Mi az, ami árt a gerincünknek?

A derékfájás elsődleges oka olyan régi, mint maga az emberiség. Ugyanis az ember az egyedüli élőlény, amely két lábra emelkedett. A régi kínaiak akupunktúrával kezelték, de ehhez a módszerhez azóta további módszerek társultak.

Jobb lett a diagnosztika, javultak a műtéti lehetőségek, új anyagok gyógyszerek jelentek meg, de ez még mindig nem elég. Az igazi bűnös az életmód. Egyre többet ülünk, keveset mozgunk. Az a mozgás, amely a test két részét kétféleképpen terheli, mint pl. a tenisz, a hosszú ülést, méreg a deréknak. Az úszás, a jóga, a speciális nyújtó és erősítő gyakorlat, vagy a latin-amerikai táncok gyógyszer a gerincnek.

Miért fáj a derék?

A derék több betegség esetén is fájhat, például nőgyógyászati panaszok, érproblémák, onkológiai betegségek esetén. A derékfájás oka lehet szerzett vagy született gerinchiba: hibás testtartás, baleset következménye, csigolyaprobléma. Ha a csigolyákat egész életen át terheljük, a hátfájás elkerülhetetlen. Ezért nem ajánlatos a kezdeti derékfájást lebecsülni. Minél gyorsabban meg kell szüntetni a rossz mozgásszokásokat. Nemcsak röntgennel, hanem számítógépes tomográffal, valamint mágneses rezonanciával is ki kell vizsgálni a gerincet. Ha a porckorong nyomja az idegszálat, a bénulás veszélye fenyeget, s a műtét elengedhetetlen. Ha a leghosszabb ideg károsodik, hexensusz vagy ún. boszorkánylövés alakul ki. Már pubertáskorban megkezdődik a csigolyák károsodása. Ötven év után minden második embernek fáj a háta, hatvan után pedig az emberek 90 százalékának. Néha akkor is fáj a hát, amikor olyan panaszok gyötrik az embert, amelyeknek látszólag semmi közük a gerinchez. Ilyenek a lábhibák, a hát- és hasizmok elernyedése. A tartós stressz, a depresszió is okozhat hátfájást, de hogy a kettő hogyan függ össze, azt az orvosok sem tudják.

Amikor a rossz táplálkozás a hibás

Néha előfordul, hogy az ortopéd szakorvos tanácstalan. Az okot nem találta, a hátfájás megmaradt. Mi lehet ennek az oka? Sok orvos véleménye az, hogy a helytelen táplálkozás is okozhatja a panaszokat. Főleg a túlzott hús- és tojásfogyasztás, továbbá a gyorsétteremben való étkezés. Épp ezek az élelmiszerek – a sok alkohollal és kávéval együtt – elsavasítják a szervezetet és a szövetekben lerakódnak az anyagcsere savas termékei. Az orvosok ezért a következőket tanácsolják a hátfájósoknak: naponta igyanak meg legalább egy liter ásványvizet, de ne szénsavasat. Az összetétel miatt váltogatni kell az egyes ásványvizeket. Több gyümölcsöt és zöldséget kell enniük, kevesebbet sózniuk, édesíteniük, kevesebb édességet fogyasztaniuk. Az egészséges táplálkozás képes számos kellemetlenséget megszüntetni, a vitaminok és ásványi anyagok fogyasztásával javítani az életminőséget.

Milyen matracon aludjunk?

Ha reggel fáradtan ébredünk, győződjünk meg arról, hogy a hiba nem a matracban van-e. A legnagyobb bűn, ha kifeküdt matracon, vagy nagyon puhán alszunk. Könnyen megtudhatjuk, jó-e a matracunk: a hüvelykujjal erősen nyomjuk be a matracot. Ha csak a nyomás helyén horpad be, akkor minden rendben van, ám ha a széles környéken is besüllyed, akkor a matrac már nem megfelelő.

A matracnak feszesnek kell lennie és olyannak, amely alkalmazkodik a test formájához, s megtámasztja a gerinc minden pontját. Nagyon fontos a vánkos nagysága. A gerincnek alvás közben vízszintesen kellene lennie. A vánkosnak a fej és a váll közötti részt kellene kitöltenie.

Mi az, ami árt ?

Magas sarkú cipő: jól néz ki, de a gerincnek árt. Aki gyakran visel magas sarkú cipőt, számítania kell arra, hogy megváltozik a testtartása és lerövidülnek a bokaizmai. Soha ne cipeljünk nagyobb súlyt egy kézben. Ideális a „kerekes táska”.

Gyors segítség

Ha hirtelen tör ránk a fájdalom, feküdjünk a padlóra, és lábunkat helyezzük molitan matracra. A térd merőlegesen legyen, a derékot támasszuk alá vánkossal. A fájdalomcsillapító egyben gyulladáscsökkentő is legyen. Ha a fájdalom három napon belül nem múlik el, és zsibbadást érzünk a végtagunkban, azonnal keressük fel az orvost.

A derék erősítése

Ez a gyakorlat akkor ajánlatos, ha a fájdalom a lábba sugárzik. Feküdjünk az asztalra, lábunkat húzzuk fel, kapaszkodjunk meg az asztalban. Feszítsük meg az izmainkat és próbáljuk meg felemelni a fenekünket. Elég, ha a mozdulat kicsi, a kívülállónak nem is kell észrevennie. A törzs közben nyugalmi állapotban van. A gyakorlat erősíti a gerinc alsó részét és ellazítja a blokkolt porckorongot.

Hasznos gyakorlat: a hétgerinc nyújtása

Terpeszállásban a lábujjakkal támaszkodjunk meg, és 10 másodpercig maradjunk ebben a helyzetben. Ezután a kezünkkel lassan „kúszunk” felfelé addig, amíg nem érezzük, hogy gerinc megnyúlt. Amikor a legjobban feszül, 20–30 másodpercig maradjunk ebben a helyzetben. A gyakorlatot ötször ismételjük meg. Ügyeljünk arra, hogy a derék és a medence ne dőljön előre.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?