Másodszor is el lehet kapni az influenzát

influenza k

A mostani influenzaszezont a szakemberek az elmúlt öt év legsúlyosabbjának tartják. Minek alapján tudják a szakemberek megjósolni, hogy milyen influenzajárvány vár ránk? A tünetek jelentkezésekor ajánlott a Covid-tesztet is elvégezni? Honnan tudják a szakemberek, hogy közeledik az influenza következő hulláma, esetleg mikor ajánlott az oltás? Dr. Ľubica Schutová pneumológus válaszol a kérdésekre.

Az északi féltekén az influenzajárvány körülbelül a 40. héten kezdődik és a következő év 18. hetéig tart. Tavaly a 35. hétben kezdődött, és az év végén érte el a járvány a csúcsot. A szezonális influenza lefolyását a déli féltekén kialakult hullám alapján jósolják meg. A déli féltekén – más évekkel összehasonlítva – az influenzajárvány egy hónappal korábban kezdődött. A déli félteke adatainak elemzése alapján feltételezhetjük, hogy várható egy következő hullám is.

A múlt év végi influenzahullám specifikus volt, és sokáig tartott, a tünetek erősek voltak.

Miért más az influenzajárvány most, mint a Covid előtt volt?

Az influenzajárványt a influenza alvírusai okozzák, ami – ismét a déli féltekén történt ötévi megfigyelés alapján – várható volt. A koronavírusjárvány két éve alatt ugyanis hatásos járványellenes intézkedéseket vezettek be (szájmaszk viselése, távolságtartás, gyakori kézmosás). Ezek nemcsak a koronavírus, hanem az influenza és más vírusos betegség ellen is védtek. Ennek az lett a következménye, hogy az elmúlt két évben kevés influenza- és hasonló vírus keringett a levegőben, és fogékonyabbak lettünk ezekre a légzőszervi betegségekre.

Azok is megbetegedhetnek a második hullámban, akik ősszel vagy tél elején már voltak influenzásak?

Nem igaz, hogy aki az év végi hullámban influenzás volt, az nem kaphatja meg ismét a fertőzést. Ez is a déli féltekén zajló influenzajárvány megfigyeléséből következett, ahol az első hullámot az A altípus, a másikat a B altípus okozta. Az oltóanyagban mindig két A altípus és két B altípus van. Épp ezért a védőoltást kapott emberek esetében kisebb a valószínűsége annak, hogy az influenzajárvány második hullámában megbetegszenek, és ha mégis fertőzést kapnak, a betegség lefolyása enyhe.

Nagyon fertőző betegség az influenza? Lehet ellene egyáltalán védekezni?

Az influenza cseppfertőzéssel és érintkezéssel terjed. Kevésbé fertőző, mint a koronavírus, de az egy háztartásban élők könnyen megbetegedhetnek.

Az influenza tüneteit mutató páciensnek a megelőzés miatt a Covid-tesztet is el kell végeznie?

A még mindig tartó koronavírusjárvány idején továbbra is fontos a légzőszervi tünetek esetén elvégezni a koronavírustesztet. Sőt arra is van lehetőség, hogy egy mintából mind a koronavírust, mind az influenzát kimutassák. Ez nemcsak azért fontos, hogy megakadályozzuk a betegség terjedését, hanem azért is, mert a Covid-19 kezelésére vannak vírusellenes gyógyszerek, amelyek akkor a leghatásosabbak, ha a panaszok megjelenése után 5 napon belül a beteg elkezdi szedni őket. Ezért a két betegség elkülönítése rendkívül fontos, főleg az idősebb betegek esetében, akiknél más társult betegségek is jelen vannak (cukorbetegség, asztma). A speciális kezelés mielőbbi megkezdése a koronavírus- fertőzés lefolyása szempontjából létfontosságú.

(zdr-kovács)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?