálok szakorvosokkal, megtörténik, hogy oda irányítom a beteget, hiszen nem tudom meggyógyítani a degeneratív elváltozásokat, rosszindulatú daganatokat, legfeljebb enyhítem a fájdalmat, a vegetatív reakciókat. Ami ugyancsak fontos, a tűk alkalmazása után a mellékhatásokról senkinek sem kell megkérdeznie a kezelőorvosát, gyógyszerészét, mert károsító mellékhatása nincs.
A szerző a belgyógyászat, az intenzív medicina, az aneszteziológia és az akupunktúra szakorvosa.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.