Megelőzi a méhnyakrákot...

Végre Szlovákiában is hozzáférhető: január 9-én Pozsonyban egy 17 éves lány volt az első, aki védőoltást kapott a méhnyakrákot okozó human papilloma vírus legveszélyesebbjei ellen. A régen várt eseményről szakemberek tájékoztatták az újságírókat.

– Szlovákiában évente 600 új méhnyakrákot diagnosztizálnak, sajnos a betegek közül 200-an meg is halnak – ismertette a szomorú adatokat dr. Július Štefanovič nőgyógyász, s hozzátette: 100 000 lakosra 22 beteg jut, az északi országokban pedig csak 6. A méhnyakrák a mellrák után a női daganatos betegségek között a második helyen áll. Sok fiatal nő esik áldozatául, legtöbben mégsem veszik komolyan, pedig rendszeres szűrővizsgálattal idejében fel lehet ismerni és gyógyítani a betegséget.

A nők 80 százaléka élete folyamán „találkozik” a human papilloma vírussal, amelyből több mint 100 van, de csak néhány okoz rákot. Ha jól működik az immunrendszer, akkor a vírust képes hatástalanítani. A fertőzés esélyét növeli a túl korai nemi élet, a partnerek váltogatása, a dohányzás és a gyenge immunrendszer.

Mikor alakul ki a méhnyakrák?

Amikor a méhnyak sejtjei kórosan osztódni kezdenek. Leggyakrabban a felszínt borító hámsejtekből alakul ki daganat. Ha a kezdeti szövetelfajulást nem veszik időben észre, a sejtek betörhetnek a mélyebb szövetrétegekbe, előrehaladottabb állapotban pedig átterjedhetnek a végbélre és a húgyhólyagra is. Áttéteket okozhat a kismedencei nyirokcsomókban, a vesékben, a tüdőben és a gerincben.

A betegséget okozó emberi papilloma vírus könnyen terjed, ezért szükséges, hogy a nők tájékozottak legyenek. Ez a rákfajta leggyakrabban a 25 éves korú nők között fordul elő. A méhnyakrák kialakulásában kockázati tényező lehet az egyéb, szexuális úton terjedő betegség, a makacs gyulladások, valamint a hormonális fogamzásgátlók szedése, vagy az immunrendszer gyengeségét okozó körülmények.

Eddig a megelőzés egyedüli formája a nőgyógyászati kivizsgálás volt, amelynek része az onkocitológiai vizsgálat, az ún. PAP-teszt. Ezzel már korai stádiumban fel lehet ismerni a betegséget, ám sajnos, sok esetben ez a módszer sem védte meg a nőket a méhnyakrák kialakulásától. Ezért olyan fontos a most törzskönyvezett és bevezetett vakcina.

Nem helyettesíti a szűrővizsgálatot

Az Európai Gyógyszerügynökség a múlt év szeptemberében hagyta jóvá a Silgard nevű oltóanyagot, amely a magas kockázatú HPV-vírusok ellen nyújt védelmet. Tehát bizonyos tekintetben pontatlan az a megfogalmazás, hogy méhnyakrák elleni injekcióról van szó, hiszen csak azoknak a daganatos betegségeknek a kialakulását akadályozza meg, amelyek kiváltó oka az adott HPV-vírus. Hangsúlyozni kell, hogy a vakcina nem helyettesíti az évenkénti nőgyógyászati szűrővizsgálatot. A vakcina elsősorban a 9-15 és a 16-25 éves gyerekek, illetve felnőttek védelmére alkalmas. Katarína Šimončičová gyermekorvos hangsúlyozta: azért hasznos a fiatalok beoltása, mert a szérum hatására szervezetük ellenanyagokat termel, s legalább a legveszélyesebb HPV-vírus ellen megvédi őket. A védőoltást két, majd hat hónap elteltével meg kell ismételni, s 3,5 évig véd. Bár már tárgyalnak a biztosítók és az állami szervek a szérum térítésének lehetőségéről, de eltart még egy kis ideig, míg ez a kérdés rendeződik. Addig is a páciensnek kell teljes egészében megfizetnie. Egy adag ára 5134 korona. – Reméljük, hogy a közvélemény nyomására az állami szervek találnak a költségvetésben olyan speciális keretet, amelyből mihamarabb fedezni tudják a vakcinát. Tartok tőle, hogy addig még eltelik néhány hónap – mondta lapunk érdeklődésére a gyermekorvos. Ha tehát valaki igényli a védőoltást, az orvos felírja neki a vakcinát, a gyógyszertárban megvásárolja, majd visszamegy az orvoshoz, aki beoltja a pácienst. (ki-f)

A betegség tünetei

Sokszor évek múlva jelennek meg, amikor a rák már átterjedhet a környező szövetekre.

Tartós hüvelyi folyás,

pecsételő vérzés,

közösülés utáni vérzés vagy fájdalom,

vizeletürítési panaszok.

Mit jelentenek a leleten a P-fokozatok?

P0: A citológiai minta nem értékelhető.

P1, P2: A kenet nem tartalmaz daganatgyanús sejteket, nincs szükség kezelésre.

P3: Kezelésre van szükség, amit néhány hét múlva a vizsgálat ismétlése követ. Ha az eredmény újra P3, HPV-tipizálás javasolt.

P4, P5: Daganatgyanús és kóros sejtek jelenlétére utal. Szövettani vizsgálat szükséges, amely a méhszáj kúp alakú kimetszésével jár. Ez a rutinműtét gyakran a gyógyulást is garantálja.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?