Mi a különbség? A koronavírusos és a hagyományos tüdőgyulladás
2021. február 9. 14:00

Megvizsgálták a Covid-19-ben szenvedő betegek tüdejének immunsejtjeit. Az új koronavírus ugyanolyan gyorsan támadja meg a tüdőt, mint a többi vírus, de nem az egész szervet, hanem több kisebb részét. A tüdő ezután saját immunsejtjei ellen fordul, aminek következtében a vírus több napon, sőt héten keresztül terjed el ebben a létfontosságú szervünkben. A Nature szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerzői ezt a folyamatot erdőtűzhöz hasonlítják, ami szintén több kisebb gócból indul ki, majd ellenőrizhetetlen tűz keletkezik.
Ha a fertőzés lassan halad át a tüdőn, felszökik a láz, és sok problémát – a vese, az agy, a szív és más szervek károsodását – okoz. A Covid-19 okozta tüdőgyulladásra a hosszú lefolyás jellemző, mutattak rá a tanulmány szerzői. Ez volt az első tanulmány, amelyben a tudósok összehasonlították a Covid-19 okozta tüdőgyulladásban, valamint a vírus vagy baktérium okozta tüdőgyulladásban szenvedő beteg tüdejének immunsejtjeit. A szakemberek meghatározták a súlyos tüdőgyulladás kezelésének és a károsodás enyhítésének céljait. Szerintük a célpontok az immunsejtek: a makrofágok és a T-sejtek. A tanulmány jelzi, hogy ha a makrofágokban, vagyis a tüdő védelméért felelős sejtekben megtelepszik a koronavírus, ezzel elősegítik a fertőzés terjedését. „A Covid-19, akárcsak az influenza, valószínűleg soha nem tűnik el életünkből még akkor sem, ha a népesség nagy része megkapja a védőoltást” – mondta Ben Singer, a tanulmány társszerzője.
„A kutatók már most felhívják a figyelmet azokra a mechanizmusokra, amelyekkel ez a gyorsan mutálódó vírus ellenállóvá válhat a jelenlegi vakcinákkal szemben. Ez a tanulmány hozzájárul az olyan kezelés kifejlesztéséhez, amely enyhíteni tudja a fertőzés súlyosságát” – tette hozzá.
A tudósok 86, mesterséges lélegeztetőgépen lévő, Covid-19-ben szenvedő betegnél vizsgálták a tüdőfolyadékot és hasonlították össze 256, másfajta tüdőgyulladásban szenvedő, lélegeztetőgépen lévő beteg tüdőfolyadékával. Ennek alapján mutatták ki, hogy kevesebben haltak meg a Covid-19-ben szenvedők közül. A más kórokozó okozta tüdőgyulladás ezzel szemben sokkal intenzívebb, ezért nagyobb a halandóság.
A koronavírus kiváltotta tüdőgyulladásban szenvedők betegsége ugyan sokáig tart, de lefolyása nem olyan súlyos, mint más tüdőgyulladás esetében.
(zdravie-ki)
Rengeteg hírrel bombáznak minket különböző portálok, s nem könnyű felismerni a valódi- és álhíreket. Ezért is fontos, hogy olyan weboldalakról tájékozódjunk, amelyek megbízható, korrekt információkat nyújtanak.
Az ujszo.com szerkesztőségében minden nap azért dolgozunk, hogy Önök kizárólag ellenőrzött, valós híreket kapjanak weboldalunkon. Ennek biztosítása meglehetősen költséges. Mi viszont szeretnénk, hogy minden kedves olvasónk hozzájuthasson az ellenőrzött információkhoz, ez azonban az Önök anyagi segítsége nélkül hosszú távon nem lehetséges.
Ezért kérjük olvasóinkat, hogy járuljanak hozzá az ujszo.com működéséhez. Számítunk Önökre. Önök is számíthatnak ránk.
Ha támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.