A cukorbetegség okozta lábszárfekély komoly életminőség-romlást eredményezhet, mivel nagy fájdalommal és fertőzésveszéllyel jár. Súlyos esetekben tartós mozgásképtelenséghez vezethet, végül pedig a végtag amputációját is elkerülhetetlenné teheti.
Miért jó a méz fekély ellen?
A már kialakult fekéllyel szemben egy idő után sokan feladják a harcot, hiszen kezelése igen nehézkes, főleg súlyosabb, hosszabb ideje fennálló formájában. Létezik hatékony terápia, méghozzá a mézes sebkezelés, amellyel meglepő eredményeket lehet elérni.
A diabéteszes lábszárfekélyek olyan komplex, krónikus sebek, amelyek hosszú távon igen negatív pszichés hatást gyakorolnak a betegek életére, illetve a betegségből eredő szövődmények miatt az érintettek jobban ki vannak téve a szívinfarktusnak, a stroke-nak és a korai halálozásnak, mint azok, akiknek a kórtörténetében ez a betegség nem szerepel. A terápia sike rességét gyakran hátráltatják a cukorbetegség szövődményei, például a neuropátia vagy az érrendszeri problémák. Egy igen hatásos terápiás módszerrel – a mézes sebkezeléssel – azonban igen jó eredményeket lehet elérni a fekélyek gyógyításában.
A mézet már évszázadok óta használják a sebkezelésben, köszönhetően antibakteriális és gyulladáscsökkentő tulajdonságának, így igen népszerű módszer az égési, műtéti, traumás és egyéb sebek gyógyításánál. Az utóbbi időkben azonban az orvostudomány felfigyelt a méz fekélyre gyakorolt hatására is, és több tanulmány is bizonyította eredményességét. A méz ugyanis felgyorsítja a sebgyógyulást, véd a fertőzésekkel szemben, csökkenti a gyulladást, az ödémát, és vízelvonó tulajdonsága miatt segíti a felső, elhalt szövetek leválását.Egy Szaúd-Arábiában végzett, 15 hónapot átölelő tanulmány során 172 súlyos diabéteszes fekéllyel küzdő beteget vizsgáltak, és azt a következtetést vonták le, hogy a mézes sebkezelés hatására csökkent az amputációk száma, és jelentősen javult a sebgyógyulás is. A mézes sebkezelés pozitív hatásairól írt a Journal of the German Society of Dermatology is. Több sebkezelési módszert összehasonlítva úgy találták, hogy a manuka nevű méz volt az egyetlen olyan természetes szer, amely hatékonyabb volt a hagyományos orvosi módszereknél.
Természetesen nagy lehet a kísértés, hogy a fekélyben szenvedő beteg a boltokban található mézet alkalmazza, ám azzal nem érhető el ugyanaz a hatás, mint a gyógyászatban használt orvosi mézzel. Ez utóbbi ugyanis speciális sterilizálási folyamatokon esik keresztül, még mielőtt a sebet kezelnék vele. Ráadásul a mézes pólya felhelyezése előtt szakszerűen ki kell tisztítani a fekélyt, és csak utána szabad felvinni a mézet az adott területre, majd ráhelyezni a kötést.
A mézes sebkezelés kúraszerűen alkalmazható, és ilyenkor hozhatja a legjobb, tartós hatást. Hogy pontosan hány alkalomra van szükség, a fekély súlyosságától függ.
(hp)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.