Megbomlott összhang

A skizofrénia, a hasadásos elmezavar sokaknál az ön- és közveszélyes őrültséggel egyenlő, s bár számos tekintetben a mai napig rejtély a tudomány számára, annál mégis többet tudunk róla, hogy ezeket a sztereotípiákat némileg árnyaljuk.

A skizofréniának több oka lehet, például az, hogy az agy vegyi anyagai között felbomlik az egyensúly. Ebben a betegségben a világon 50 millió ember szenved. Szlovákiában a betegek száma 50 ezer. A betegség felismerése nagyon bonyolult és hosszadalmas.

Hozzávetőlegesen a betegek egyharmadánál az akut stádium után a betegség többször nem tér vissza, egyharmadánál visszatér, s a köztes időszakban az ember képes bekapcsolódni a mindennapi életbe, egyharmadánál mindig a baj hosszú távú. A betegek 75 százalékánál egy-két éven belül ismét jelentkezik a betegség. Ez általában annak a következménye, hogy nem tartja be az orvos utasításait, és helytelenül szedi a gyógyszereket.

Az összhang felbomlása

A személyiség szétesése néha lassan fejlődik ki, máskor viszont hirtelen, heves zavarodottsággal és érzelmi nyugtalansággal kezdődik. Megjelenése valójában rendkívül változatos, általában a serdülőkor tájékán jelentkezik, de kialakulhat a későbbi életévek során is, nők esetében ilyen szempontból kritikus időszak a szülés és a változás kora. Általában azt tartják, hogy minél korábban alakul ki, annál rosszabb a prognózis, de sokat számít a betegséget megelőző állapot: minél rendezettebb életet él a kór felbukkanása előtt, annál nagyobb az esélye az önálló életvitelre és a tünetek kordában tartására.

A hangok hangosabbak…

Szemben a hangulatbetegségekkel, ahol hangulatzavarról beszélünk, a skizofrénia esetében a gondolkodás folyamata és tartalma sérül. Gyakori az asszociációk felbomlása, önmagukban értelmes, de összefüggéseikben értelmetlen szavak használata. A betegek, mintha ezer szálon futnának gondolataik, képtelenek az irreveláns ingerek kiszűrésére, nem tudnak koncentrálni, nem tudják figyelmüket összpontosítani. Sokszor vannak téveszméik.

Az észlelési zavarok is jellegzetesek, nem ritkán látják-hallják úgy, hogy a világ megváltozott: a hangok hangosabbak, a színek erősebbek. Bizonyos időszakokban a beteg képtelen a tárgyakat egészben láti és nem ritka a saját test megváltozásának érzése sem. Jellegzetes tünet a hallucináció.

Egyeseknél gyakoriak a bizarr motoros aktivitások, grimaszok, furcsa arckifejezések, vagy szokatlan testhelyzetek felvétele.

A hozzátartozókra nehéz feladatot ró a beteg visszahúzódása, de különösképpen érzelmi eltompulása, elsivárosodása, amely mögött azonban belső nyugtalanság feszül, olykor dührohamok formájában törve a felszínre.

Gének, okok, kezelés

A tünetek alapján több altípusba sorolható betegség létrejöttében több gén játszik szerepet. A sokgénes öröklődésnél azonban a környezet hatásait sem lehet figyelmen kívül hagyni, erre vonatkozólag azonban hiányosak ismereteink, valószínűleg a személyiségfejlődés szenved valamilyen kárt. A hajlam örökölhetősége egyébként azt jelenti, hogy ha valakinek az egyik szülője skizofrén, akkor a gyermek 12 %-os valószínűséggel lesz az, szemben az egyébként 1 %-os eséllyel.

A skizofrénia kutatásában, s így kezelésében az utóbbi évtizedekben jelentős változás tapasztalható. A korszerű gyógyszerek megfelelő adagolásával a betegek túlnyomó részénél javulás érhető el, és 10–15 százalékuknál a tünetmentesség elérése sem lehetetlen. A kezelést nem ritkán azonban nehezíti a betegségtudat hiánya, mely megakadályozza a pácienst a tabletták rendszeres szedésében. A gyógyszerekkel egyébként a betegség legfőbb okát, egy idegingerület-átvivő anyag: a dopamin túlműködését próbálják csökkenteni. A skizofrének kóros dopaminérzékenysége magyarázhatja ugyanis a betegség legjellemzőbb tüneteit: a gondolkodászavart, a hallucinációkat, vagy a figyelemdeficitet. Mindamellett a betegség teljes feltérképezése és gyógyítása még várat magára.

Az EU-országok népességének egytizedét legalább egyszer az életben érte lelki zavar. Bár ma már sokat tudunk erről a betegségről, kezeléséről, megelőzéséről sok beteg még mindig nem kap kellő gondoskodást. Bár Szlovákiában a lelki betegekről való intézményes és ambuláns gondoskodás színvonala nagyon jó, a kórházi kezelés rendszerén kívül hiányzik a közösségi gondoskodás, ami az Európai Unióban már működik. (st-ki)

A kezelés alapsémája

Kórházi kezelés: gyakran elkerülhetetlen. Megteremti a feltételeket a betegség feltérképezéséhez és a kezeléshez. Védelmet nyújt a betegnek abban az esetben, ha környezetét vagy saját magát veszélyezteti.

Komplex kezelés: a gyógyszerek, a pszichoterápia és a szocioterápia leghatékonyabb kombinációja

Antipszichotikumok: az agy sérült biokémiai folyamataira hatnak, s ezzel enyhítik a betegség tüneteit.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?