A kék fény rövid hullámhosszúságú speciális fényfajta, amelyet természetes forrásán kívül a számítógép képernyője, a mobileszközök, a síkképernyős televízió és egyéb képernyővel rendelkező eszköz bocsát ki. A kék fény okozta károk csökkentése érdekében érdemes lehet kék fényű szemüvegeket és lencséket használni, melyek segíthetnek korlátozni a szemet naponta érő kék fény mennyiségét.
Miért árt a kék fény?
A kék fény egyfajta látható fény a fényspektrumon. Viszonylag rövid hullámhosszú, 415– 455 nanométer. Emiatt a kék fénysugarak több energiát tartalmaznak, mint sok más fénytípus. A kék fényt nem csak mesterséges források állítják elő, minden alkalommal látjuk, amikor felnézünk a kék égre. Évezredeken át az embereket csak a napfelkelte óráiban érte a kék fény. Tehát agyunk ahhoz szokott, hogy a kék fényt jelzésként értelmezze, hogy éberek, energikusak legyünk, és készen tartsuk testünket a cselekvésre. Ez az oka annak, hogy egy készülék mesterséges kék fénye megzavarhatja a testet, úgy, hogy felborítja az ébredési és alvási ciklust az egyébként sötét környezetben. Továbbá, ha túl sok kék fénynek vagyunk kitéve napközben, a szem is elfáradhat. A szemszárazság a túl sok kékfény-expozíció mellékhatása is. Előfordulhat, hogy mindennap több mint 10 órát használja eszközeit otthon és a munkahelyén egyaránt – így lehet, hogy túlságosan is ismeri a szemszárazság tüneteit, mely fejfájással is párosulhat.
A kék fény szűrésére szolgáló szemüvegek speciális lencsével rendelkeznek, mely akár dioptria nélkül is használható. A szűrő semlegesítheti a kék-ibolya fényt, így segíthet szemünknek elviselhetőbbé tenni a fokozott kék fénynek való kitettséget.
(doktorgo)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.