Januárban nem ritka, hogy lázasak, betegek vagyunk, hiszen az influenzajárványnak még nincs vége, a levegőben még mindig rengeteg vírus kering. Mi a magyarázata annak, hogy napközben egy-egy órára jobban érezzük magunkat, aztán ismét romlik az állapotunk?
Mi történik a szervezetben, ha betegek vagyunk?
Eldugult orr, torokfájás, köhögés, láz – csaknem mindenki érzett hasonlót ezen a télen, vagy pedig még érezni fog. Észrevette, hogy például a nátha bizonyos napszakban enyhül, majd ismét felerősödik? Ha rossz állapotban ébredünk, rendszerint napközben bizonyos ideig jobban vagyunk, aztán ismét romlik az állapotunk. Mi történik ilyenkor? A tünetek súlyossága cirkadiális ritmusunkkal függ össze, azzal, ahogyan sejtjeink az időre reagálnak. A cirkadiális ritmus nagyon fontos a sejtek napi folyamatainak szempontjából, hat rá az alvás és a fény. A szív és az immunrendszer működésében is meghatározó szerepet játszik. Amikor pihenünk, a szervezet „kijavítja az esetleges hibákat” és regenerálódik, ezért olyan fontos az alvás például edzés után. Érvényes ez arra az állapotra is, amikor betegek vagyunk – a vér olyankor tele van fehérvérsejtekkel, leukocitákkal, ami átfogó immunválaszt vált ki a betegség ellen. Ez megfigyelhető a krónikus betegségek esetében, amikor a tünetek éjszaka felerősödhetnek, napközben pedig enyhülhetnek, mert az immunrendszer küzd a fertőzés ellen. Ezért romlanak a megfázás tünetei akkor, amikor lefekszünk, vagy amikor felébredünk. A fertőzést megfékezni próbáló aktív immunrendszer hatásának következménye ez. A vírusok által megfertőzött sejtek elhalnak, ami az érintett szövetekben fájdalmat vált ki, az orrot váladék árasztja el, ami szintén bekapcsolódik a betegség elleni küzdelembe. Valójában ez jó dolog, pedig nem tűnik annak, hiszen az ember rossz állapotban ébred. Más magyarázat is van arra, miért érezzük magunkat éjszaka rosszabbul. Az egyik ok a gravitáció. Amikor ugyanis fekszünk, az üregekben felhalmozódik a váladék, és ez fejfájást okoz. Amikor felállunk és kifújjuk az orrunkat, jobban érezzük magunkat. Ezenkívül az alváshiány miatt kialakult hormonegyensúly hiánya is állhat a háttérben, ami szintén összefügghet az immunrendszerrel. Az álmatlan éjszakák ördögi köre alakulhat ki, ami rontja a közérzetet. Fogadjuk meg, hogy ha betegek vagyunk, aludjunk minél többet, s amikor felébredve úgy érezzük, hogy gyengék vagyunk, rosszul érezzük magunkat, gondoljunk arra, hogy ez jó jel, mert a szervezetében harc folyik, ami ha véget ér, ismét egészségesek leszünk.
(vys-ki)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.