Mikor vegyük be a gyógyszert?

Az új, modern gyógyszerek, gyógyszerformák egyik legfontosabb célja a nyújtott hatás, így a ritkább, sokszor csak napi egyszeri gyógyszerszedés.

Bizonyos hatóanyagokat tartalmazó orvosságoknál nem mindegy, hogy mikor és hogyan nyeli le a beteg a gyógyszert. A vaskészítményeket például jobb éhgyomorra, citrom- vagy narancslével bevenni, mivel a C-vitamin elősegíti a vas felszívódását. Ugyanígy megfelelőek más gyümölcslevek is, mert a gyümölcssav savanyú kémhatása szintén jó hatással van a vas felszívódására.

Sok reumagyógyszert tanácsos étkezés közben bevenni, mert a készítmény így kevésbé veszi igénybe a gyomrot. Ezért alkalmaznak sokszor olyan kapszulát vagy egyéb olyan bevonatot a tablettán, mely nem a gyomorban oldódik.

A gyomorégés elleni szereket evés után egy-két órával kell lenyelni, mert ekkor kötik meg a gyomorsavat a leghatásosabban.

Este vagy reggel?

A kortizonkészítményeknél a reggeli időpont a legmegfelelőbb, mert ez van az emberi bioritmussal összhangban. Ugyancsak a kora reggeli órák a legalkalmasabbak sok allergiagyógyszer bevételére is.

A tartósan szedett gyógyszereknél igen fontos a rendszeresség, vagyis hogy bevételük mindig azonos időpontban történjék. ĺgy lehet biztosítani a mindig megfelelő hatóanyag-tartalmú vérszintet. Ha az előírás úgy szól, hogy naponta kétszer, akkor reggel és este kell bevenni a gyógyszert.

Fontos alapszabály: minden gyógyszert egy nagy pohár vízzel (125 ml) vegyünk be. Ezen túlmenően időnként a testhelyzetre is ügyelni kell: megelőzhető a nyelőcső károsodása, ha az acetilsav-tartalmú készítményeket ülve vagy állva nyeli le a páciens.

Gyógyszer-élelmiszer kölcsönhatások

Sokszor, amikor gyógyszer-kölcsönhatásról beszélünk, elsődlegesen a gyógyszer gyógyszer közötti kölcsönhatásra gondolunk. Kevésbé jut eszünkbe a gyógyszerek és az élelmiszerek közötti kölcsönhatás, ill. a táplálkozási szokásaink, mint a gyógyszerek terápiás hatását befolyásoló tényező.

Szerencsére kevés azon gyógyszerélelmiszer kölcsönhatások száma, amelyek súlyos, az életet veszélyeztető hatások formájában jelentkeznének. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy a problémával szükségtelen foglalkozni. Az élelmiszerek tehát befolyásolhatják a gyógyszerek felszívódási sebességét és eloszlását a szervezetben, mégpedig az alábbiaknak köszönhetően:

A pH-viszonyok módosulhatnak.

Megváltozhat a gyomor-bél rendszer motilitása, a mozgás erőssége és intenzitása.

Komplex vegyületek képződhetnek.

A felszívódás helyén megváltozhat a véráram.

Általában elmondható, hogy táplálék felvétele után lelassul a gyomor-bél rendszer mozgása. Köztudott, hogy a felszívódás helyén (pl. szájüreg, gyomor, bélrendszer) a közeg pH-értéke szerepet játszik a tabletták, kapszulák szétesésében. Befolyásolja a hatóanyag kioldódását, de jelentőséggel bír a gyomor-bél motilitásának változása terén is. A különböző gyümölcslevek, szénsavval dúsított italok a gyomor-bél motilitásának lassításával lehetnek hatással a gyógyszerek felszívódására, csökkentve az időegység alatt a gyomorból a vékonybélbe átkerülő gyógyszermennyiséget.

Divatos téma a vonatkozó szakirodalomban a grépfrút. Ez a déligyümölcs olyan anyagot tartalmaz, amely a citokróm-P450 enzim hatását gátolja. A Ca-csatorna-blokkolókkal és egy alvászavarokra alkalmazott vegyülettel végzett kísérletek mind arra mutatnak, hogy a grépfrút fogyasztása jelentősen megnöveli az említett gyógyszerek szérumszintjét. Egyéb déligyümölcsöknél (pl. narancs) ez nem fedezhető fel. Valószínű, ezért is ajánlják alvás elősegítésére lefekvés előtt 1/2 grépfrút elfogyasztását.

Közvetlenül a táplálkozás után bevett gyógyszerek többségénél csökken a felszívódott hatóanyag mennyisége (pl. antibiotikumok, citosztatikumok).

Sokat emlegetett példa a tetraciklin hatóanyag és a kalcium-, magnéziumtartalmú ételek. Ezért a tetraciklin tartalmú antibiotikumokkal egy időben tejet, tejterméket nem lehet fogyasztani.

Ma, amikor egymás után jelennek meg újabb és újabb gyógyszerek, egyre több táplálék-kiegészítő van a piacon, gondolni kell arra, hogy a táplálkozási szokások és a gyógyszerszedési szokások kölcsönhatásokat eredményezhetnek. Ezért leghelyesebb, ha a gyógyszereket étkezés előtt vagy étkezés után 1 órával veszi be a beteg.

Milyen esetekben nem szabad szedni a gyógyszert?

Annak, hogy valaki nem szedhet egy-egy gyógyszert, számos oka lehet. Tipikus ellenjavallat a terhesség illetve a szoptatás időszaka. Gyakori az is, hogy vese- vagy májbetegségek miatt nem szabad bizonyos készítményeket alkalmazni. Ha valaki hatóanyagra vagy töltőanyagra allergiás, kérje meg orvosát, hogy állítson ki számára egy allergiaigazolványt s ezt tartsa magánál. Ha gyógyszert írat fel vagy a patikába megy, mutassa meg a szakembernek, így elkerülhető, hogy a számára kritikus anyagok jussanak a szervezetébe.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?